Collie Köpek Özellikleri ve Eğitimi

01-09-2019 09:23:06

Collie Köpek Özellikleri ve Eğitimi

Collie Köpek Eğitimi Nasıl Olması Gerekiyor?

Tam adı Border Collie olan bu köpekler 1800’lü yıllarda sürüleri gütme amacı ile İngiltere ve iskoçya’da üretilmişlerdir. Kiloları 30 – 45 kilo arasında değişen bu köpekler çoban köpeği denildiği zaman akla gelen ilk köpek olma özelliklerini taşımaktadırlar.

 Collie köpekler çok güçlü bir yapıya sahiptirler ve oldukça atik, çevik bir yapıya sahiptirler. Tüy yapısı olarak; tüyleri iki katman halindedir ve yanlardan aşağı doğru sarkar. Üst katmandaki tüyleri kalın ve uzun, alt katmandaki tüyleri ise oldukça yumuşak ve kısadır. Tüyleri uzun olmasına rağmen tüy bakımları düşünüldüğü kadar zor değildir ve haftada bir kez sert kıllı bir fırça ile taranması yeterli olmaktadır. Çok fazla tüy dökmezler. Ancak; derilerine yapışan bit ve parazitlerden arındırmak amacı ile belirli bir düzende tüy bakımı yaptırılması gerekmektedir.

Yıkanma zamanı gelen Collie köpekler, etrafa yaydıkları koku ile bunu belli ederler. Bu kokudan yıkanma zamanlarının geldiği anlaşılabilir ve uygun bir köpek yıkama şampuanı ile köpeğin banyosu yaptırılabilir. Collie köpeklerde önem arz eden bir diğer konu da kulak temizliğidir. Kulak temizlikleri genelde haftada bir olarak pamuklu bir çöp yardımı ile dikkatli hareketlerle yapılmalıdır.

 Collie Köpek Türlerinin Gelişimi Ve Beslenmesi

Collie köpek türleri çok aktif ve hareketli bir yapıya sahiptirler bu nedenle beslenmelerinin oldukça yeterli ve kuvvetli besinlerle sağlanması sağlıkları açısından önem taşır. Harcadıkları yüksek enerji miktarı düşünüldüğünde, besin olarak yüksek enerjili besin ve gıdaların tercih edilmesi ve kilo kontrolünün de dengeli bir şekilde sağlanması gerekmektedir.

Collie Köpek Türlerinin Eğitimi
Border Collie köpekler, yaradılış itibari ile çok zeki ve öğrenmeye çok açıktırlar. Çobanlık içgüdüsünün verdiği özellikler ile de sahibinin vermiş olduğu komutları anında anlar ve hemen yerine getirmek için harekete geçer. Bir emir almadığı durumlarda bile kendi gördüğü iş ve hareketleri de algılayabilen bu köpekler, güzel ve akıllı bir eğitim alamadıkları takdirde çevredeki çocukların veya arabaların peşinde koşar ve çevreye karşı rahatsızlık verirler.

Bu tür köpeklerin eğitimine başlanırken eğitim konuları bir sıraya konmalı ve sıra ile eğitimine başlanmalıdır. Eğitim sırasında öncelikle tuvalet eğitimi verilmeli, bunun ardından sırası ile temel itaat ve ileri itaat şeklinde eğitim programı hazırlanmalıdır.

 Ödül bazlı eğitim sisteminde en çok başarı elde edilen köpek ırkları Collie köpek ırklarıdır. Sahibinin de eğitim sırasında gayet pozitif ve olumlu davranışlar sergilemesi gerekir. Eğitim sırasında köpeğe verilen komut köpek tarafından algılandığında ve yerine getirildiğinde köpek ödüllendirilmeli, aksi durumlarda köpek cezalandırılmalıdır. Eğitimi bu şekilde verilmeyen köpeklerde ilerleyen süreçlerde davranış bozuklukları gözlemlenir


108 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Satılık Pug Yavruları Safkan Irk garantili
3,500 TL
Toy poodle yavruları safkan 3 aylık
0 TL
Toy poodle y
King Doberman Yavrular Sahiplendirilecektir
0 TL
King Doberma
BLUE POİNT YAVRULAR
0 TL
BLUE POİNT Y
Orijinal Sivas Kangalı
0 TL
Orijinal Siv
Ücretsiz kangal yavruları
0 TL
Ücretsiz kan
Ala Malaklı Ev Arıyoruz
0 TL
Ala Malaklı
Kafkaf Köpeğimiz
0 TL
Kafkaf Köpeğ
Yavrularımıza Ev Alıyoruz
0 TL
Yavrularımız
Limona ev arıyoruz
0 TL
Limona ev ar
Pamuğumuza aile arıyoruz
0 TL
Pamuğumuza a
Minik Prensesimiz Merlin
0 TL
Minik Prense
Dumana yuva arıyoruz
0 TL
Dumana yuva
Ailesini Arıyoruz
0 TL
Ailesini Arı
sayaç