Kangal Köpeklerinin Özellikleri Nelerdir

01-09-2019 09:39:50

Kangal Köpeklerinin Özellikleri Nelerdir

Kangal Köpeklerinin Özellikleri Nelerdir?

Türkiye de köpek denilenince 10 kişiden 9’unun aklına kangal cinsi aklına gelir. 
Yani Türkiye’nin 1 numaralı köpeğidir kangal gerek güç, gerek zekilik gerekse çoban köpeği olarak en iyi köpektir, üstelik var oluş tarihi de çok çok eskilere uzanır.

Kangal cinsinin en mükemmel huyu son derece korkusuz ve insanlara sadık oluşudur.
Sivas kangalının atası diye söylentiler de kulaktadır.

Kangal köpeği, çocuklara karşı essiz bir sabra sahiptir. Bu tarafı ile bir hayli ilgi çekmekte olan tür basit eğitilebilir ve sosyalleştirilebilir eşi benzeri olmayan bir dost olma özelliğine sahiptir. İçgüdüsel olarak yaşadığı bölgeyi her daim koruma duygusuna sahip Kangal köpeği bugünümüzde çiftliklerde, fabrikalarda, bağ evlerinde ve hayvan sürülerinde profesyonel bekçi köpeği olarak tercih edilmektedir. Yapısı ve tabiatı gereği apartman hayatına makul değildir.

Kangal Köpeklerin Bakımı

Kangal köpeklerinin rahat hareket edeceği, yeterli genişlikte bir bölge sağlanması önemlidir. Genellikle dışarıda, kulübelerde barınan, bekçilik gibi görevler yapan köpeklerin sağlığının korunması amacıyla 'tımar' denen temizliğin sık sık yapılması gereklidir Hangi yaşta olursa olsun kangal köpekleri yıkanmaz. Çünkü deride ter bezleri yoktur, bundan dolayı terlemezler. Fakat bol miktarda yağ bezeleri vardır. Post ve ciltlerini güvenliğini sağlamak amacıyla derilerinden yağlı bir madde salgılarlar. Bu yağlı madde, ciltlerini nemli tutarak korumasını ve çatlamasını önler. Köpek yıkandığı vakit bu yağlı madde de yıkanmış olacağından cildine zarar verecektir.

Kangal Köpeklerinin Eğitimi

Kangal Köpekleri'nin eğitimi, köpek eğitiminde sarfedilen esas eğitim tekniklerinden değişik değildir. Fakat Kangallar, mizaçları itibariyle özgür ruhlu ve önder çoban köpekleri oldukları için, pek sıkı bir eğitime lüzum duymadan da işlerini iyi yapabilmektedirler. İster özel eğitimli, ister çoban köpeği olsun, Kangallara, tasmaya alıştırma, hedefe yönelik terbiye, komutlara alıştırma gibi esas eğitimlerin verilmesi gereklidir

Kangal Köpeklerinde Çiftleşme 

Kangallarda mecbur kalmadıkları prosese 'yakın akraba çiftleşmesi' görülmez. Köpekler, çiftleşmeden bir vakit önce, birbirlerine alışmaları amacıyla kapalı bir mekanda bir araya konulur. Çiftleşme 20-30 dakika arasında gerçekleşir. Çiftleşme ardından gebe kalan dişi sakinleşir ve uysallaşır. Erkeğin mükerrer çiftleşme arzusuna izin vermez. Dişi köpeğin sakinleşip, erkek köpeği reddetmesinden döllenmenin gerçekleştiği anlaşılabilir.


374 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç