Kafkas Çoban Köpeği Özellikleri ve Eğitimi

01-09-2019 11:32:05

Kafkas Çoban Köpeği Özellikleri ve Eğitimi

Kafkas Çoban Köpek Eğitimi

Kafkas çoban köpek eğitimi köpekler ile doğru diyalog kurulduğunda olabildiğince basit olan bir süreçtir. Kafkas çoban köpek ırklarının KafkAsya’dan geldiği biliniyor.  Göç süreçlerinde gelen kafakas çoban köpeği ırkının Anadolu dolaylarında da bu süreçten sonra yayılmaya başladığı belirtiliyor. Kafkas çoban köpekleri ırkının en sert köpeklerinden biridir. Hem de en mühim özelliklerinden birisi de köpek cinslerinin içersinde en iri olma özelliğine sahip olmasıdır. Fakat bu köpekler basit evcilleştirilmediği gibi soğuk kış günlerinde dağda ve zorlu şartlarda yürüme özelliği ile de tanınmış bir köpek türüdür. Çoban köpeği olarak bilinse de gerçekten zorlu koşullarda sahiplerine ve etrafına destek olan bir köpek türü özelliğine sahiptir. Çoban köpeği ırklarının arasında en kuvvetli ve en sağlam olma özelliği ile bilinmektedir.

Kafkas Çoban Köpeklerinin Genellikleri Nelerdir?

Kafkas çoban köpekleri fiziksel özellikleri ile en çok ilgi çeken çeşitler arasında yer alıyor. Türleri arasında en kuvvetli olan bu köpekler hem boy hem de en seviyesine bakıldığında olabildiğince kuvvetli bir yapıya sahiptirler. Her ne kadar Kafkas çoban köpek cinsi olarak bilinseler de, kuvvetli yapıları ile en coşkun sularda bile yüzebilme, en engebeli arazide de yürüyebilme özelliklerine sahiptirler. Genellikle gür ve uzun tüyü olmaları bu hayvanlar amacıyla olabildiğince avantajlıdır. KafkAsya’nın soğuk iklimlerinde bulunduğu gibi, bu özellikleri ile en zorlu şartlarda da  son derece sağlam bir hayvan olma özelliğine sahiptir. Kafkas çoban köpek ırkının en mühim üstünlükleri ise;

Odaklanma algısının çok yüksek olması
Çok ani bir şekilde refleks vermesi
Yabancılara karşı çok sert tutum içersinde olmaları
Eğitmenleri ve sahiplerine çok bağlı olmaları
Eğitim sırasında çok basit öğrenmeleridir.
Bu köpekler tam manası ile askeri bir disiplin ile yönetilmelidir. Yoksa tür olarak bildiğini okumayı seven bir yapıda olmaya bayılan ırklardandır. Fakat en olumsuz özelliklerinden biri de hiçbir hayvan türü ile anlaşamıyor olmalıdır. Olduğu yerde diğer hayvan bulundurmamak son derece mühim bir detaydır.

Kafkas Çoban Köpek Eğitimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kafkas çoban köpekleri çeşitleri arasında en özel köpek özelliklerine sahip ırklardır. Yapı olarak son derece kuvvetli köpekler oldukları nedeniyle her halde koruma konusu ile ilgili yeterlilik sağlamaktadırlar. Eğitim sürecinde ilgi edilmesi gereken detaylar olabildiğince mühimdir. Pek çok köpek eğitiminde bulunduğu gibi bu köpeklerde de eğitim sürecinde mükafat ve ceza programları geçerlidir.


1406 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç