Rottweiler Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi

01-09-2019 16:36:28

Rottweiler Köpeği Özellikleri, Bakımı ve Eğitimi

Rottweiler Köpek Eğitimi Nasıl Veriliyor?

Rottweiler, isminin bile insanı ürkütmeye yettiği köpek türlerinden biridir. Kötü şöhreti; köpeğin gücü, ürkütücü görüntüsü ve saldırganlığından çok hatalı yönlendirme ya da eğitim verilmemesinden kaynaklıdır. Sinema ve TV şovlarında sıkça görülen bu tür, eksper ellerde ve iyi bir eğitimle kusursuz bir köpek durumuna gelir. Doğası gereği bekçi, polis ya da koruma köpeği olma açısında, kusursuz bir seçimdir.

Rottweiler Tarihi Ve Kökeni

Bu köpek, en eski durumuyla Roma İmparatorluğu döneminde sığır gütmek amacıyla kullanılmıştır. Roma lejyonları, fethetmek amacıyla gittikleri yerlere beslenmek amacıyla sığırlarını ve bundan dolayı sığır gütmek hedefiyle köpeklerini de götürdüklerinden, bu köpek türünün Almanya ve başka bölgelere dayandığı düşünülmektedir. Rottweiler, ismini Almanya’nın Rottweil kasabasından alır.

Bu kasabada sığırların çıkarıldıkları uzun yolculuklarda onları koruması amacıyla bu köpekler kullanılmıştır. Hem de kaslı ve kuvvetli yapıları nedeni ile yük arabalarını çekmeleri amacıyla de eğitilmişlerdir. İlk olarak 1901 senesinde Almanya’da bu türün standardı belirlenmiş ve o zamandan bugüne çok az değişmiştir. Daha sonra Alman göçmenlerle eş güdümlü Amerika’ya götürülen bu köpek, 1931 senesinde Amerikan Kennel Kulübü yönünden kayıt altına alınmış ve o tarihten itibaren hem Amerika’da hem de dünyada çok meşhur olmuştur.

Rottweiler köpeği özellikleri

Rottweiler; büyük ve çarpıcı bir köpek ırkıdır. Omuz yüksekliği; erkeklerde 61-69 cm, dişilerde 56-63 cm arasındadır. Ağırlık; erkeklerde 50-60 arasında değişirken, dişilerde 35-48 kg arasındadır. Kısa tüylü olup, karakteristik olarak kara ve aleni kahverengiden meydana gelen renklerdedir. Büyük bir kafası ve kaslı bir bedeni vardır. Gözleri koyu renkli ve orta büyüklüktedir. Orta boy kulakları sarkıktır ve kuvvetli çenesiyle makas ısırığı tipinde bir ısırma özelliğine sahiptir. Arka ayakları ön ayaklarından uzundur ve sırtı olabildiğince dayanıklı bir yapıdadır. Geniş ve dayanıklı kemikli bir göğüs yapısına sahiptir.


Rottweiler Bakımı Ve Eğitimi

Oldukça zorlu bir köpek türü olan Rottweiler’in eğitimine ufak yaşlarda başlanmalıdır. Yapısı gereği olabildiğince kuvvetli ve tehlikeli olabilme potansiyeli olan bu ırk, sorumsuz ve şuursuz bireylerin elinde mizacına bakılmadan hatalı yönlendirildiği takdirde çok büyük sorunlara neden olabilir. Genellikle yalnız kalmaya ve kapalı alanlarda uzun vakit tutulmaya uygun olmayan bu köpekler, bu gibi hallerde olumsuz davranışlar geliştirerek saldırganlaşmaktadırlar. Bu amaçla ufak yaşlardan itibaren ilgiyle eğitilmeli ve sosyalleştirilmelidirler. Yapısı gereği olabildiğince kuvvetli ve enerjik olan Rottweler, önceden beri zorlu işlerde kullanıldığından, bugünümüzde bu açığın, derli toplu ve yoğun egzersizle kapatılması gerekir. Günlük koşularının yanında, efor sarf etmesi gereken oyunlar, sağlığı yönünden olabildiğince gereklidir.

Zeki bulunduğu kadar inatçı da olabilen bu tür için kaba olmayan lakin sıkı bir disiplinle eğitilmesi gerekmektedir. Eğitiminde sert bir tutum takınmak, onun saldırganlığa yönelmesine neden olur. Bakımı ise olabildiğince kolaydır. Kısa tüylü olması nedeniyle yumuşak bir fırça ile haftada bir defa fırçalanması yeterlidir. Yalnızca kirlendiğinde yıkanması gereken bu köpeğin haftada bir defa yıkanması yeterlidir. Sarkık kulaklı olduğundan, kulak içleri bir parça pamuk ile silinebilir. Ortalama ömrü 10-12 sene olan Rottweiler, düzenli olarak veteriner kontrolüyle olabildiğince sıhhatli bir köpek olacaktır.


144 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç