Evcil Hayvanlarınız için Evde Diş Bakımı

11-09-2019 20:05:45

Evcil Hayvanlarınız için Evde Diş Bakımı

Evcil Hayvanlarınız için Evde Diş Bakımı

Kedinizin veya köpeğinizin artık yiyeceklerini avlamak için keskin dişlerini kullanması gerekmiyor, ama yine de bizim gibi sağlıklı dişlere ve diş etlerine ihtiyaç duyuyorlar.

Her ne kadar evcil hayvan ebeveynler genellikle dişçiyi ziyaret etmeyi dört gözle beklemese de, evcil dostlarımızın sağlığı bizim elimizdedir, bu nedenle dişlerinin düzenli olarak evde veya bir veteriner tarafından kontrol edilmesi ve temizlenmesi önemlidir.

Genetik durumlar ve beslenme, evcil hayvanınızın diş sağlığında bir rol oynayabilir ve veteriner hekiminiz herhangi bir soruna neden olan temel bir tıbbi durum olup olmadığını belirleyecektir.

Diş ve dişeti sorunlarını daha ciddi problemlere girmeden önce tespit etmek için en iyi arkadaşınızın ağzını düzenli olarak kontrol edin.

Ne için kontrol etmelisiniz

Ağız kokusu: Evcil hayvanınızın alışılmadık derecede güçlü ve rahatsız edici bir nefesi varsa veterinerinize söyleyin

Hassas ağız: Köpeğiniz veya kediniz yüzüne veya ağzına pençerse, acı çektiklerini gösterebilir.

İştahsızlık: Yiyecekleri çiğnerken veya yuttuklarında ağrı çekebilirler

Renk değişikliği : Dişlerde sarı veya kahverengi lekeler

Diş eti sağlığı : Kanama, şiş veya diş eti iltihapları

Ağız kokusu

Köpek ve kedi yavrusu nefeslerinde patlamış mısır ya da ton balığı gibi koku olabilir, ama evcil hayvanınızın ağız kokusu size bir maske taktırma gereksinimi doğuruyorsa ciddi problemler olabilir.Bakteriler plaklara sertleştiğinde ve sonunda dişin yüzeyinde tartar oluşturduğunda, nefes kötüden daha kötüye gidebilir.

Diyabet, rinit, sinüzit, gastrointestinal problemler veya kötü kokulu yiyecekler yemeklerin hepsi kötü nefes alabilir. Veterinerinize mutlaka uğrayın li diş dışında problem varsa erken teşhis edin.

Dişeti iltihabı

Bakteriler ve plak oluşturan yiyecekler evcil hayvanınızın dişlerinde birikebilir ve iltihaplı diş etlerine neden olan tartarda sertleşebilir, Dişeti iltihabı. Bu kırmızı, şişmiş doku diş etlerini geri çekebilir ve sonunda diş kaybına neden olabilir. Çözüm?

Düzenli fırçalama

Evcil hayvanınızın dişlerini fırçalamadıysanız şiş veya diş eti kanaması, ağız kokusu veya plak birikmesi fark ederseniz.

Profesyonel diş temizliğini tamamlamanın en iyi yolu, günlük olarak veya en az haftada üç kez en iyi arkadaşınızın dişlerini ve diş etlerini fırçalamaktır. 

Eğitimde olduğu gibi, evcil hayvanınızı yavru iken bu temel rutine sokmak en iyisidir.

Gingivitis gibi periodontal hastalık 2 yaş kadar erken , özellikle de küçük cins köpek veya kedilerde ortaya çıkabilir , dolayısıyla dişlerinin temizliğine ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur.

Özellikle evcil hayvanlar için yapılmış bir diş fırçasına ve diş macuna ihtiyacınız olacak. Veterinerden bir öneri isteyin;Dikkat : “İnsan” diş macunu veya fırça kullanmayın. Evcil hayvanlar, ağızları için tasarlanmış daha küçük diş fırçalarına ihtiyaç duyarlar.

İPUCU : Kabartma tozu ve suyu bir araya getirerek evde evcil hayvan “macunu” yapın.

Birden fazla evcil hayvanınız varsa ? Birden fazla köpeğiniz veya kediniz varsa, bakterilerin yayılmasını ve enfekte olmasını engellemek için her birinin kendi diş fırçasına ihtiyaçları vardır. Tek bir fırça ile hepsinin bakımını yapmayınız.

Köpekleri ve kedilerin dişlerini fırçalamak için ağızlarını açmak zordur.Bunun için aşağıdaki taktikleri deneyin

Bir elinizi evcil hayvanınızın burnunun üstüne ve bir elinizi ağzının altına yerleştirin.

Dudaklarını yavaşça geriye doğru bir hareketle dişlerine doğru bastırarak eşit baskı uygulayın.

Köpeğiniz veya kediniz dudaklarını ayırıp geniş açana kadar hafif baskı uygulayın.

 

Köpeğiniz veya kediniz için diş fırçalama ipuçları:

1. Köpeğinizi veya kedinizi , özel diş fırçalarıyla güzel oynadıkları için onları gözetleyin, böylece eğlenceyle ilişkilendirirler. Bu hayvanınızı ilk fırçalamaya alıştırmak için iyi bir adımdır.

2. Parmağınızı evcil hayvanınızın favori yemeğine batırın (tavuk, ton balığı, sığır eti). Parmağınızı yaladıklarında temizlerken, ağzına koyun ve diş yüzeyini kısa süre yavaşça ovalayın. Bunu birkaç gün boyunca günde bir kez deneyin.

3. Parmağınızın etrafına sarılmış yumuşak gazlı bezi kullanın veya pamuklu bir bez kullanın ve dişlerini ve diş etlerini “fırçalama” hareketine alıştırmak için hafifçe ovalayın.Pek çok evcil hayvanda hafif Dişeti iltihabı vardır, bu yüzden acı verici olabileceği için çok sert ovalamayın.

4. Evcil hayvanınız tadını alması için biraz diş macunu dudaklarına yerleştirin  . Unutmayın, kabartma tozu ve suyla kendinizde diş macunu yapabilirsiniz.

5. Pet diş fırçasına geçiş . Özel diş macunu ile fırçayı, hayvanınızın dişlerine 45 ° 'lik açıyla tutun. Dudaklarını gerektiği gibi kaldırarak küçük, dairesel hareketlerle fırçalayın. Evcil hayvanınızın yanaklarına en yakın olan dişler büyük olasılıkla en fazla tartar taşıyacaktır, bu yüzden bu bölgelerde aşağı doğru inme kullanın.

6. Evcil hayvanınızın ağzının her iki tarafındaki dişleri haftada en az üç kez 30 saniye boyunca fırçalayın .

Her ne kadar düzenli diş fırçalama ömür boyu diş sağlığı sağlamanın en iyi yolu olsa da, evcil hayvanınızın dişlerini temizlemenin başka yolları da var.

Evcil hayvanların ağız sağlığı için diş ipi gibi davranan çeşitli doğal diş çiğnemeleri ve oyuncakları vardır, bu yüzden bu oyuncakları bulundurun.


275 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Orjinal Pomeranian Boo Yavrularımız
0 TL
Orjinal Pome
Dişi Teddy Bear Pomeranian Boo Yavrumuz
0 TL
Dişi Teddy B
Safkan Pomeranian Boo Yavrular İzmir
0 TL
Safkan Pomer
Muhabbet Kuşu Çift İzmir
0 TL
Muhabbet Kuş
Yorkshire Kanarya İzmir
0 TL
Yorkshire Ka
Safkan Maltese Yavrular İzmir
0 TL
Safkan Malte
Safkan Pug Yavrusu 4 Aylık Tüm Aşıları Yapılmış
0 TL
Safkan Pug Y
British Shorthair Yavrular İzmir
0 TL
British Shor
Kangal Yavruları İzmir - Safkan Kangal Yavruları
0 TL
Kangal Yavru
İngiliz Cocker Spaniel Yavru İzmir
0 TL
İngiliz Cock
French Bulldog Yavru Safkan Irk Garantili
0 TL
French Bulld
Shih tzu yavrular  ( şitzu yavrular ) - Shih Tzu Yavru İzmir
0 TL
Shih tzu yav
Pug Yavruları Safkan Irk Garantili - Pug Yavruları İzmir
0 TL
Pug Yavrular
Toy poodle yavruları safkan 3 aylık
0 TL
Toy poodle y
sayaç