Köpeğinizi Yaygın Hastalıklardan Korumaya Yardımcı Olun

15-09-2019 09:30:29

Köpeğinizi Yaygın Hastalıklardan Korumaya Yardımcı Olun

Köpeğinizi Yaygın Hastalıklardan Korumaya Yardımcı Olun
 

Doğal olarak, biz evcil hayvan sahipleri evcil dostlarımızı herhangi bir tehlikeden korumayı umuyoruz. En iyi beslenmeyi araştırır, gıda etiketlerini okur ve köpeklerimizi nasıl besliyecveğimizi öğreniriz. Kalplerinin ve zihinlerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için onları aktif tutarız. Onları potansiyel tehkilerden uzak tutmak için elimizden gelenin en iyisini yaparız.

Her şeyi engelleyemesek de, yaygın hastalıkların nasıl tespit edildiğini ve köpeklerimizin erken korunmasında nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenebiliriz.

Yavru köpekler için aşılar

Tabii ki, köpek yavruları sevimli ama aynı zamanda savunmasızlar. Neyse ki, aşılar artık en yaygın köpek yavrusu rahatsızlığını önleyebiliyor bunlar parvovirus ve distemper. köpeğinizin duyarlılığını önlemek için bu aşıları güncel tutun.

Parvo

12 haftadan üç yaşına kadar olan köpekler, bu bulaşıcı hastalıklara karşı en savunmasızdır, ancak tüm evcil hayvanlar altı ila sekiz haftalıkken aşılanmalıdır.Uzman hekimler, yavruların altı ila 16 haftalık arasındaki üç ila dört haftada bir aşılanmalarını önermektedir. 

Eğer köpeğiniz aşılanmadıysa ve parvo ile sözleşme yaptıysa, derhal veterinerinize başvurun. Yaygın parvovirüs belirtileri ateş, kusma ve kanlı ishaldir.

Distember köpek hastalığı

Neyse ki, distemper aşılayabileceğiniz başka bir hastalıktır. Protokoller değişkenlik gösterir, uzman hekimler, yavru köpeğiniz altı ila 16 haftalıkken her üç ila dört haftada bir aşı yapılmasını önerir.

Distemper başlangıçta hapşırma ve göz akıntısı olan bir üst solunum yolu hastalığı olarak görülür, ancak tedavi edilmeden bırakıldığında zatürree veya nörolojik sorunlara yol açabilir, bu nedenle bu semptomların basit bir soğuk algınlığı olduğunu düşünmeyin.

Her zamanki gibi, veterinerinizi arayın veya distemper belirtileri gösteriyorsa köpeğinizi bir hayvan hastanesine götürün. Bu durumu erken yakalamak çok önemlidir, çünkü bu hastalık uykuda kalabilir ve daha sonra tekrar edebilir.

 

 

                         

 

köpek

 

Yetişkin Köpek hastalıkları

Dişeti hastalığı

Köpeğinizin yavru iken ağız sağlığı bakımı başlamalıdır. Veteriner hekiminiz tarafından veya evde yapılan profesyonel temizlik, daha sonra yaşamda diş eti hastalıklarının önlenmesine yardımcı olacaktır.

İltihaplı diş etleri, genellikle köpeğinizin dişlerinin bazı TLC'ye ihtiyaç duyduğunun ilk işaretidir. İnflamasyon katılımsız bırakılırsa dişeti hastalığına neden olabilir.

Dişlerdeki bakteri yüklü plak ve tartar diş etlerinin altına yayılarak dişlerden ayrılmalarına ve enfeksiyonun kolaylıkla üreyebileceği ceplere neden olabilir. Kemik kaybı veya kan enfeksiyonu, diş eti hastalığı tedavi edilmeden bırakılırsa daha ciddi semptomlardan ikisidir. Evcil Hayvanlarınız için Evde Diş Bakımı makalemize göz atabilirsiniz

Böbrek hastalığı

Tıpkı insanlar gibi, köpeğin böbrekleri atıkları giderir ve toksik birikimi önler. Böbrekler doğru performans göstermediğinde, zehirli olabilir.

Böbrek taşları, yırtılmış bir mesane veya normal yaşlanma böbrek fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. Su alımında ciddi bir artış, evinizde sık idrara çıkma ya da karakteristik olmayan kazalar görürseniz, köpeğinizi en kısa sürede veterinerinize götürün.

köpek

En çok görülen köpek hastalıkları

Şeker hastalığı

Diyabete, pankreas tarafından üretilen bir hormon olan zayıf üretim veya zayıf işleyen insülin neden olur. İnsülin, kandaki glikozun, enerji için kullanıldığı vücut hücrelerine taşınmasına yardımcı olur.

Diyabet en sık sekiz ya da dokuz yaşında köpeklerde görülür; kalıtsal olabilir ve dişilerde daha sık görülür. Samoyedler, Cairn Terrierleri, Puglar, ve Minyatür Schnauzer'ler diyabete eğilimli ırklardır, ancak diğer ırklarda etkilenebilir.

Sık susuzluk, artan idrara çıkma, kilo kaybı, yorgunluk, sinirlilik, tekrarlayan enfeksiyonlar, bulanık görme ve yavaş iyileşen kesikler veya morluklar gibi diyabet semptomlarına dikkat edin. Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, köpeğinizi veterinerinize götürün.

Kanser

Ne yazık ki, kanser, tüylü aile üyelerimizin 1 numaralı hastalığa bağlı katildir.Kilo değişimlerini, yavaşça yaraları ve ağız, burun veya kulaklardaki kanamayı izleyin. Erken yakalanırsa, kanser tedavileri başarılı olabilir, bu yüzden açık bir şekilde artılarını ve eksilerini veterinerinize danışın.

Köpeğinize doğru beslenmeyi sağlamak, çok sayıda egzersiz ve rutin sağlık kontrolü onu sağlıklı tutmanıza yardımcı olacaktır.

Yavru köpeğiniz neyin yanlış olduğunu söyleyemez, ancak fiziksel tehlike sinyallerini izleyebilirsiniz. Bir sorun olduğunda mutlaka veteriner hekime başvurunuz.


377 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç