Köpeklere beslenme eğitimi ile komut eğitimi verme

20-09-2019 20:30:23

Köpeklere beslenme eğitimi ile komut eğitimi verme

Köpeklere beslenme eğitimi ile komut eğitimi verme
 

Yavru köpeğinizi çoğu işi yapması için ve motive etmek için küçük yiyecek parçaları veya tercih edilen bir oyuncak kullanılabilir. Ödülün yeterince çekici olması koşuluyla, köpek yavrusu için, köpek ödülünü göstererek, bir komut vererek ve istenen cevabı elde etmek için ödülü hareket ettirerek, istenen cevabı vermesi istenebilir.
 

Köpeklerde oturma eğitimi için yavru köpeğin burnu üzerinde tutulan ve yavaşça geriye çektiğiniz yiyecekler bir 'oturma' yanıtı almalıdır.Siz yiyeceği geri çektikçe ona oturmasını nazikce söyleyebilirsiniz ona ne yapması gerektiğini gösterebilirsiniz.Bunu sürekli yapmanız köpeğinize oturma eğitimi vermenizi sağlar.Bir süre sonra mama kullanmadan sizin komutunuz ile oturması gerektiğini öğrenecektir.

Yere düşürülen yiyecekler 'hayır' bir yanıt almalıdır.Örneğin köpeğinizin en sevdiği yiyeceği yere atın köpeğiniz hemen yemek istiyecektir. Bu sırada ona hayır diyerek yemesini engelleyin ve bunu nazikçe yapın her hayırda köpeğiniz hayırın ne olduğunu bilecek ve istemediğiniz şeyleri yapmayacaktır.

Uzakta tutulan yiyecekler “gel” yanıtı almalıdır. Örneğin köpeğinize gelmesi gerektiğinin eğitimini vermek için sevdiği yiyeceği belli bir mesafeye koyup ona gösterebilirsiniz. Köpeğiniz bu yiyeceği yemek isteyecektir. bu sırada nazikçe onun yanınıza gelmesini isteyebilirsiniz.Bu şekilde kısa sürede köpeğiniz gel komutunu öğrenecektir.

Ve yürürken kalçanızda tutulan yiyecekleri köpek yavrusu  “takip” etmelidir. Bu takipler sonunda onu bu yiyecekler ile ödüllendirebilirsiniz. Bu komut ile köpeğinizi sizinle olması gerektiğini ve uzaklaşmamasını öğretebilirsiniz.

Emri ne sıklıkla vermeliyim?

İdeal olarak, komutu bir kez vermeniz ve sonra yemeği kullanarak köpeği pozisyonlarına getirmeniz gerekir. Yavru köpek görevi yaptıktan sonra, sözel övgü ve ikincil takviye olarak bilinen sevgi dolu bir okşama gerçekleştirin.Eğer köpek yavrusu hemen ilk komuta uymuyorsa, o zaman muhtemelen biraz fazla hızlı ilerliyorsunuzdur. Komutu tekrarlamaya devam ederseniz, köpek yavrusu uyması gerekmeden önce birkaç tekrarın kabul edilebilir olduğunu öğrenecektir. Tasmayı bağlı tutmak, eğer köpek uymazsa derhal müdahale etmeye yardımcı olabilir.

“Eğer komutu tekrarlamaya devam ederseniz, köpek yavrusu uyması gerekmeden önce birkaç tekrarın kabul edilebilir olduğunu öğrenecektir .”

 

Unutmayın, erken eğitimde yavru köpeğiniz kelimenin anlamını bilmez. Bu nedenle, sık tekrar ile ona ne anlatmak istediğinizi öğretebilirsiniz.

Mama ve gıda ödüllerini ne zaman bitirebilirim
 

puppy__training_basics_1

İlk başta, köpek yavrusu elinizde yiyecek görmesine izin vereceksiniz böylece dikkatini çekecek ve onu konumuna getirmek için kullanabileceksiniz.
 

Yavru köpeğiniz daha kolay uymaya başladığında, elinizdeki yiyeceği gizlemeye başlayabilirsiniz, ancak emri verin ve takip etmeyi öğrendiği hareketi veya sinyali tekrarlayın. Yakında köpek yavrusu, görevi her gerçekleştirdiğinde davranışın ödülünü beklemeye geçecek yani mamayı.. Sonra, emri ver ama görevi yerine getirdiğinde, sadece övgüyle ödüllendir.Daha sonra, “iyi köpek” ‘’ afferin oğlum’’ gibi övgülerle ve her seferinde onu elle severek, belki de her 3 veya 4 kez rastgele yiyecek vererek sıklığı değiştirmeye başlayabilirsiniz. Zaman içinde, köpek yavrusu el sinyaline veya komuta cevap vermelidir.Bu şekilde mama ödülünü bitirebilirsiniz.

 

Zamanla, “iyi köpek” ve şefkatli sözler ikincil pekiştirici olur. Geçmişte gıda ile eşleştirildikleri için daha çok anlam kazanır ve kendi içinde pekiştirici olurlar. İkincil ödüle alıştırmak ve  kullanmak önemlidir, çünkü evcil hayvanınızın uyması gereken bir komut olduğunda her zaman yanınızda yiyecek olmayabilir..

Her gün yavru köpeğimi eğitmek için ne kadar zaman harcamalıyım?

Her gün en az 15 dakikalık bir eğitim yeterlidir. Bunlar, gün boyunca yayılmış 5 dakikalık kısa seanslar olabilir. Tüm aile üyelerinden köpek yavrusu için bu görevleri yapmasını isteyin. Evinizin her odasında antrenman yapmayı unutmayın. Yavru köpeğinizin sadece antrenman yerinde değil, her yerde "oturmasını", "uzanmasını" ve "kalmasını" istersiniz. Yavru köpeğinizin gelecekte hareket etmesini ve rahat hissetmesini istediğiniz tüm yerlerde pratik yapın.

Yavru köpeğinizi eğitmek için harcadığınız zaman, yetişkin bir köpeğiniz olduğu zaman karşılığını verir.Yavru köpeğinize ne kadar öğretir ve denetlerseniz, uygunsuz davranışlarda bulunma şansı o kadar az olacaktır. Köpekler kendilerini eğitmezler, davranışlarını kendilerinin seçmeye bırakıldığında köpek gibi davranırlar.


333 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç