Civciv Nasıl Yetiştirilir ? Civciv Bakmak İçin Gerekli Bilgiler

27-09-2019 23:45:48

Civciv Nasıl Yetiştirilir ? Civciv Bakmak İçin Gerekli Bilgiler

Civcivler en sempatik ve en tatlı yavru hayvanlardan bir tanesidir. Genelde hobi amaçla değilde para kazanmak için beslenen civcivler aynı zamanda çocuklar tarafından da sevilirler. Bir çok kişi çocukken veya yetişken olduktan sonra dahi civciv veya tavuk, horoz  beslemiştir. Birde yumurtlamaya başladıktan sonra çoğumuz bundan zevk almıştır.Günümüzde beslicek yerlerin kalmaması bahçeli evlerin azlığı ve gürültülerinden dolayı yapılan şikayetler tavuk beslemeyi zorlaştırmıştır

Doğru koşullar altında gerekli zemin hazırlanarak beslendiği sürece civciv beslemek oldukça kolay ve keyiflidir. Gerekli koşullar sağlandığı zaman civciv büyütmek ve yetiştirmek hem kolay hemde zevkli hale gelir. Civciv beslemek için ne yapmalıyız aşağııda sıraladık.

Civciv Yetiştirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Civciv yetiştirmesi çok zahmetli bir iş değildir. Temiz su ,civciv yeminiz ve gerekli sıcak ortam olduğu sürece civcivleri sağlıklı büyütebilirsiniz

 

Durumu olanlar civciv büyütme makinesi alabilirler. Bu makine ortamın sıcaklığını civcivler için ortalama sıcaklık değeri olan 33 dereceye sabitlemektedir. Civcivler için ışıkta önemlidir.Ortam sıcıklığı ışık ısısı ile sağlanmıyor ise geceleri 33 derecede 3-4 saat ışığı kapatabılırsınız.

Civcivleri beslemek için makina alamıyorsanız sarı ampullerden yararlanabilirsiniz.  maximum 20-25 adet civcive 2 adet 100 watt sarı ampuller yakabilirsiniz.Ampulleri civcivlerin boy izasına kadar indirebilirsiniz.

Bu ampuller sıcaklık sağlıyacak ve civcilerinizi üşütmeyecektir.Ampul ısısı yetersiz ise civcivler ampul başında toplanırlar ozaman bir adet daha ampul yakmayı deneyebilirsiniz. Civcivler en çok üşüdüklerinde hasta olur ve ölürler bunları unutmayınız.

Civcivlerin tüyleri çıktığı zaman 6 haftalık olana kadar ortam sıcaklığını her hafta 1 derece düşürmeniz önemlidir.

 

Sağlıklı Bir Civciv Kümesi İçin Gerekenler

 

Kümesinizdeki civcivlerin her zaman temiz suya erişimi olması gerekmektedir. Civcivlerin bulunduğu zeminde en az 5-10 cm kalınlığıda talaş bulunmalıdır.Bu talaş sık sık değiştirilmelidir.
 

Civcivlere Hangi Yem Verilir


Civciv beslerken ilk verilecek yem civciv gelişim yemi olmalıdır. 4 aylık olana kadar civciv gelişim yemi ile besleyebilirsiniz. Daha sonra etlik yapıyorsanız etlik yem , yumurta için besliyorsanız yumurta yemi verebilirsiniz.
 

Civcivlere Hangi Aşılar Yapılır

Civcivler ilk yumurtadan çıktıklarında belirli aşılar yapmakta fayda vardır. Özellikle 4-8 günlük iken newcastle aşısı yapmak çok önemlidir. Newcastle aşısı civcilerin sularına uygulanır. Veteriner size nekadar yapacağınız konusunda bilgi verecektir. Daha sonra yumurta için besliyorsanız yumurtalık gelişimini sağlayan aşılardan yapabilirsiniz.

 

Civciv beslemeye başlamadan önce en gerekli olan bilgileri sizinle paylaştık yorumlar kısmından görüşlerinizi ve sormak istediklerinizi bizlere iletebilirsiniz.


640 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Orjinal Pomeranian Boo Yavrularımız
0 TL
Orjinal Pome
Dişi Teddy Bear Pomeranian Boo Yavrumuz
0 TL
Dişi Teddy B
Safkan Pomeranian Boo Yavrular İzmir
0 TL
Safkan Pomer
Muhabbet Kuşu Çift İzmir
0 TL
Muhabbet Kuş
Yorkshire Kanarya İzmir
0 TL
Yorkshire Ka
Safkan Maltese Yavrular İzmir
0 TL
Safkan Malte
Safkan Pug Yavrusu 4 Aylık Tüm Aşıları Yapılmış
0 TL
Safkan Pug Y
British Shorthair Yavrular İzmir
0 TL
British Shor
Kangal Yavruları İzmir - Safkan Kangal Yavruları
0 TL
Kangal Yavru
İngiliz Cocker Spaniel Yavru İzmir
0 TL
İngiliz Cock
French Bulldog Yavru Safkan Irk Garantili
0 TL
French Bulld
Shih tzu yavrular  ( şitzu yavrular ) - Shih Tzu Yavru İzmir
0 TL
Shih tzu yav
Pug Yavruları Safkan Irk Garantili - Pug Yavruları İzmir
0 TL
Pug Yavrular
Toy poodle yavruları safkan 3 aylık
0 TL
Toy poodle y
sayaç