Köpekler Neden Sahiplerini Yalar

05-10-2019 21:42:24

Köpekler Neden Sahiplerini Yalar

Bu gerçekten bir bilmece değil. Sonuç olarak, köpeklerin çoğu zaman sahiplerini bir sevgi işareti olarak yalayacaklarıdır .

Ancak havlamada da olabileceği gibi, yalama da köpek davranışında birçok rol oynar ve sonuç olarak birçok farklı yorumlara açıktır.
Yalama, köpeklerde doğal bir içgüdüdür. Bir anne yavrularını yaladığında ve yavruları tımar ve diğer sosyal etkileşimler sırasında birbirlerini yalarlar, köpeklerde özlü yalama davranışları gözlemleriz. Aslında, bu davranış, bir köpeğin verdiği diğer tüm yalama kararlarının temeli olarak işlev görebilecek bir davranış olarak düzenlenir. (“Annem beni yaladı şimdi seni yalıyorum ...”)

 

Yalama, yavruların annelerini beslenmenin öncüsü olarak yaladıkları ya da alt düzey topluluğun ortak avı yemeğe davet edilme ümidiyle üstlerini yaladıkları gibi, kaynakların talep edilmesinde rol oynayabilir.

Bazı araştırmacılar, bunun başka bir duyusal araç. Yalama (ve tadına bakmak) bir şeye uzanmak ve bir şeye dokunmak gibi olduğunu söylemektedir.Bu aslında bir çeşit keşif hareketidir.

Köpek dikkat arama davranışı genellikle dili içerir. Köpekler genellikle dikkatinizi çekmek veya basit bir selamlama olarak sizi yalar . “Hey, buradayım. Ben sevimliyim Evcil hayvanın benim , beni gör, beni sev” anlamlarına gelir.

Yalama, oynamanın bir yolu olabilir. Sahipleri, aşırı yalama davranışı içinde bulunan köpeklerin genellikle oyun oynamak istediklerini bildirmektedir.Bu bazen karnım acıktı anlamınada gelir.

Çoğu durumda yalama, öğrenilmiş bir davranıştır. Köpekler , sahiplerini yaladıklarında daha fazla ilgi gördüklerini öğrenirler, bu yüzden günlük davranışlarının çoğuna yalama yapmaya başlarlar.

Fakat köpekler aşırı yalama eğiliminde ise ne olur ?

Aşırı yalama , köpek tarafından davranışın insan sahibi tarafından olduğu gibi tanımlanma eğilimindedir. Buna bağlı olarak, herhangi bir dilsel dikkatin gösterilmemesi - hatta sadece birkaç kibarca bile olsa - aşırı olarak yorumlanabilir. Bu durumlarda, bir hayvan probleminden ziyade insan probleminden sayılır. Ne de olsa köpekler yalayacak. Bu onların doğasında var.

Bu süreçte aşırı yalama isteği olduğunda köpeğinizin ne istediğini anlamıyor olabilirsiniz.İyi ibr iletişim kurmak için yardımcı olacak bir veteriner veya sertifikalı köpek eğitmeni bulmak şiddetle tavsiye edilir.

Elbette, yalamanın anormal tonlar alabileceği zamanlar da vardır. Bazı kötü davranışlara maruz kalan köpekler, bunları aşırı yalama olarak gösterebilir. Bununla birlikte, tipik olarak, bu davranışsal bozukluklardan etkilenen köpekler, yalama için büyük bir meraklılığını sergileyerek nesnelere eya daha sıklıkla kendilerini yalama eğiliminde olurlar. Kötü davranışlar içinde bakımsız olan köpekler veya bit kene olan köpekler kendilerini sürekli yalama eğiliminde olurlar.

 

Bu davranışı gözlemleyen tüm köpek sahipleri, yardım için bir veterinerin yardımını almaya teşvik edilir. Bu hastaların birçoğu başarıyla tedavi edilebilir.

Son söz olarak köpeğiniz sürekli sizi yalıyorsa bu ilk olarak sevgiden olmaktadır.Sevgi haricinde ilgi çekmek ve köpeğinizin istediği bir şeyi size anlatması da köpeklerde yalama isteği doğurabilir.Bu durumlar haricinde ki yalama isteği ruhsal bozukluk belirtileri olabilir ve mutlaka bir uzmana köpeğinizi göstermelisiniz.


266 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç