Astronot Balığı Özellikleri ve Bakımı

09-10-2019 20:45:13

Astronot Balığı Özellikleri ve Bakımı

Astronot Balığı Özellikleri ve Bakımı

Astronot balıkları kendine has özelliklere sahip ve bakıcısı ile güçlü bir bağ kurabilen bir türdür. Brezilya, Venezuela ve Paraguay içerisinde doğal hayatına sahip olan bu balık  türüne Oscar balığı veya çiklet balığı isimleri de verilmiştir. Amazon nehri havzası gibi çok akıntı olmayan durağan yerlerde yaşarlar. Bu sebepten ötürü akvaryum içerisinde de beslenebilmektedir. Bakımı oldukça kolay olan bir tür olduğundan ötürü akvaryumcular tarafından genelde tercih edilir. Astronot balıkları bir çok renkte bulunabilirler. Yetişkin bir astronot balığı siyah veya kavuniçi rengindedir fakat kırmızı siyah tonlarında olan astronot balıkları da vardır. Cinsiyet ayrımı yapmak bu tür için çok zordur. Farklı birçok akvaryum balığını aynı akvaryum içerisinde besleyerek yumurtlayıp yumurtlamadıklarını gözlemleyebilirsiniz.


Uygun şartlar sağlandığında ve iyi beslendiğinde çok hızlı bir gelişim ile 30 santimetre boylarına kadar ulaşabilirler. En sevilen ve en çok tercih edilen balık türü olmasının sebeplerinden bir tanesi normal evcil hayvanlar gibi iletişim kurmak istemeleridir. Bu istek sonucunda sahibi ile arasında bir bağ kurulabilir. Ruh hali sürekli olarak değişebilen bu balık türü bir gün agresif bir gün uysal davranabilir. Bir balığa göre uzun sayılabilecek bir ömürleri vardır. Ortalama olarak 10 yıllık bir yaşantıları vardır.
 

Suyun dibine dekor olarak koyduğunuz objeler ile oynamayı çok severler. Hatta gün içerisinde bu objeleri hareket ettirebilirler.
Akvaryum içerisindeki diğer balıklar ile yaşantılarını merak edecek olursak astronot balıkları küçükken diğer neredeyse bütün balık türleri ile yaşayabilmektedir. Fakat gelişimini tamamladıktan sonra gerginlik zamanlarında diğer balıklara zarar verebileceğinden kendi türü haricindeki diğer balıklarla aynı akvaryumda beslenmesi önerilmez.
 

Özellikle moli balığı, japon balığı ve lepistesler ile aynı akvaryum içerisinde bulundurmak gayet sakıncalı bir durumdur. Astronot balıkları bu balıkları besin olarak kabul edip büyük balık küçük balığı yer politikasını uygulamaktadır. Genel olarak etçil bir hayvandır ve her türlü eti yiyebilir.
30 cm’lik bir boyuta sahip oldukları zaman büyük bir akvaryum da şarttır. 400 metrelik su hacmine sahip bir akvaryum bu balıklar için yeterli büyüklüktedir. Astronot balığı beslemeyi düşünüyorsanız akvaryumun zeminine süs eşyaları koymayı da ihmal etmeyiniz.


633 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Orjinal Pomeranian Boo Yavrularımız
0 TL
Orjinal Pome
Dişi Teddy Bear Pomeranian Boo Yavrumuz
0 TL
Dişi Teddy B
Safkan Pomeranian Boo Yavrular İzmir
0 TL
Safkan Pomer
Muhabbet Kuşu Çift İzmir
0 TL
Muhabbet Kuş
Yorkshire Kanarya İzmir
0 TL
Yorkshire Ka
Safkan Maltese Yavrular İzmir
0 TL
Safkan Malte
Safkan Pug Yavrusu 4 Aylık Tüm Aşıları Yapılmış
0 TL
Safkan Pug Y
British Shorthair Yavrular İzmir
0 TL
British Shor
Kangal Yavruları İzmir - Safkan Kangal Yavruları
0 TL
Kangal Yavru
İngiliz Cocker Spaniel Yavru İzmir
0 TL
İngiliz Cock
French Bulldog Yavru Safkan Irk Garantili
0 TL
French Bulld
Shih tzu yavrular  ( şitzu yavrular ) - Shih Tzu Yavru İzmir
0 TL
Shih tzu yav
Pug Yavruları Safkan Irk Garantili - Pug Yavruları İzmir
0 TL
Pug Yavrular
Toy poodle yavruları safkan 3 aylık
0 TL
Toy poodle y
sayaç