Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

09-10-2019 20:52:39

Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Dünya genelinde ve özellikle de Avrupa ülkelerinde neredeyse tüm toplum tarafından bilinmekte olan Birman Kedileri, ilk başta Myanmar bölgesinde kendilerini göstermişlerdir. Zeki, araştırmacı ve birbirleri ile konuşmayı çok seven birmanlar kısa bir süre zarfında Fransa’ya götürüldükten sonra ünleri bütün dünyaya yayılmıştır. Güzelliği ve kendine has yapısı ile mitoloji kitaplarının çoğunda konusunu geçiren Birman kedileri Myanmar’ın kutsal kedisi olarak da isimlendirilmiştir. İlginç bir bilgi vermemiz gerekirse bu özel ve asil görünümünü mavi gözlü bir kraliçeden aldığı söylenmektedir.

/>

Üreme olarak ne az ne çok diyebileceğimiz bu kedi ırkı ortalama olarak 4,5-5 kg ağırlığına erişmektedir. Konuşkan ve uysal bir karaktere sahip olan Birman Kedileri, krem rengi, açık mavi, kahverengi ve leylak rengi olarak görünebilmektedir. Orta ve çok tüylü olarak iki cinsinin bulunduğu bu kedilerin gövdeleri oldukça sert ve kaslıdır. Diğer kedilere nazaran çok fazla tüy dökmemelerinin yanı sıra bakımı zor ve sürekli ilgi istemektedir. Kuyrukları tüylüdür ve kalındır. Çocuklar ile iyi geçinebilirler fakat bu durum biraz onların keyiflerine kalmıştır.

Zeka açısından çok zeki hayvanlar olduğunu bir kere daha belirtmek isterim. Bu kadar zeka haliyle bir yerde harekete dönüşmek zorunda. Çok hareketli sınıfına koyabileceğimiz bu kedileri iyi ve disiplinli bir bakımla eğitebiliriz de.

İpek gibi yumuşak ve uzun sayılabilecek tüylere sahip olan Birman kedi ırkı sürekli olarak taranmalıdır. Çünkü genellikle uzun tüyleri sık sık birbirine dolanmaktadır. Bu sebepten eğer düzenli olarak taranmazsa kıtık ve tüy dökülmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. 4 güne bir veya haftalık olarak özel tarakları ile taranmalı ve kedi ölü tüy ve deriden kurtulmalıdır. İlkbahara doğru tüy dökme dönemlerinde bu süre günlük bile olabilir.
 

Birman kedileri diğer kedilerin aksine banyo yapmayı çok severler. Ilık suyla vücudunu yıkayabileceğiniz birman kedilerinin vücut bakımı kadar ağız bakımları da önemlidir. Bu bakımlar haftalık olarak yapılmadığı takdirde diş eti hastalıklarına yakalanma olasılığı çok yüksektir. Tırnak kesimini 15 günde bir yapabilir ve haftalık bakımlarının arasına pati bakımını da ekleyebilirsiniz.


417 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
YAVRU POMERANİAN
0 TL
YAVRU POMERA
YAVRU POMERANİAN
0 TL
YAVRU POMERA
16 Aylık Eşleşmeye Hazır Safkan French Buldog
0 TL
16 Aylık Eşl
POMERANİAN BOO YAVRULARI
0 TL
POMERANİAN B
YAKIŞIKLI POMERANİAN
0 TL
YAKIŞIKLI PO
POMERANİAN BOO YAVRULARI
0 TL
POMERANİAN B
YAKIŞIKLI POMERANİAN BOO YAVRULARI
0 TL
YAKIŞIKLI PO
POMERANİAN BOO YAVRULARI
0 TL
POMERANİAN B
Maltese Terrier 3 Aylık Dişi Aşıları Tam Wc Eğitimli
0 TL
Maltese Terr
cocker
0 TL
Cocker
FCİ Evraklı Dişi Pomeranian
0 TL
FCİ Evraklı
Adanadan safkan maltese terrier yavrular
0 TL
Adanadan saf
AYI SURAT POMERANİAN YAVRULARI
0 TL
AYI SURAT PO
Orjinal Pomeranian Dişi Ve Erkek Yavrularımız
0 TL
Orjinal Pome
Orjinal Maltis Terrier Erkek Ve Dişi
0 TL
Orjinal Malt
sayaç