Ancona Tavuk Özelikleri ve Bakımı

10-10-2019 22:24:10

Ancona Tavuk Özelikleri ve Bakımı

1. Ancona Tavuklar, İtalyan Siyah Güzeller
 

Orta büyüklükteki bu tavuk, Orta İtalya'daki Ancona kentinden geliyor. 1850'de İngiltere'ye ithal edildiler.Bundan sonra, bunlar Avrupa çapında birinci sınıf bir yumurta cins haline geldi.İtalyada yumurta tavuğu denildimi ilk akla ancona tavuk gelir.

Çok beceriklidirler ve genellikle vahşi kabul edilirler. ağaçlarda konaklamak ister ve uçmayı severler. Kümes hayvanı olmadan ziyade gezen tavuk olmaya daha müsaittir


Ancona Horozu

 

Ancona Tavuğu görünümü Nasıldır.
 

Ancona, beyaz uçlu tüyleri olan siyah bir tavuk ırkıdır.. Beyaz renkte siyah benekli bir rengi var. Üç tüyden birinin beyaz ucu vardır.Tüyü her dökülmede beyaz tüylenme artar.

Siyah tüylerin yeşil bir parlaklığı vardır. Ayrıca, siyah benekleri dışında sarı bacakları vardır. Tavuklarda beş noktalı orta bir ibik varken, horozların tek bir büyük ibiği vardır. Turuncu-kırmızı gözleri, beyaz kulak memeleri ve beyaz tenleri vardır

Ancona tavuğu, bazen yanlış bir tanım olmasına rağmen siyah bir Leghorn tavuk ırkına benzetilir . Ancona tavuğun aşağı doğru eğimli sırtları var.Buda onları legron ırkından ayırmaktadır..

Ancona, 1898'de Amerikan Tarak Birliği'ne ( bizeki adı ibik birliği ) tek ibik çeşidinde kabul edildi. Çeşitleri 1914 yılında kabul edild

Yaklaşık 8 yıllık bir doğal ömre sahiptirler. 
 

Ancona Tavuklarının Başlıca Kullanım Alanları
 

Ancona tvukları, öncelikle yumurta üretimi için kullanılmıştır. Yılda çok sayıda beyaz yumurta bırakırlar. Orta büyüklükte bir tavuk ırkıdır ve bir  zamanlar et için de kullanıldı.

Ancona Horozları yaklaşık 2.7 Kg ve ancona tavukları 2 Kg olurlar. Öncelikle yumurta için üretilirler ve bakılırlar

Yılda yaklaşık 220-300 büyük, beyaz yumurta yumurtlarlar ve kış aylarında Leghor'lardan daha fazla yumurtlarlar.Bu haftada yaklaşık 5-6 yumurta anlamına gelir.

Yaklaşık 5 ayda yumurtlama kıvamına gelirler. Ancona tavukları 6 aylık olduklarında  yumurtlamaya başlarlar Ülkemizde Ancona tavuk yetiştiriciliği fazla yaygın değildir.Bunun nedeni bu ırk hakkında fazla bilgi sahibi olmamızdır. Tavuk yetiştiriciliği ve verimli yumurta için ancona tavuk beslemek dikkate değer bir unsurdur. Unutmayın her tavuk ırkı kış aylarında yumurta verimleri düşmektedir. Ancona ırkı tavukların kış aylarında yumurta verimi çok fazla düşmez. bu dikkate alınması gereken bir unsurdur. Websitemizde ancona tavuk ırkları vardır. Ancona tavuk satın almak istiyorsanız ilanlara göz atbilirsiniz.

Ancona Tavuk nasıl bakılır

Ancona tavukları aşırı sıcaklıklarda da çok başarılılar.Ne tür bir iklim içinde olduklarını umursamıyorlar. Herhangi bir ortamda sağlıklı ve mutlular! Sıcak iklimler ve soğuk iklimler için harika tavuklarıdır. Bu niye anacona tavuk beslemeliyim ? sorusuna en iyi cevaptır.

‘’Yazın ve kışın yumurtlayan tavuk arıyorsanız ancona tavuk ırkı tam size göre…’’

Onlar arka bahçede bakılabilir salma tavukçuluk yapılabilir, ancak aynı zamanda çok hassastırlar.Bir tehlike anında veya problem yaşadıklarında arka bahçeden çok iyi kaçabilirler. Bu tavukları korumak için bazı ilave dikkat ve çabalara ihtiyacınız olacaktır..

Ancona tavuğu ayrıca tavuk çeşitlerinin en akıllı olanlarından biridir. Tehlikeyi diğer çeşitlerden daha iyi hissediyorlar ve diğer ırklara göre çok çabuk tepki verirler.

Serbest beslendiklerinde yani salma tavukçuluk durumunda çok iyiler ve iyi beslenecekler. Ayrıca, yiyecek / yumurta oranını yükseltirler.

Soğuk havalarda davranışlarında huysuz ve biraz vahşi olabilirler.Ama geçimsiz değillerdir.

Ancona tavuk ırkı, hayvancılık Konservatuvarı listesine göre bir “saat” cinsidir; bu, nadir olmadıkları ancak dünya genelinde 10.000'den az tavuktan oluşan tahmini bir nüfusa sahip oldukları anlamına gelir.

Anacondas da bir miras cinsidir.

İklim

Kişilik

Kullanım

yumurta

Yumurta sayısı

Yem tüketimi

Salma tavukçuluk

Sıcak soğuk

Arkadaş canlısı

Yumurtalar

45-60 gr

220-300

120-130 gr

Evet

Ancona tavuğu her yerde bulunmaz..Avrupa'da, en sık İngiltere ve İtalya'da bulunurlar. Bulabilirseniz ve safkan ancona tavuğu beslerseniz birde soğuk iklimde yaşıyorsanız. Tavuk besiciliği açısından bu ırk tam size göre….


737 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç