Aksaray Malaklısı Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

11-10-2019 13:37:11

Aksaray Malaklısı Köpek Cinsi Özellikleri ve Bakımı

Adı efsanelere konu olmuş aksaray malaklısı köpeği anadoluda aksaray ilinde ortaya çıkmış aksaray ilimize özgü bir köpek ırkıdır. Son zamanlarda talepleri oldukça fazla olan aksaray malaklısı köpeği fiyatları 70.000 den alıcı bulmaktadır.

Özellikle sivas kangalı ile kıyaslanması aksaraylıları ve sivaslıları kızdırmaktadır. Boy cüsse olarak sivas kangalı ile aynı gözükebilir fakat tamamen farklı özellikte bir köpek ırkıdır.Yurt dışında Türk Mastifi veya orta anadolu çoban köpeği ismi ile bilinir.

Cüssesi nedeniyle korkutucu bir görüntüsü olsada aslında uysal, sevecen,çok sadık ve koruyucu bir köpek ırkıdır.
 

Aksaray malaklısı Irkı 17. yüzyılda ortaya çıkmıştır

Aksaray malaklısı ırkının 17. yüzyılda ortaya çıktığı bilinmektedir. İsmindeki ‘’malak’’ kelimesi malaklarla bir benzerliği olduğundan değil sarkık yanak ve dudakları olduğundan konulmuştur. Aksaray halkının sarkık yanak ve dudaklara malak dedikleri bilinmektedir. Bu köpek ırkının ismide bu yüzden ‘’ Aksaray Malağı Köpeği ‘’ olduğu biliniyor.

aksaray 

Evliya Çelebi ‘’Seyahatname’’ isimli eserinde aksaray malaklısı için ‘’Anadolu Aslanı’’ diye söz etmiştir.Bu tarihe bu köpekler hakkında ilk yazılı kayıt olarak geçmiştir.

Aksaraylılardan duyduklarımıza göre 19. yüzyılda kurtuluş Savaşı zamanlarında yabancı askerlerden biri bu köpeği görmüş ve geri döndüğünde ‘’bu dağda aslana benzeyen bir şey yaşıyor’’ demiştir.

Aksaray Malaklısı Fiziksel Özellikleri

Aksaray Malaklısı iri gövdeleri ve boyları ile sivas kangalları ve Akbaş köpeklerle birlikte sadece Türkiye de değil dünyada da en büyük köpek ırkları arasında gelmektedir.

Aksaray Malaklısı köpeklerin boyları erkeklerde 75-80 cm dişilerde 70-77 cm arasında değişmektedir.Boyları 100-110 cm arasında olan köpeklerde vardır.

Aksaray Malaklısı köpeklerin kiloları erkeklerde 50-70 kg dişilerde 40-60 kg arasında değişmektedir. Kiloları 100 kg olan aksaray malaklısı da vardır.

Aksaray Malaklısı köpeklerin rengi Siyah, beyaz ve kahverengi olarak en çok bulunan renkleridir. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi sarkık yanak ve dudakları vardır.
 

Aksaray Malaklısı Tam Bir Bekçi Köpeğidir

Aksaray malaklısı köpeği doğuştan çoban ve bekçi köpeğidir. Sadakat onun ruhunda vardır. Ve bekçi köpeği olma özelliği ona çok ün kazandırmıştır. Öyleki bu ırkı besleyen Aksaraylılar ile yaptığımız söyleşide bu köpeğin eskiden hayvanlarını beklemeden daha ziyade çocuklarınıda bu köpeklere emanet ettiklerini söylerler. Tarlada çalışan kadınlar bebeklerini bu köpeklere bırakır işlerini yaparlarmış. Buda Aksaray Malaklısı köpeğinin ne kadar sadık ve koruyucu olduğunu göstermektedir. 

Koruma iç güdüsün den dolayı yabancılara karşı agresif olabilirler.Başka köpeklerle araları pek iyi değildir. Herhangi bir tehlike anında o koca cüsse inanılmaz kıvrak ve çevik hale gelir.Tehlike olmadığında neşeli ve huzurlu olurlar.

Aksaray Malaklısı Köpeğinin Bakımı Nasıl Olmalıdır ?

Her ne kadar kocaman cüsseleri olsada bakımları oldukça kolaydır. Haftada bir tüylerini taramak yeterlidir. Anadoluda ‘’yal’’ adı verilen bir mama ile bu köpeklere bakabilirsiniz. Bu mama süt,kemik suyu ve arpa unu nun karıştırılması ile elde edilir ve köpekler için oldukça besleyicidir.

Aksaray Malaklısı köpeklerin yavruları diğer ırklara göre daha yavaş yetişkin hale gelirler.Yetişkin bir boya ulaşmaları yaklaşık 40 ay sürmektedir. 

Bu tür köpekleri çiğ et ile beslemek iyi değildir. Çiğ et bu köpekleri oldukça vahşi yapacaktır. Et veriyorsanız mutlaka pişirmeye özen gösterin.

Son söz

Aksaray malaklısı güzel ülkemizin en güzel köpeklerinden biridir.Bu köpek cinsi evde bakılmaya müsait bir ırk değildir. Korumalı bir ortamda etrafı çevrilmiş geniş bir bahçede bakabilirsiniz...


2229 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç