İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

12-10-2019 23:05:29

İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

İran Kedisi Özellikleri

Hem çok sevimli hem de ülkemizde ve dünyada en çok tanınan ırklardan biri olan İran kedileri, cana yakın olmalarıyla dikkat çekerler. Bu ırk aslına bakıldığında birçok türün de atası olma özelliğine sahiptir. İran kedisi özellikleri ve biyolojik yapısı incelendiğinde hemen her kedi ırkından bir özellik taşıdıklarını gözlemlemek mümkün olacaktır. Bu ırk dünyada Persian, Fars ve İran kedisi olarak isimler almıştır. İlk kez İran coğrafyasında 17. Yüzyılın başarında keşfedilmiş olup, 1600’lü yıllara gelindiğinde ise Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada yaygınlık göstermeye başlamışlardır. 


Bilinen en eski kedi ırkları arasında yer alan İran kedileri ülkemizdeki hayvan severler arasında da bir hayli popüler hale gelmiştir. Ortalama olarak bir İran kendisi 3 kilo ya da 6 kiloya kadar değişen bir ağırlığa sahiptirler. 10 ve 15 yıl kadar yaşama şansları vardır. Yani çok uzun bir süreç boyunca sizlere can yoldaşlığı yaparlar. İran kedileri zengin renk seçeneklerine sahip olmakla birlikte, karışık renk tonlarında da İran kedisi bulmak mümkün olacaktır.

İran Kedisi Karakteri

/>

İran kedileri son derece sessiz ve sakin bir karakter özelliği taşırlar. İnsanların arasında olmak onlara mutluluk verir. Fakat sürekli kucakta olmak isteyebileceklerdir. Dostunuza yeterli ilgiyi gösterdiğiniz takdirde onun sadakatinden asla şüphe etmemelisiniz. Çünkü İran kedisi karakteri itibariyle dünyanın en sadık ve sahiplerine en düşkün hayvanları olarak bilinmektedirler. Bu ırkı sahiplendikten sonra ortalama olarak 1 ay boyunca bir alıştırma süreci geçirmeniz gerekebilir. İran kedileri ilk zamanlarda sahiplerine biraz agresif davranacak olsalar da ortalama alıştıklarında asla sahiplerinin yanından ayrılmak istemezler. Çok zeki bir ırk değildir. Ancak biraz motivasyon biraz da ödüllendirme yöntemiyle ona bazı komutları öğrenmeyi başarabilirsiniz.

İran kedisi bakacak olanların, sessizliği seviyor olmaları şarttır. Çünkü bu ırk sessiz bir ortama alışkındır. Aşırı gürültülü yerler onları rahatsız eder ve kaçmak istemelerine neden olur. İran kedileri aşırı ilgiden de sıkılabilirler. Zaten kendisini sevdirmek istemediklerine bunu size açıkça belirteceklerdir. Ev için uygun bir türdür. Çünkü tırmanmak ve zıplamak bu sevimli dostlarımıza göre değildir. Yüksek noktalarda bulunmayı sevmezler. Onun ilgisini çekecek oyuncaklar alarak zaman zaman keyiflenmelerini sağlayabilirsiniz. Oyun oynamadıkları zamanlarda ise İran kedilerini sıcak bir yerde uyurken görmeniz kaçınılmaz olacaktır.

İran Kedisi Bakımı Nasıl Yapılır?

İran kedileri bilindiği gibi uzun tüylü bir ırktır. Bu nedenle de onların bakımlı görünmelerini sağlamak ve biraz da rahat ettirmek için tüylerini günlük olarak taramak gerekir. Temizliklerine düşkündürler. Eğer sahiplendiğiniz kedi belirli bir yaşı geçmişse onu düzenli olarak yıkamalısınız. Aslında İran kedisi bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken daha birçok nokta vardır. Bu ırk bilindiği gibi basık bir yüze ve buruna sahiptir.

Basık yüz özelliği nedeniyle normal kedilere göre göz kısmında oluşan sıvı iç kısma değil dışa akar. Akıntının birikmesi ise dostunuzun gözlerinin iltihaplanmasına ve de kapanmasına neden olabilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için düzenli olarak göz temizliği yapılmalıdır. Göz çevresindeki koyu renkli lekelenmelerin önüne geçmek için de evde bulunan bir göz damlasına kedinizin gözüne damlatabilirsiniz. Hatta Terramiycin Krem’de İran kedisi göz problemine iyi gelecektir.

İran Kedilerinin Genetik Hastalıkları

İran kedileri genetik olarak bazı hastalık risklerini taşıyabilmektedirler. Bu hastalıkların büyük bir kısmı ölümcül olmamakla birlikte, semptomların gözlemlenmesiyle birlikte önlem alınmak adına bir veteriner tedavisine başvurulması gerekecektir. İran kedilerinin genetik hastalıkları denildiği zaman akıllara gelen ilk şey şüphesiz ki Chediak Higashi Sendromu’dur. Bu hastalığa sahip olan sevimli kedilerde en ufak yaralanmalarda dahi ciddi kanamalar ortaya çıkar. İran kedilerindeki en riskli genetik hastalıklardan bir diğeri de Kornea Sekresyonu’dur. Bu rahatsızlık tedavi edilmezse göme kaybına dahi yol açabilir. Bu nedenle İran kedisi sahibi olanlar mutlaka ciddi bir sağlık kontrolü hizmeti almalıdırlar. Özellikle de dişi İran kedilerinde en sık görülen genetik rahatsızlıklar arasında Progresif Retinal Atrofi bulunur. Bu rahatsızlığa sahip olan hayvanlarda doğum çok zor gerçekleştirilir. Diş etlerinde ciddi bir iltihaplanma söz konusudur. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte körlük problemi ortaya çıkar.

Son zamanların en tehlikeli hastalıklarından olan FİP’de yine birçok kedi ırkına göre İran kedilerinde çok daha yaygın olarak görülebilmektedir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tüm bu hastalıkların dışında ise İran kedilerinde bir çeşit kalp hastalığı olan Hipertrofik Kardiyomiyopati ve böbrek hastalığı olan İdiyopatik Yüz Dermatiti’de görülebilir.

İran Kedisi Nasıl Beslenmeli?

 

İran kedileri taşıdıkları ırk özelliklerinden dolayı beslenme şekilleri de diğer kedilere göre farklılık gösterir. Peki sevimli mi sevimli İran kedileri nasıl beslenmelidir? Bu ırkın beslenmesinde nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Öncelikle bu tür bilindiği gibi basık yüzleri ile ön plana çıkarlar. Bu nedenle de mama yerken belirli zorluklar yaşayabilirler. Onları hem daha lezzetli bir şekilde doyurmak hem de çeşitli bağırsak problemleri yaşamalarına engel olmak için özel olarak üretilmiş İran kedisi mamaları ile besleyebilirsiniz. İran kedisi maması tanecikleriyle, ırkın yüz ve ağız yapısına yüzde yüz uygundur.  Deri hassasiyeti olan açık renkli İran kedileri ise “deri hassasiyeti önleyici İran kedisi maması” kullanılarak beslenme yapılmalıdır. Tercih edilen mamalar Sensitive özellikli olmalıdır. Yetişkin İran kedilerinin ise sindirim sistemi sorunu yaratmayacak hazır mamalar ile beslenmesi gerekmektedir.

iran kedisi,iran kedisi özellikleri,irankedisi bakımı,iran kedisi nasıl beslenir,safkan iran kedisi,iran kedisi fiyatları,iran kedisi nekadar,ücretsiz iran kedisi,evcil hayvan sahiplendirme,evcil hayvan sahiplenme,kedi sahiplenme,kedi ilanları


513 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç