Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

14-10-2019 21:42:27

Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Siyam Kedisi Özellikleri

Siyam kedileri günümüzün en özel kedi cinslerinden biri olarak bilinmektedir. İsminden de anlaşılabileceği gibi Eski Siyam olarak bilinen Tayland kökenlidir. Çok eski zamanlarda Tayland tapınaklarında bekçi olarak kullanılıyorlardı. Şimdilerde ise evlerimizin neşesi, hayatımızın yoldaşı ve en iyi dostlarımız arasında yer alıyorlar. Peki Siyam kedisi özellikleri nelerdir? Siyam kedileri ev ortamına bakılmaya uygun mu? Siyam kedilerini nereden ve nasıl sahiplenebilirsiniz?
 

Bilindiği gibi bu ırkın bilinen en önemli özelliği derin mavi gözleridir. Bakışları ile kısa süre içerisinde bizi etkisi altına alabilirler. Tapınaklarda bekçilik yaptıkları zamanlarda insanlarla iç içe olmaya alışmışlar ve nihayetinde de ev ortamında yaşamaya uygun karakter yapısına sahip olmuşlardır. Çok köklü bir ırka sahiptirler.  Kendi içerisinde çeşitleri bulunur. İlk defa 1884 yıllarında Siyam Kralı tarafından dönemin de İngiltere Başkonsolosu olan Owen Gould’a armağan edilmesiyle birlikte popülerlik yakalamışlardır. Sonrasında ise Amerika ve Avrupa ülkelerinde üretimleri yapılmıştır.
 

Siyam kedileri açık renkli tüylere sahip olabileceği gibi koyu ve uzun tüylü de olabilmektedirler. Genellikle melez olmayanlar beyaz renktedir.  Siyam kedisi tür olarak 3’e ayrılır. Bunlar;
 

1. Himalaya Siyam Kedisi: Himalaya siyam kedileri genellikle koyu tonlardaki kahverengi ve krem renklerinde tüylere sahip olmalarıyla dikkat çekerler. Hem pati hem de burunları siyah renktedir.

himalaya-siyam-kedisi 

2. Çikolata Tüyü Siyam Kedisi: Çikolata tüyü olarak isimlendirilen bu alt tür genel olarak fildişi renklerindeki tüyleriyle ön plana çıkarlar. Tüyleri üzerinde ise çikolata tonlarında benekler yer alır. Patileri ve burunları turuncu ya da pembe renkte olabilmektedir.

cikolata-tuylu-siyam-kedisi 

3. Mavi Noktalı Siyam Kedisi: Mavi noktalı siyam kedileri mavi ve beyaz renkteki tüylere sahiptirler. Burun ve patileri ise kahverengidir.

siyam />
 

Çok güçlü ve de atletik vücut yapılarına sahip bir ırktır. Orijinal Siyam kedilerinde cinsinin özelliğini taşıyan beyaz renk tonu hakimdir. Pati, baş bölgesinin bir kısmı ve kuyruk siyah renktedir. Gözleri mavidir ve oldukça da güçlü çene yapılarına sahiptirler. Geniş omuzları, incecik belleri ve iri kalçaları ile hayatımıza güzellik katacak bir görümleri vardır.

Siyam Kedisi Karakteri

Siyam kedileri son derece enerjik yapıları ile dikkat çekerler. Onu yerinde durdurmak neredeyse imkansızdır. Oyuncu yapıları ile sizin de gününüze neşe katmaları kaçınılmaz olacaktır. Peki siyam kedisi karakteri nasıldır? Bu ırktaki kedileri evde beslerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor?

Siyam kedilerinin en belirgin karakteristik yapısı arasında cana yakınlığı ön plana çıkar. Onlar çevreleriyle ve insanlarla dostluk bağları kurmaya meraklıdırlar. Kesinlikle insanlara zarar vermezler. Çok duygusaldırlar. Özellikle de çocuklar ile araları çok iyidir. Oldukça zeki olmaları, kolay eğitilmelerine olanak tanır. Eskiden tapınaklarda bekçilik yapmış olmalarından dolayı koruma iç güdüleri gelişmiştir. Aile ortamını çok severler. Sahiplerini korumak için ellerinden geleni yaparlar. Özgüvenleri yüksektir. Dikkat çekmeyi severler.

Siyam Kedisi Genetik Hastalıkları
 

Siyam kedileri çok zayıf görünseler de biyolojik ve fiziksel olarak çok güçlü ve avcıdırlar. Fakat bu durum bazı genetik hastalıklara yatkın oldukları gerçeğini değiştirmez. Siyam kedisi genetik hastalıkları arasında en sık görüleni ise gözlerdeki şaşılıktır. Bu problemin tedavisi vardır ancak genetik bozukluk söz konusu olduğunda düzeltilmesi pek mümkün olmayacaktır. Ayrıca Nistagmus olarak isimlendirilen hastalığın kalıtsal özelliklerini de taşırlar. Bu hastalık sinir sistemine direk olarak etki ederek onların yaşamını yitirmelerine neden olabilir. Titremeyle birlikte seyreder.  Siyam kedisi ırkı; kronik böbrek yetmezliği, erkeklerde testis rahatsızlıkları ve çeşitli sindirim sistemi hastalıkları çok fazla görülür. Bu nedenle siyam kedisi sahiplenmeden önce tüm kontrollerini yaptırmanız gerekir. Sağlıklı olduklarında ise ortalama olarak 11 ile 15 yıl boyunca yaşama şansları vardır.
 

Siyam Kedisi Nasıl Beslenmelidir?
 

Hoş görünümleri, cana yakınlığı ve de sempatik tavırları ile hayatımıza neşe getiren Siyam kedileri, biyolojik olarak hassas bir yapıya sahiptirler. Peki Siyam kedisi nasıl beslenmelidir? Bilindiği gibi bu ırk, üçgen yapıdaki ağızları ile dikkat çekmektedirler. Bu nedenle onları beslerken bu yapıya uygun mamaların tercih edilmesi gerekmektedir. Özellikle de yaz aylarında onları Sensitive özelliği bulunan balık içerikli mamalar ile beslemelisiniz. Bu mama türü kedinizin tüy kalitesini koruyacaktır. Genel olarak konserve mamalarını severler. Sindirim ve böbrek hastalıklarına yatkın olduklarından onları özel ırk mamaları ile beslemek daha doğru olacaktır.
 

 

siyam kedisi,siyam kedisi özellikleri,siyam kedisi bakımı,siyam kedisi genetik hastalıkları,siyam kedisi fiyatları,siyam kedisi ilanları,siyam kedisi sahiplenme


459 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç