Annesi Ölen Yavru Köpekler Nasıl Beslenmelidir?

14-10-2019 23:40:27

Annesi Ölen Yavru Köpekler Nasıl Beslenmelidir?

Annesi Ölen Yavru Köpekler Nasıl Beslenmelidir?
 

Bazı köpekler annelerini hastalık ya da olumsuz dış etmenler nedeniyle kaybedebilmektedirler. Annesi ölen yavrular beslenme açısından çok eksik kalmaktadırlar. Bu nedenle de onları sahiplenen kişilerin üzerinde büyük sorumluluklar düşmektedir. Peki annesi ölen yavru köpekler nasıl beslenmelidir? Annesini kaybetmiş köpekler ne yer? Merak edenler için işte detaylar…


İlk 6 Hafta Boyunca Yavru köpek Süt Tozu Verilmelidir!Annesi ölen yavru köpekler ne kadar özenle beslenirse beslensin anne sütünün yerini dolduracak bir besinin varlığından söz etmek mümkün olmayacaktır. Fakat hem yavrunun gelişimi için hem de yaşamını devam ettirebilmesi için annesini kaybetmiş yavruların süt tozu ile beslenmesi gerekmektedir. Süt tozu bir miktar ılık su ile karıştırılarak, biberon aracılığı ile yavrulara verilmelidir. Henüz yeni doğmuş sevimli patiler ortalama 2 saatte bir acıkacaktır. Bu nedenle 6 hafta boyunca 2 saatte bir süt tozu hazırlayarak onları beslemeli ve gelişimlerine olumlu katkıda bulunmalıyız. Yavruların büyümesine paralel olarak saat arasının uzatılmasında da herhangi bir sakınca olmayacaktır.

Yeni Doğan Yavrulara Süt Vermeyin! Mecbursanız Sütü Sulandırarak Verin!

Yeni doğan yavru köpeklerde beslenme aşamasında yapılan en büyük yanlışlardan biri süt vermektir. Öyle ki süt, süt tozuna göre çok daha ağır ve yağlıdır. Yeni doğmuş köpekleri normal süt ile beslemek çeşitli bağırsak problemlerinin yaşanmasına neden olabilir. Yaşanan sindirim sorunları da yavruların ciddi sağlık problemleriyle karşılaşarak hastalanmalarına neden olacaktır. Fakat bazı durumlarda köpekleri süt ile beslemek zorunda kalabilirsiniz. Zorunlu kalındığı durumlarda sütün en az yarısı kadar içine su eklemeniz gerekir. Böylece öğünü çok daha sağlıklı hale getirmek de kaçınılmaz olacaktır.6. Hafta Sonunda Köpeğinizin Cinsine Uygun, Kimyasal İçeriklerden Uzak Konserve Mamalar tercih edebilirsiniz.Yeni doğmuş yavru köpeklerin 6. Hafta sonunda normal mama ile beslenmeye başlamalarında herhangi bir sakınca yoktur. Fakat bu noktada tercih edilen mamaların kimyasal içerikli olmamasına dikkat etmek gerekecektir. Çünkü içerisinde kimyasal madde bulunan mamalar, sindirim istemine olumsuz etkilerde bulunur. En sağlıklı mama içeriğinde kimyasal madde bulunmayan mamalardır. Tabi ki sevimli particiklerin cinslerine en uygun konserve mamayı seçmek de çok önemlidir. Mama içerisinde dengeli bir şekilde vitamin, lif ve protein olmasına dikkat edilmesi şarttır.Köpeğiniz 4 ve 5 aylık olduğunda kuru mamaya geçebilirsiniz.

yavru-kopekler-nezaman-kurumamaya-baslar 

Yavru köpekler 4 ve 6. aylarını doldurduklarında artık yetişkinliğe adım atıyor demektir. Bu dönemlerde sevgili dostlarımız sütü tamamen bırakmış olurlar. Onların sağlıklı beslenmelerini sağlamak için zaman zaman et vermek gerekecektir. Fakat eti kesinlikle pişmemiş bir şekilde köpeğinizin önüne atmamalısınız. Pişmemiş et hem yetişkin hem de yavru köpeklerde parazit yapar. Zamanla büyüyen parazitler ile köpeğinizin hayatını kaybetmesine neden olabilecektir. Bu nedenle bilinçli besleme son derece önemlidir. Eğer köpeğinize et verecekseniz mutlaka eti pişirmelisiniz. Normal beslenme rutininde ise kuru ya da konserve mamaları tercih edebilirsiniz.


2349 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
YAVRU POMERANİAN
0 TL
YAVRU POMERA
YAVRU POMERANİAN
0 TL
YAVRU POMERA
16 Aylık Eşleşmeye Hazır Safkan French Buldog
0 TL
16 Aylık Eşl
POMERANİAN BOO YAVRULARI
0 TL
POMERANİAN B
YAKIŞIKLI POMERANİAN
0 TL
YAKIŞIKLI PO
POMERANİAN BOO YAVRULARI
0 TL
POMERANİAN B
YAKIŞIKLI POMERANİAN BOO YAVRULARI
0 TL
YAKIŞIKLI PO
POMERANİAN BOO YAVRULARI
0 TL
POMERANİAN B
Maltese Terrier 3 Aylık Dişi Aşıları Tam Wc Eğitimli
0 TL
Maltese Terr
cocker
0 TL
Cocker
FCİ Evraklı Dişi Pomeranian
0 TL
FCİ Evraklı
Adanadan safkan maltese terrier yavrular
0 TL
Adanadan saf
AYI SURAT POMERANİAN YAVRULARI
0 TL
AYI SURAT PO
Orjinal Pomeranian Dişi Ve Erkek Yavrularımız
0 TL
Orjinal Pome
Orjinal Maltis Terrier Erkek Ve Dişi
0 TL
Orjinal Malt
sayaç