Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

16-10-2019 18:09:55

Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Uzun tüyleri, boncuk gibi gözleri ve de tatlılığı ile dikkat çeken Maine Coon kedi ırkı, ev ortamında büyütülmeye uygundur. Bu ırk ilk defa Kuzey Doğu Amerika’da ortaya çıkmıştır. Çok eski bir kedi türüdür. Bakımları ve karakteristik yapıları diğer ırklara göre çok daha farklıdır. Peki Maine Coon kedisinin özellikleri nelerdir? Maine Coon kedinin çocuklarla arası iyi mi? Bu ırktaki bir hayvana bakarken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Merak edenler için işte detaylar…

Maine Coon kedi ırkı, çok eski zamanlarda denizcilerin Amerika’ya olan seyahatlerinde getirdikleri bir tür olarak bilinir. Daha sonraki yıllarda ise yerel ve kıs tüylü kediler ile çiftleşmeleriyle birlikte günümüzdeki görünümlerine ulaşmışlardır. Tüy yapıları normal kedilere göre çok uzundur. Bu nedenle de kış koşullarına çok dayanıklı olduklarını söylemek mümkündür. 1993 yılında birçok derken Maine Coon kedi ırkını resmi olarak tanımışlardır. Kaslı ve iyi gelişmiş gövde yapıları ile dikkat çekerler. Bedenleri dikdörtgen şeklindedir. Ortalama 3 ve 5 yaşlarına kadar olgunlaşma süreci geçirirler. Gözleri altın, yeşil ve de bakır renklerinde olabilir. Tüyleri parlaktır. Birçok renkte ve desende olabilirler fakat genel olarak kahverengi tekir ya da beyaz tüylere sahip olmalarıyla tanınırlar. Lekesiz tüy yapıları vardır. GCCF tarafından cins dışında sayılsa da çikolata ve leylak renginde türleri de bulunur.

Maine Coon Kedisinin Karakteri

Maine Coon kedisi tatlılığı ve çevresiyle kısa sürede uyum sağlayabilmektedirler. Bu ırktan bir kedi sahiplendiğinizde ona ömür boyu yalnız kalmazsınız. Peki Maine Coon kedisinin karakteri nasıldır? Maine Coon kedileri eve nasıl alıştırırsınız?
Maine Coon ırkındaki bir kedi nazik tavırlarının yanı sıra sevecek kişilikleri ile de dikkat çeker. Çok sevimlidirler. Oldukça zeki olmaları, birçok komutu öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Bu ırkın bilinen en önemli özelliklerinden biri de yen şeyler öğrenmeye meraklı olmalarıdır. Gerek bulundukları ortamı, gerekse de daha farklı değişiklikleri çok kolay hazmeder ve alışırlar. Sessizliği severler. Fakat aç kalmaktan kesinlikle hoşlanmazlar. Karnı acıktığında onların naif kişilikleri kaba bir kişiliğe bürünebilir. Sahipleri ile çok güçlü bağlar kurarlar. Çok iyi bir ev arkadaşıdırlar. Neredeyse bütün kedi ırkları gibi oyun oynamayı çok severler. Çoğu zaman onun komik hallerine gülmekten kendinizi alamazsınız. Onurludurlar. İyi bir ev kedisine sahip olmak isteyenler kesinlikle Maine Coon kedileri tercih etmelidir.


Maine Coon Kedisinin Bakımı

maine-coon-kedisi-bakimi 

Tüm evcil kedi ırklarında olduğu gibi Maine Coon kedisinin bakımında da özenli olmak gerekecektir. Özellikle de bu ırkın yoğun derecede tüy yapısına sahip olmaları kısmen da olsa bakımlarının daha zor olmasına neden olabilir. Peki Maine Coon kedisinin bakımı nasıldır? Bu ırktaki bir kediye bakarken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Her uzun tüylü kedi ırkında olduğu gibi Maine Coon türünde de sık sık tüy tarama işleminin yapılması gerekir. Bu işlem onların ölü tüylerden arınmalarına olanak sağlar ve rahatlamalarını sağlar. Suyu çok fazla sevmezler. Ilık havalarda sıcak bir banyo yaptırmak hem tüy yapılarının korunmasına olanak sağlar hem de daha sağlıklı kalmalarına ortam yaratır. Sürekli olarak mama, su ve kum kaplarının dezenfekte edilmesi gerekir. Çünkü bu ırktaki bir kedi yapısal olarak çok hassastır. Çevresindeki mikroplara karşı etkili mücadele içinse etrafının temiz olması gerekir. 
 


Maine Coon Genetik Hastalıkları

Maine Coon aslına bakıldığında oldukça sağlıklı bir kedi ırkıdır. Fakat kısmen de olsa genetik rahatsızlıklardan birine sahip olabilmektedirler. Maine Coon genetik hastalıkları arasında Feline hipertrofik Kardiyomiyopati gibi önemli bir rahatsızlık yer alır. Bu hastalığı taşıyan kediler, kalplerindeki kaslar kalınlaşmıştır. Kalp kaslarındaki hücreler büyüyerek, ciddi reaksiyonlar ortaya çıkarır. İlerleyen süreç içerisinde yaşamlarını yitirme riski bulunur. Maine Coon ırkı kedilerde en sık görülen diğer genetik rahatsızlıklar ise kalça displazisi ve deri hastalıklarıdır. Bu türden bir kedi sahiplenmeden önce mutlaka tüm kontrollerini yaptırmak gerekir. Ayrıca kediniz genetik bir hastalığa yakalanmışsa da düzenli olarak tedavilerinin yapılması şarttır. Sağlıklı olduklarında ortalama 10 ile 15 yıl boyunca yaşamaları mümkündür.  Aşıları kesinlikle ihmal edilmemelidir.Maine Coon Nasıl Beslenir?

 

Hemen her kedi ırkında olduğu gibi Maine Coon cinsinde de beslenme noktasında dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Özellikle de tüketilen mamalarda kimyasal madde bulunmaması kedilerin sindirim ve deri hastalıklarına yakalanmamaları açısından çok önemlidir. Peki güzelliği ile dikkat çeken Maine Coon Kedileri nasıl beslenmelidir?

Maine Coon kedileri vitamin ve mineral açısından zengin gıdalarla beslenmesi gereken bir ırktır. Onların kas ve kemik yapılarını güçlendirmek için proteinli gıdaları tercih etmek gerekir. Her cinse uygun mama türü vardır. Maine Coon ırkı için özel üretilmiş konserve ya da kuru mamalar onlar için idealdir. Fakat zaman zaman da olsa et gibi gıdaları da pişirerek vermek çok sağlıklı olacaktır.

maine coon kedisi,mainecoon kedisi özellikleri,maine coon kedisi bakımı,maine coon kedisi fiyatları,maine coon kedisi fiyat,maine coon kedisi sahiplenme,maine coon kedisi satılık


297 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Satılık Pug Yavruları Safkan Irk garantili
3,500 TL
Toy poodle yavruları safkan 3 aylık
0 TL
Toy poodle y
King Doberman Yavrular Sahiplendirilecektir
0 TL
King Doberma
BLUE POİNT YAVRULAR
0 TL
BLUE POİNT Y
Orijinal Sivas Kangalı
0 TL
Orijinal Siv
Ücretsiz kangal yavruları
0 TL
Ücretsiz kan
Ala Malaklı Ev Arıyoruz
0 TL
Ala Malaklı
Kafkaf Köpeğimiz
0 TL
Kafkaf Köpeğ
Yavrularımıza Ev Alıyoruz
0 TL
Yavrularımız
Limona ev arıyoruz
0 TL
Limona ev ar
Pamuğumuza aile arıyoruz
0 TL
Pamuğumuza a
Minik Prensesimiz Merlin
0 TL
Minik Prense
Dumana yuva arıyoruz
0 TL
Dumana yuva
Ailesini Arıyoruz
0 TL
Ailesini Arı
sayaç