British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

16-10-2019 18:44:02

British Shorthair Kedisi Özellikleri ve Bakımı

British Shorthair Özellikleri

Kedi severlerin büyük bir kısmı en popüler ırklardan biri olan British Shorthair’i tercih etmektedirler. Fakat bu türdeki bir kediyi sahiplenmeden önce onun tüm özelliklerini en iyi şekilde öğrenmelisiniz ve karakterini bilmelisiniz. Aksi halde British Shorthair bakımında zorlanmanız da kaçınılmaz olacaktır. Peki hem tatlılığı hem de cana yakın tavırları ile dikkat çeken British Shorthair özellikleri nedir? Bu ırkın karakteri nasıldır ve eve kolayca uyum sağlayabiliyorlar mı? Merak edilen tüm sorular için işte en önemli detaylar…

Bu ırk isminden de anlaşılabileceği gibi İngiltere kökenlidir. İlk kez 1800’lü yılların sonlarında keşfedilmiştir. Halk arasında Whiskas kedisi olarak da isimlendirilebilmektedirler. British Shorthair kedi ırkının tüyleri mavimsi ve de oldukça da yumuşaktır. Çok geniş kulak yapısına sahiptirler. Kafa yapıları ise elipsi andırır, tombuldur. Bu ırk genel olarak iri, yuvarlak ve bakır altın arasında değişen göz renkleriyle dikkat çekmektedirler. Vücutlarının yapısı iri ve de kaslıdır. Geniş bir göğüs yapıları olduğundan sevmeye doyamayacağınız yapıya sahiptirler. British Shorthair ırklarının orta boy uzunlukta bacakları, yuvarlak ve de iri patileri bulunur. Kuyrukları ise bol tüylü ve yumuşaktır. Bu türün erkekleri ortalama olarak 6 ve 10 kilograma kadar ulaşabilirken, dişileri ise 5 ve 8 kilogram arasında olabilirler.  British Shorhair’ler 14 ile 18 sene boyunca yaşayabilirler.
 


British Shorthair Karakteri

British Shorthair ırkı kediler, sevimli ve tatlı görüntülerinin yanı sıra sıcacık karakterleri ile dikkat çekmektedirler. Onları sahiplendiğinize kesinlikle pişman olmayacaksınız. Çünkü yanınızdan bir an bile ayrılmak istemezler ve size uzun süre boyunca can yoldaşlığı yaparlar. Peki British Shorthair karakteri nasıldır? Bu ırktaki kedilere nasıl eğitim verilir?
British Shorthair kediler uyumlu yapıları ile ev ortamına kısa sürede uyum sağlayacaklardır. Aynı zamanda çok daha dayanıklı yapıları olduklarını söylemek mümkündür. Birçok kedi ırkının aksine, çok sakin yapıları vardır. Özellikle de çocuklara karşı çok sabırlı bir tavır sergilerler. Kucakta durmayı çok sevmeseler de zaman zaman dibinizden ayrılmadıklarını da görebilirsiniz. Fakat daha çok bağımsızlıklarına düşkündürler. Oyuncu yapıları ile sizi çok eğlendireceklerinden emin olabilirsiniz. British Shorthair ırkındaki kedilerin en önemli özelliklerinden biri de evde tek başına kalabiliyor olmalarıdır. Mutfak tezgâhı ve dolap üstü gibi yüksek yerlere çıkmazlar. Özelikle de çalışan insanlar için iyi bir dost olurlar. Sevecendirler. Birlikte çok iyi bir zaman dilimi geçirebilirsiniz. Bu nedenle sahiplenebileceğiniz en kaliteli en iyi kedi ırklarından biri olduğunu söylemek mümkün olacaktır.British Shorthair Bakımı Nasıl Yapılır?

British-Shorthair-Kedisi-Bakimi 

British Shorthair kediler çok sevimli olmalarıyla dikkat çekerler. Fakat her kedi ırkında olduğu gibi bu türde de bakım esnasında bazı dikkat edilmesi gereken kriterler bulunur. Peki British Shorthair kedi bakımı nasıl yapılır? Bu ırkın bakımında nelere dikkat edilmesi gerekiyor?
British Shorthair kısa tüylü yapıları ile dikkat çekerler. Tüyleri tek katmanlı olduğundan sürekli bir bakım gerektirmez. Fakat belirli aralıklarla yine de tüylerini taramanız gerekecektir. Bunun dışında ise haftada bir ya da iki defa kedinizi tüylerini fırçalamalısınız. Kısa süre içerisinde onun gri ve parlak tüylerinin yumuşacık olduğunu keşfedeceksiniz. British Shorthair kediler bilindiği gibi gri renkleri ile dikkat çekerler. Fakat bal renginde ve lavanta renginde de tonları vardır. Eğer kediniz melez değilse genellikle tek renk seçeneği bulunacaktır.


British Shorthair ırkındaki kediler genellikle kilo almaya meyillidirler. Özellikle de çok tembel olmaları ve gün boyunca uyumaları onların fark etmeksizin kilo almalarına neden olabilir. Bu nedenle evcil hayvanınızın beslenme düzenini kontrol altına almalısınız. Hatta bazı zamanlarda da onlara küçük egzersizler yaptırmayı unutmamanız da fayda olacaktır.
 


British Shorthair Genetik Hastalıkları
 

British Shorthair genetik hastalıkları çok fazla sayıda olmasa da bazı ciddiye alınacak rahatsızlıklar da söz konusudur. Genel olarak bakıldığında bu ırkın yapısal olarak çok güçlü oldukları görülmektedir. British Shorthair kediler genetik olarak kan pıhtılaşmasıyla alakalı baz hastalıkları taşıyabilmektedirler. Bu ırkın çok ağır gövdeye ve kısa bacaklara sahip olmaları nedeniyle fiziksel problemler de kendisini gösterebilecektir. Özellikle de diz kısmında yoğun ağırlıktan dolayı hassasiyet oluşabilir. British Shorthair kedilerin gözleri de en az kendileri kadar hassastır. Genetik olarak şaşılık problemi ile karşı karşıya gelmeleri olasıdır. 
 


British Shorthair Nasıl Beslenmelidir?

 

British Shorthair kediler genel olarak tombul yapılarıyla ön plana çıkmaktadırlar. Obeziteye yatkın bir ırk olmaları nedeniyle beslenmelerinde de en az bakım sürecinde olduğu kadar özenli davranmak gerekir. Peki British Shorthair kediler nasıl beslenmelidir?
Bu ırktaki kedilerin olabildiğince vitaminli ve az kalorili beslenmeleri gerekmektedir. Çok kalorili gıdalar onların daha çok kilo almasına neden olur. Kilo alan bir kedinin ise hem hareket kabiliyeti azalacak hem de daha sağlıksız ve mutsuz hayat süreceklerdir. Bu nedenle bu ırk için Sensitive özelliği bulunan konserve ya da kuru mamaları seçmek daha doğrudur.

 

British Shorthair kedisi,British Shorthair kedisi bakımı,British Shorthair kedisi özellikleri,British Shorthair kedisi fiyatları,British Shorthair kedisi fiyat,British Shorthair kedisi sahiplenme,British Shorthair kedisi sahiplendirme,British Shorthair kedi,British Shorthair

 


406 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç