Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

16-10-2019 19:11:27

Bengal Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Bengal Kedisi Özellikleri

Vahşi görünümlerinin altında sıcak kanlı bir karakter özelliği barındıran Bengal kedileri, farklılığı sevenler için en evcil hayvan türlerinden biri olacaktır. Eminiz ki onu kendinize dost edindiğinize asla pişman olmayacaksınız. Peki güzel mi güzel kürkü ve boncuk gibi gözleriyle dikkat çeken Bengal kedisi özellikleri nelerdir? Bengal kedisi karakter yapısı nasıl? İlgi duyanlar için işte detaylar…

Bengal kedisi köken olarak Asla Leopar kedisinden gelmektedir. Aslına bakıldığında bu ırk çok vahşi bir görüntüye sahip olsa da evcil bir ırktırlar. Bu ırk ilk defa 1960’lı yıllarda California’da Jean Mill’in çalışmaları sonucunda üretilmiş bir tür olarak hayata kazandırılmıştır. İlerleyen süreç içerisinde ise Mill, çeşitli üniversiteler ile ortak çalışmalar yaparak ırkın resmi olarak tanınmasını sağlamıştır. 1991 yılına gelindiğinde ise Uluslararası topluluklar Bengal kedilerini yeni bir ırk olarak tanımayı kabul ve ilan etmiştir.

Bengal kedileri iri yapıları ile dikkat çekmektedirler. Ortalama olarak 3,5 kilodan başlayarak, 7 kiloya kadar ulaşmaları mümkündür. Hatta 7 kilodan daha ağır Bengal kedileri de vardır. Çok özel bir görüntüye sahiptirler. Adeta bir leoparı andırırlar. Kürkleri genel olarak turunu, kahverengi ya da altın sarısı tonlarında olabilir. Siyah ya da kahverengi benekleri vardır. Hem çok evcil hem de cana yakın bir ırk olan Bengal kedileri, eğlenceli tavırları ile hayatınıza eşlik edebilecek en iyi dostlardan, en iyi yoldaşlardan biri olacaktır.
 


Bengal Kedisi Karakteri
 

Leoparı andıran görüntüsüyle, kendisine has tavırlarıyla dikkat çeken Bengal kedileri ev ortamı için çok uygundurlar. Biraz iri olmaları nedeniyle herkesin tercih edebileceği bir ırk olmayabilir fakat onlara sahip olduğunuzda asla pişman olmayacaksınız. Bengal kedisi karakteri ile de ön plana çıkan bir yapıya sahiptir. Tüm sevimli paticikler gibi onlar da bir yerlere atlamaktan ve tırmanmaktan çok hoşlanacaklardır. Bu nedenle daha önce evinizde bir kedi bakmamış iseniz Bengal kedilerini tercih etmenizi önermeyiz. Çünkü onların yaramazlıklarına alışma süreci çok uzun zaman alır. Buna rağmen en akıllı kedi ırklarından biri olduklarını söylemek de mümkün olacaktır. Çok meraklı ve aktiftirler. Yalnızlığı hiç sevmezler. Onları uzun süre boyunca evde yalnız bırakırsanız depresyona girme ihtimalleri vardır. Bu nedenle Bengal kedisi alacak olanlar, 2 kediyi birden sahiplenmeyi göze almalıdırlar.

Bengal kedilerinin en önemli özelliklerinden bir diğer de yeni şeyler keşfetmeyi seviyor olmalarıdır. Ev içerisinde hemen her yerde onu görebilirsiniz. Sahiplerine çok düşkündürler. İlgi görmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. İnatçı karakter özellikleri bulunur. Ona yapmasını istemediğiniz bir şeyi belli ederseniz inadına yapar. Asla vazgeçmez. Eşya saklama huyları vardır. Diğer kedilerin aksine köpeklerle araları çok iyidir. Çeşitli oyuncaklarla oynamaya bayılırlar. Eğer su ile korkutulmamışlarsa çok iyi yüzücü olduklarını da söyleyebiliriz.
 


Bengal Kedisi Bakımı Nasıl Yapılır?
 

Bengal kedileri en yaramaz ancak en sevimli kedi ırklarından biridir. İri fizikleri ile dikkat çekerler. Elbette ki durum böyle olunca bakım konusunda da bu ırka bakacak olan kişilerin üzerine çok büyük görevler düşecektir. Peki Bengal kedisi bakımı nasıl yapılır? Bengal kedisi bakımı maliyetli midir?
Bengal kedileri de birçok cins kedi türü gibi kısa ve kalın tüy yapılarıyla dikkat çekerler. Tüylerinin parlak kalması için haftada en az 1 kere taranması gerekir. Böylece kedinizin vücudunu ölü tüylerden de arındırmış olacaksınız. Çok hareketli olduklarından onların depresyon girmemesi için ya bir arkadaş bulmalısınız ya da kedi tırmığı, top ya da sevebileceği oyuncaklardan herhangi birini sürekli göz önünde bulundurmak gerekir. İlgi isteyen bir ırktır. Kediniz ile bol bol zaman geçirmek istiyorsanız mutlaka bir Bengal kedisi sahiplenmeniz öneririz.
 


Bengal Kedisi Genetik Hastalıkları
 

bengal-kedisi-bakimi 
Bengal kedileri sağlıklı oldukları takdirde ortalama olarak 12 ve 16 yıl boyunca yaşamlarını devam ettirebilmektedirler. Fakat bu durum bazı genetik hastalıklara yatkın olmadıkları anlamına gelmez. Eğer kedinizi uzun süre boyunca yaşamasını istiyorsanız aşılarını ihmal etmemeli ve doğru beslenmelerine özen göstermelisiniz. Bengal kedisi genetik hastalıkları arasında en sık rastlananlar kalça displazisidir. Aynı zamanda piruvar kinat, patellar lüks ve düz giğüslü kitten sendromu gibi rahatsızlıklara da yatkındırlar. Bu ırktan bir kedi sahiplenmek istiyorsanız mutlaka DNA kontrolü yatırmanızı öneririz.

Bengal Kedisi Nasıl Beslenmeli?

Bengal kedileri hareketli yapıları ile dikkat çekmektedirler. Bu nedenle zayıflamalarına ve sağlıklarını kaybetmelerine engel olmak için beslenmelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Peki Bengal kedisi nasıl beslenmeli? Bengal kedilerine ne tür mamalar vermelisiniz?
Bengal kedileri olabildiğince kalorisi yüksek mamalar ile beslemelidirler. Ancak mama içeriğinde kesinlikle kimyasal maddeler olmamalıdır. Çünkü bu ırk hassas sindirim sistemine sahiptir. Kimyasal içeriği bol olan mamalar onlara dokunacaktır. Konserve mamaları çok severler. Bol bol su içmeleri tüylerinin daha parlak olması açısından önemlidir.


338 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Orjinal Pomeranian Boo Yavrularımız
0 TL
Orjinal Pome
Dişi Teddy Bear Pomeranian Boo Yavrumuz
0 TL
Dişi Teddy B
Safkan Pomeranian Boo Yavrular İzmir
0 TL
Safkan Pomer
Muhabbet Kuşu Çift İzmir
0 TL
Muhabbet Kuş
Yorkshire Kanarya İzmir
0 TL
Yorkshire Ka
Safkan Maltese Yavrular İzmir
0 TL
Safkan Malte
Safkan Pug Yavrusu 4 Aylık Tüm Aşıları Yapılmış
0 TL
Safkan Pug Y
British Shorthair Yavrular İzmir
0 TL
British Shor
Kangal Yavruları İzmir - Safkan Kangal Yavruları
0 TL
Kangal Yavru
İngiliz Cocker Spaniel Yavru İzmir
0 TL
İngiliz Cock
French Bulldog Yavru Safkan Irk Garantili
0 TL
French Bulld
Shih tzu yavrular  ( şitzu yavrular ) - Shih Tzu Yavru İzmir
0 TL
Shih tzu yav
Pug Yavruları Safkan Irk Garantili - Pug Yavruları İzmir
0 TL
Pug Yavrular
Toy poodle yavruları safkan 3 aylık
0 TL
Toy poodle y
sayaç