Beta Balığı Özellikleri ve Bakımı

16-10-2019 20:47:48

Beta Balığı Özellikleri ve Bakımı

Beta Balığı Özellikleri ve Bakımı


Beta balıkları sahip oldukları parlak renkleri ve göz kamaştıran ve diğer balıklara nazaran çok daha uzun olan yüzgeçleri sayesinde akvaryum meraklısı kişilerin ilgisini çekmekle birlikte akvaryumlarda çokça rastlayabileceğimiz bir balık türüdür. Tül kuyruklu beta balıkları, taç kuyruklu beta balıkları, maça kuyruklu ve tarak kuyruklu beta balıkları olmak üzere yüzgeç yapılarına göre 4 farklı beta balığı türü vardır. Erkek beta balıkları dişi betalara karşı saldırgan bir tutum izlediklerinden dolayı bu balıklara kavgacı siyam balıkları da denmektedir. Etçil beslenebilmelerinin yanında yem çeşitliliği sağlandığı takdirde çok daha uzun yaşayabilmektelerdir. Labirent organı sayesinde suyun üzerine çıkıp atmosferdeki oksijeni soluyabilirler.

Bilimsel makalelerde “Betta Splendens” olarak geçen beta balıklarının doğal yaşam alanı birçok akvaryum balığına ev sahipliği yapan Tayland’dır. Bakımı çok meşakkatli değildir ve yetişkin bir beta balığının boyu ortalama olarak 6-7 santim olabilmektedir. Beta balıkları akvaryumda diğer çeşitli balıklar ile bakılabilse de kendi türüne özellikle de kendisine benzettiği balıklara karşı oldukça agresif bir tavır sergilemektedir. Beta balığının yaşadığı akvaryumun içerisindeki suyun pH seviyesi 6-8 arası olmalıdır. Bu ideal derecedir. Aynı zamanda su sıcaklığının 25-27 santigrat derece arasında olmasına özen gösterseniz de 22 derecenin altına kesinlikle düşmemesi gerekmektedir. Aksi takdirde beta balıklarının gelişiminin yavaşladığını ve öldüklerini seyredebilirsiniz. Minimum 20 litrelik bir akvaryum içerisinde ideal ortamlarda ve güzel besleyerek büyüttüğünüz beta balıklarının ortalama ömürleri 2-3 senedir.


Beta Balığı Hangi Balıklar ile Bakılabilir

beta-balıgi-hangi-balıklar-ile-bakılabilir 

Beta balıkları her ne kadar diğer türler ile sorun yaşamasa da karma akvaryumlar için beta balıkları çok fazla önerilmemektedir. Beta balıklarını illa da karma akvaryum içerisinde beslemek istiyorsanız kuyruk yiyen balıklar, parlak renkli balıklar ve de uzun yüzgeçli balıklar ile aynı ortamda barındırmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bir örnekle açıklayacak olursak beta balıklarını lepistes balıkları gibi uzun yüzgeçlere sahip ve tetrazon balıkları gibi kuyruk yiyicilerden uzak tutmanız gerekir. Bunun yanı sıra iki tane erkek beta balığı aynı akvaryum içerisinde barındırılmamalıdır. Dişi beta balıklarının ise birbirleri ile kavga etmemeleri için en az 5-6 tanesinin aynı akvaryum içerisinde bulundurulması gerekmektedir. Beta Balıklarının Cinsiyeti Nasıl Belli Olur

 

Yavru beta balıklarının cinsiyetlerini ayırt etmek ne yazık ki mümkün değildir. Beta balıkları gelişiminin ikinci aylarından sonra cinsiyetlerini belli etmeye başlarlar. Erkek beta balıkları genel olarak dişi beta balıklarına göre daha uzun yüzgeçli ve daha canlı renklere sahip olmaları ile bilinirler. Ayrıca bir erkek beta balığına ayna tutarsanız solungaç kapaklarını kapatır ve agresif tavırlar sergilemeye başlar. Bunun sebebi az önce bahsetmiş olduğumuz erkek betaların diğer erkek betalardan hoşlanmamasıdır.

Dişi beta balıkların ise göğüs kısımlarında ve ventral yüzgeçlerinin arkasında tuz tanelerini andıran beyaz renkli çıkıntılar oluşur. Bu noktayı normal zamanda görmekte zorlanıyorsanız balığınıza yem verin. Balığınız yemi yerken göğüs bölgesini çok daha rahat bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.
Beta balıklarını beslerken granül veya pelet yem kullanmanız önerilmektedir. Bunun sebebi beta balıklarının pul yemlerden her zaman hoşlanmamalarıdır. Beta balığınıza 1-2 dakika içerisinde ne kadar yem yiyebiliyorsa o kadar yem vermeniz gerekmektedir. Bu süreyi aşıp çok fazla yem vermeniz akvaryumun çok kısa sürede kirlenmesine sebep olur. Eğer akvaryum filtresi bulundurmuyorsanız buna çok daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Donmuş yemleri kullanıyorsanız henüz tamamen çözülmeden akvaryuma atmamaya özen gösterin. Hatta yavru bir beta balığına sahipseniz pelet yemleri parçalayarak vermeniz gerekir. Eğer parçalamaz iseniz tüm yuttukları yem sindirim sistemlerinde sıkışık balığınızın sağlığını kötü yönde etkileyebilir. Bu arada yavru ve gelişim sürecindeki beta balıklarının yetişkin beta balıklarına göre daha fazla beslenmeye ihtiyaç duyduklarını da unutmayın.Beta Balıklarındaki Hastalıklar 

beta-balıkları-hastalıkları 

Beta balıkları bazı bakteriyel enfeksiyonlara yakalanabilirler. Burada en çok görülenlerinden bahsetmek gerekirse, yüzgeç uçlarında yıpranma ve yırtılma görülüyorsa beta balığınız yüzgeç erimesi hastalığına yakalanmıştır. Bunun sebebi genel olarak su kalitesinin yetersiz olmasıdır. Bunun yanında balığın vücudunda bazı pamuksu yapılar görülmeye başlanırsa bu da balığınızın mantar enfeksiyonuna yakalandığının göstergesidir. Mantar hastası balıkların akvaryumdan derhal çıkartılması ve antifungus ilaçları ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Beyaz benek hastalığı ise balıklarınızın yüzgeçlerinde ve vücutlarında tuz tanelerine benzeyen beyaz noktalar ile kendisini gösterir. Beyaz benek hastalığının özel ilaçları ile balıklarınızı tedavi etmeniz gerekmektedir.


478 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç