Hereford İnek Irkı Özellikleri

16-10-2019 21:18:07

Hereford İnek Irkı Özellikleri

Hereford inek ırkı Özellikleri

Adını İngiltere’nin güneybatısında bulunan herefordshire vadisinden aldığından anlayabileceğimiz kadarıyla anavatanı İngiltere olan Hereford  inek ırkının 17. Yüzyıl sonlarına doğru keşfedilip bu yüzyıldan sonra ihracatın da artması ile birlikte İngiltere’den bütün dünya ülkelerine yayılmıştır. 19. Yüzyıl itibarıyla Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Arjantin, Almanya, Güney Afrika gibi bir çok ülkede yetiştirilmiş ve günümüzde yetiştirilmeye devam edilmektedir. Hereford inek ırkı genel olarak kırmızı ve kahverengi renklerindedir. Fakat hereford ineklerinin vücutlarında beyaz ve geniş noktalar görülebilmektedir. Bu beyaz noktalar genellikle baş, boyun, göbek altı ve ayak eklemlerinin oralarda görülür. Fakat vücut renkleri ağırlıklı olarak ya kırmızımsı bir kahverengidir. 


Hereford inek ırkının genlerini taşıyan inekler hem boynuzlu hem de boynuzsuz görülebilmektedir. Bunun var olduğu tür ile bir alakası bulunmamaktadır. Genel olarak angus gibi agresif sığır ırklarına nazaran çok daha sakin ve barışçıl bir karaktere sahip olduklarından yetiştiriciler tarafından tercih edilir gibi gözükse de bakım zorluğu ve et sertliği dolayısı ile özellikle ülkemizde diğer sığır ırkları kadar popüler bir yere sahip değillerdir. Hereford sığır ırkının bir diğer güzel yanı yıl boyunca açık beside beslenebilmesidir. Bu da yem masraflarını azaltmak için çok istenen bir özelliktir.

Bunun yanında iklim ve çevre koşullarına karşı çok hızlı bir şekilde uyum sağlayabilmektedir. Hastalıklara karşı diğer sığır ırklarına nazaran çok daha yüksek derecede dirençlidir. Yani hereford inekleri kolay kolay hasta olmazlar. Bunun yanında aşırı sağlam kemik ve kas yapısı ile çok güçlü hayvanlar olduğunu da söyleyebiliriz. Zaten hereford ineklerinin etinin sert olmasının sebebi çok sağlam kas yapılarıdır. Ayrıca etlerinde çok fazla yağ bulunmadığı için de lezzetli bir etleri yoktur. Fakat bu hereford sığır ırkının etinin tüketilmediği anlamına da gelmiyor elbette ki. Tırnak yapıları da vücudunun diğer parçaları gibi çok sağlamdır. Hereford inekleri için bir yorum yapmamız gerekirse gerçekten çok sağlam hayvanlar olduğunu söyleyebiliriz. 


Hereford inekleri doğum durumları

 

Hereford inekleri çok kolay bir şekilde doğum yapabilmektedir. Eti bu kadar sert ve lezzetsiz olmasaydı bu da yetiştiricilerin bu sığır ırkına daha sıcak bakması için geçerli bir sebep olabilirdi. Bunun yanında hereford sığır ırkının annelik içgüdüleri oldukça gelişmiştir ve buzağılarına duygusal yaklaştıkları bilinmektedir. Normalde sığır ırklarında çok fazla görülmeyen bir özelliktir bu. Yapıları obur olduğundan dolayı hereford inekleri diğer sığır ırklarına göre çok daha hızlı ve kolay bir şekilde kilo alırlar. Bu her zaman istenen bir durum olmayabilir. Döl verimi son derece yüksektir. Damızlık olanlarının çok hızlı bir şekilde üreyebildiği görülebilmektedir. Et kalitesi ülkemizin mutfağına pek uymasa da çoğu sığır ırkına göre daha üst kalitededir ve doğru pişirme teknikleri ile tüketildiğinde çok yumuşak yapıya sahip olabilmektedir. 


Hereford İnekleri Fiziksel Görünüş
 

Herefordlar genellikle kırmızı ve kahverengi bir beden üzerinde beyaz benekli bir yapıyla gözükürler. Bunun yanında ortalama olarak bir erkek hereford ineğinin boyu 140-150 santimetre arasındadır. Fakat bu verilen yemin içeriğine ve sıklığına göre değişiklik gösterebilir. Dişi herefordların boyları ise 130-140 santim arasındadır. Hereford ineklerinin diğer inek ırklarından boyut olarak pek de bir farkı yoktur yani. Ağırlık yönünden inceleyecek olursak erkek bir hereford ineğinin ortalama kilosu 900-1250 kilogram arasında değişiklik gösterebilir. Dişilerde is bu ağırlık 600-750 arasına düşmektedir. Beslendikleri yemler ve beslenme süreleri ağırlıklarını boylarından çok daha fazla etkilemektedir. Bu ağırlıkların üstüne çok kolay bir şekilde çıkabilir ve obezite sınıfına girebilirler. Annelik içgüdüleri gelişmiş ve buzağılarına bağlı olan hereford ineklerinin yavrularının doğum ağırlığı ortalama olarak erkeklerin 36 dişilerin ise 33 kilogram olmaktadır. Bu ağırlıkların çok daha fazla veya çok daha alçak olmasında sığırınızı bir veterinere göstermenizde fayda olabilir. 
 


Hereford ineklerin süt verimi

hereford-ineklerin-süt-verimi 


Hereford ineklerinin süt sağımı yapılmamaktadır. Bu türdeki ineklerin sütleri yalnızca buzağılarına emdirilir. Hereford inekleri yalnızca eti için yetiştirilirler. Et lezzeti de ülkemizde çok beğenilmediğinden ötürü ülkemizde yetiştiriciliğine soyunan kişi sayısı diğer sığır ırklarının yetiştirilmesine göre oldukça düşüktür. Yemden yararlanma kabiliyetlerinin oldukça yüksek olduğunu da göz önünde bulundurursak et konusunda yurt dışında ne kadar tercih edildiğini anımsayabiliriz.


756 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Orjinal Pomeranian Boo Yavrularımız
0 TL
Orjinal Pome
Dişi Teddy Bear Pomeranian Boo Yavrumuz
0 TL
Dişi Teddy B
Safkan Pomeranian Boo Yavrular İzmir
0 TL
Safkan Pomer
Muhabbet Kuşu Çift İzmir
0 TL
Muhabbet Kuş
Yorkshire Kanarya İzmir
0 TL
Yorkshire Ka
Safkan Maltese Yavrular İzmir
0 TL
Safkan Malte
Safkan Pug Yavrusu 4 Aylık Tüm Aşıları Yapılmış
0 TL
Safkan Pug Y
British Shorthair Yavrular İzmir
0 TL
British Shor
Kangal Yavruları İzmir - Safkan Kangal Yavruları
0 TL
Kangal Yavru
İngiliz Cocker Spaniel Yavru İzmir
0 TL
İngiliz Cock
French Bulldog Yavru Safkan Irk Garantili
0 TL
French Bulld
Shih tzu yavrular  ( şitzu yavrular ) - Shih Tzu Yavru İzmir
0 TL
Shih tzu yav
Pug Yavruları Safkan Irk Garantili - Pug Yavruları İzmir
0 TL
Pug Yavrular
Toy poodle yavruları safkan 3 aylık
0 TL
Toy poodle y
sayaç