Bir Tavuk Günde Ne Kadar Su İçer

18-10-2019 17:10:43

Bir Tavuk Günde Ne Kadar Su İçer

Her bir tavuğun bir günde ne kadar su içeceği konusunda kesin ve hızlı bir kural yoktur. 

Kesin olan bir şey var: Tavukların her zaman bol miktarda taze, temiz suya ihtiyacı vardır. Suları kir ve yosun birikintilerinden arındırılmış ve su oldukça taze olmalıdır. Tavuk besleyenlerinin çoğu, suyun bayatlanmasını veya toz ve birikintileri ile kirlenmesini önlemek için en azından her gün sularını boşaltır ve doldurur.Bazen tavuk kümeslerinin ortamına bağlı olarak bu günde bir kaç defa olmalıdır.

 

Tavuk Ne kadar Su Tüketir

tavuk-nekadar-su-tüketir 

Bir pilicin su ihtiyacı, büyüklüğüne, yaşına ve durumuna bağlı olarak değişir. Yumurtlayan bir tavuk yumurtlamayan bir tavuktan veya bir horozdan çok daha fazla su tüketir. Yumurtalar, tavuğun vücudundan alınan en az 85 sudan oluşur.Buda aslında tavuk içinde yumurtayı nasıl geliştirir sorusuna açık cevaptır. Açıkçası, tavukların günlük normal su gereksinimlerinin üzerine, bu miktarda su tüketmesi gerekiyor.

Etlik tavuklar ayrıca normal tavuklardan daha fazla su içerler çünkü çok hızlı büyürler. Vücutları hepsinden daha fazla yem ve daha fazla su tüketir.

Tavuğun beslenmesi, ihtiyaç duydukları su miktarını da etkiler. Çok sayıda sulu böcek ve bitki tüketen gezen tavuk, yalnızca kuru yem yiyen bir tavuk kadar suya ihtiyaç duymayacaktır.

Hava ve iklim de bir rol oynayacak. Sıcak havalarda bir tavuk daha fazla su içer. Çok kuru bir iklimde yaşayan tavuklar, nemli bir iklimde yaşayan tavuklardan daha fazla su içer.

Tavuklar ortalama 200-250 ml arası su tüketirler. Tavuklarda su tüketimi ciddiye alınması gereken bir konudur.Önceden bir kovaya veya herhangi bir kabın içne su konulur tavuklar o suyu içerlerdi. Bazen tavukların gübreleri suları karışır.Farkında olmadan tavuklara asidik su içirilirdi. Buda tavuk sağlığı ve bakımı için oldukça tehlikeli bir durumdur.

 

Tavuklara Su Nasıl Verilmelidir

 

Neyseki son zamanlarda amatör veya profesyonel tavuk besleyenlerin imdadına otomatik suluk sistemleri yetiştiti.Nipellerle yapılan bu otomatik sulama sistemleri tavuklarınıza sürekli ve temiz su imkanı sağlamaktadır. Üstelik ücretleride oldukça makul rakamlarda dır. Petmex sitemizde kümes hayvanları aksesuarları bölümünde tavuk suluk sistemleri ilanlarına ulaşabilirsinizLinki https://www.petmex.net/kategori-37038-kumes-hayvanlari.html?sayfa=1


982 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Satılık Pug Yavruları Safkan Irk garantili
3,500 TL
Toy poodle yavruları safkan 3 aylık
0 TL
Toy poodle y
King Doberman Yavrular Sahiplendirilecektir
0 TL
King Doberma
BLUE POİNT YAVRULAR
0 TL
BLUE POİNT Y
Orijinal Sivas Kangalı
0 TL
Orijinal Siv
Ücretsiz kangal yavruları
0 TL
Ücretsiz kan
Ala Malaklı Ev Arıyoruz
0 TL
Ala Malaklı
Kafkaf Köpeğimiz
0 TL
Kafkaf Köpeğ
Yavrularımıza Ev Alıyoruz
0 TL
Yavrularımız
Limona ev arıyoruz
0 TL
Limona ev ar
Pamuğumuza aile arıyoruz
0 TL
Pamuğumuza a
Minik Prensesimiz Merlin
0 TL
Minik Prense
Dumana yuva arıyoruz
0 TL
Dumana yuva
Ailesini Arıyoruz
0 TL
Ailesini Arı
sayaç