En Çok Hangi Tavuk Irkları Yumurtlar

19-10-2019 21:04:38

En Çok Hangi Tavuk Irkları Yumurtlar

En Çok Hangi Tavuk Irkları Yumurtlar? Yılda 300 yumurta yapan, yüksek yumurtlayan yetiştirme ırkları olan altı tavuk ırkı vardır.Lohmann Brown, Leghorn, Ancona, Australorp, Rhode Island Red ve Ataks ırkları ve melezleri kanatlı hayvan dünyasında en yüksek yumurta üreticileridir.

Ancak, tavuk seçimi sırasında tek faktör yumurta verimi yüksek tavuk seçmek değildir.Özel şartlar da gelişecek bir tavuk seçmek de önemlidir. Hangi cinslerin sıcak veya soğuk iklimlerde iyi performans gösteriyor.İklim şartlarına uygun tavuk seçmek çok önemlidir. Bu yumurta verimini doğrudan etkiler..

Tavuklarınızı nasıl yetiştireceğine bağlı olarak, kafes sisteminde mi tavuk bakacaksınız, çadır sistemi dediğimiz yarı salma şekilde mi tavuk bakacaksınız yoksa gezen tavuk çiftliği mi kuracaksınız.Önce buna karar vermelisiniz ve buna göre ırkları seçmeniz gerekir.

Ayrıca, hoşunuza gidecek doğru cinsi seçmek isteyeceksiniz. Bazı ırklar kümes hayvanlarında çok iyidir, diğerleri ise daha agresif ve soğuktur.
 

Yumurta Verimi İçin Tavuk Seçerken Hangi Irkı Seçmeliyim ?
 Leghorn Tavuklar ; Bu tavuklar genellikle ticari amaçla yumurta üretmek için beslenirler. Çok sıcak ve çok soğuk iklimleri sevmezler. Bu onların yumurta verimini etkiler. Ticari amaçla kurulan çiftliklerde yumurtlama kafeslerinde bakılırlar. Bu kafeslerde belirli sayıda tavuk bulunur. Sadece yem ve su tüketirler ve yumurta yaparlar. otomatik folluk dediğimiz sistemde bu yumurtalar toplanır ve pazarlanır. Leghorn tavukların yumurta verimi yüksektir ve halk dilinde guruk dediğimiz yumurta üzerine yatma istekleri yoktur. 

Leghorn tavuk özellikleri ; Beyaz renktedir ve 1,5-2 kg ağırlığındadır.Salma tavukçuluk için beslenebilir.Leghorn tavukların yumurta renkleri beyazdır.Bu ırkın size uygun olduğunu düşünüyorsanız ılıman bir iklim de yaşıyorsanız bu tavukları besleyebilirsiniz.
 

Lohman Brown Tavuklar ; Bu tavuk ırkı Rhode İsland Red  horoz ile ligorin tavuğun eşleştirilmesi ile elde edilir.yumurta verimi oldukça yüksektir. Ticari amaçla yumurta çiftliklerinde beslendiği gibi hobi amacı ile de beslenmektedir.Çok sıcak iklimlerde sıcak çarpmasından etkilenirler.Çok soğuk iklimlerde üşürlerse yumurta verimleri düşer. Bu tavuk ırkı da ılıman iklim için oldukça verimlidir.Gezen tavuk çiftliği kurmak isteyenler lohman brown tavuk besleyebilirler.

Lohman Brown Tavuk Özellikleri ; Kahverengi ağırlıklı beyaz karışımlı tüyleri vardır. Yumurtaları koyu kahverengi olup yumurta ağırlıkları 55-65 gr arasındadır.Bu tavuklar da kolay kolay guruk olmazlar.Bakımları kolay ve sakin mizaca sahiptirler.

Australorp Tavuklar ; Avusturalya’da meşhur olmuş bu tavuklar senenin 365 gününün 364’ünde yumurta yaparak rekor kırmıştır.Ama Australorp tavuklar bakımı zor tavuklar arasında sayılabilir.Özelliklle salma tavukçuluk için pek uygun tavuk değildir.Bunun sebebi bu tavukların 6-7 adet bir arada beslenmesi gerekmesi ve bulunduğu ortamın hijyen bakımından oldukça özen gösterilmesi gerektiğidir.Bu Tavukların beslendiği yer sürekli temiz olmalı ve yağmur, soğuk almamalıdır.Bilindiğinin aksine iyi bakılırlarsa senede 240-260 yumurta yapabilirler. Yüksek verim takviyeler ile olmaktadır.Tüy dökme dönemlerinde vitamin takviyeleri yapılmalıdır. Soğuk iklimlerde çok kırılgandır.Çok çabuk hasta olabilirler.

Australorp tavuk özellikleri ; Birkaç cinsi bulunmaktadır. En çok bilinen cinsi düz siyah renkli olandır. Yumurta renkleri kahverengi olup ağırlıkları 50-60 gr arasında değişmektedir.Yumurta yanında da etlik olarak da bakılırlar.

Rhode Island Red Tavuklar (RIR) ; Gerek kümes ortamında gerekse salma tavukçuluk yapmak isteyenler için rhode island red yani rır tavuklar oldukça verimlidir. Soğuk ve çok  sıcak iklimlerde bakılabilirler.Sakin bir mizaca sahiptirler.Tüm yumurta ırkı hibritlemeleri rır horozları ile yapılmaktadır.Bu tavuk cinsinin ne kadar değerli olduğunu gösterir.

Rhode Island Red Tavuk Özellikleri ; Rır tavukları kahverengi ve beyaz renkte iki çeşittir.en çok bakılan kahverengi olanıdır.Rhode island red tavukları Senede 260-270 yumurta yaparlar. Yumurtaları koyu kahverengi ve ağırlıkları 65-70 gr gelir.Rır tavukları yaklaşık 3,6-3,9 kg gelmektedir. Horozları ise 3,8-4,2 kg ağırlığa sahiptir. Bu sebepten hem etlik hemde yumurta verimi için çok ideal bir ırkttır.

Ancona Tavuk Irkı ; Bu ırk İtalya’nın Ancona kentinden gelmektedir.Özgür ruhlu ağaçlarda ve yüksek yerlerde tünemeyi seven becerekli bir tavuk ırkıdır. Ancona tavuk ırkı bu özelliklerinden dolayı dar kümeslerde bakılmaya müsait değildir.Gezen tavuk yetiştiriciliği için oldukça verimlidir.Ayrıca ancona tavuk ırkı çok soğuk ve sıcak iklimlerde sorunsuz şekilde yaşayabilirler.yumurta verimleri de yüksektir.

Ancona tavuk özellikleri ; Ancona beyaz uçlu tüyleri ile siyah renkli bir tavuk ırkıdır. Tavukları 2,2-2,4 kg horozları 2,4-2,6 kg gelmektedir. En önemli özellikleri sene de 220-280 yumurta yapmalarıdır.yumurta renkleri ligorin tavuk ırkında olduğu gibi beyaz renktedir.

Ataks Tavuklar ; TAE açılımıyla Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen tescillenmiş milli tavuk ırkımızdır.Özellikle salma tavukçuluk için çok verimli bir ırkttır.iyi bakıldıklarında hastalıklara karşı dirençleri yüksek olur.Salma tavukçulukta yumurta verimleri daha fazladır ve bu sizin yapacağınız vitamin takviyeleri ile de dahada artıcaktır.

Ataks Tavuk özellikleri ; Ataks tavuklar hibritleme ile elde edilir.ataks tavukdan alınan yavrular ataks ile aynı özellikleri taşımazlar.Siyah renkli boyunlarında sanki  sarı kolye var gibi görüntüleri vardır. İyi bakıldıklarında 2-2,5 kg ağırlığında olurlar. yumurtaları 65-70 gr olup açık kahverengi tonlarındadır.Yumurta rengi ve salma tavukçuluk için uygun olması ülkemizde ataks tavukların hızlı şekilde çoğalmasını sağlamıştır.

Son Söz ; Tavuk yetiştirmek ve yumurta satışı yapmak isteyenler için  gereken tavuk ırklarını sizinle paylaştık. Unutmayın bulunduğunuz coğrafya koşulları yumurta veriminde oldukça etkilidir.Yumurta ırkı tavuk seçerken bu koşullara ve tavuğun hangi ortama kolay uyum sağlayacağına özen gösterin


1011 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç