Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı

21-10-2019 10:23:07

Labrador Retriever Özellikleri ve Bakımı

Labrador Retriever Özellikleri

Cana yakın tavırları ve sahiplerine olan tutkuları ile ön plana çıkan Labrador Retriever, çok geçmiş zamanlar da St. John Köpeği olarak isimlendirilmekteydi. Günümüzün de ise en popüler cinsler arasında yer alan bu ırk, ilk defa Kanada’da Newfoundland’da geliştirilmiştir. Öyle ki ilk üretildikleri zamanlarda Labrador Retriever cinsi buzlu sulara atlayarak balıkçıların ağlarını kıyıya çekmek için eğitilmişlerdi. 1800’lü yıllara gelindiğinde ise İngiltere’ye getirilen ırk, vurulan bir avı geri getirme güdüleri güçlendirilmeye başlamıştır. Dikkat çekici bir cinstir. Labrador Retriever ırkındaki köpekler; sarı, siyah ve de çikolata kahverengisi renklerini taşırlar. Kısa, düz ve de su geçirmeyen kürkleri ile sevimlilikleri daha da ön plana çıkmıştır.
Her türlü zorlu şartlara dayanıklı olmalarının yanı sıra, dikdörtgen yapılı dişleri ile de dikkat çekerler. Bu ırkta geniş bir kafa yapısı mevcuttur. Güçlü burun ve belirgin alın çıkıntıları Labrador Retriever cinsini diğer ırklardan ayıran en temel özelliklerden biridir. Genel olarak zeki ifadeler ile bakarlar. Gözler kestane ya da ela tonlarında olabilir. Labrador Retriever özellikleri incelendiğinde orta büyüklükte ve sarkık kulaklar dikkat çeker. Kuyruk yapıları uç kısımlara doğru incelir. Bu ırkın kemik yapısı çok güçlü olmakla birlikte, perdeli ayaklara sahip olduklarından dolayı çok iyi bir yüzücü olmalarıyla insanların ilgisini ve sempatisini kazanmayı başarmışlardır. Karakterleri ve de zekâları son derece gelişmiştir.

Labrador Retriever Karakteri

Labrador Retriever cinsindeki bir köpek aşırı duygusal hareketler sergilerler. Ancak çok da sabırlıdırlar. Bu ırktan köpek sahiplenmek isteyen insanların büyük bir kısmı Labrador Retriever karakteri ve duruşlarına hayran oldukları için onları tercih etmektedirler. Sevimli mi sevimli Labrador Retriever cinsi patiler, zekâları ile dikkat çekmektedirler. Son derece sadık olmalarının yanı sıra itaat etmeye de hevesli yapıları vardır. Çok hareketlidirler. Özellikle de suda oynamak onları çok fazla mutlu eder. Çocuklara karşı çok iyi olurlar. Bu nedenle evde beslemek için ideal bir ırktır. İnsanlarla zaman geçirmek onlar için en büyük hediyedir. Çünkü insanlarla bir arada olmayı çok severler ve bulundukları ortamın bir parçası olduklarını hissetmeye ihtiyaç duymaktadırlar.
Günümüzde özellikle de çok büyük şirketlerde ya da kurumlarda bekçi olarak kullanıldıkları görülmektedir. Fakat bu ırk kesinlikle koruma köpeği nitelikleri taşımaz. Çeşitli av köpeği ırklarına göre çok daha uysal yapıları vardır.  Ağır hareket etmeye bayılırlar. Kimi zamanda dominant ve de bağımsız karakter özellikleri göstermeleri mümkündür. Narkotik, körler ve sakatlar için rehberlik, arama kurtarma, agility ve itaat gibi konularda başarılı performans sergiledikleri görülmektedir. Orta büyüklükteki bir bahçede çok keyifli anlar geçirebilirler. Yeşilliğe çok düşkün olduklarını söyleyebiliriz.
 


Labrador Retriever Bakımı Nasıl Yapılır?
 

Labrador Retriever cinsindeki köpekler bazı fiziksel özellikleri nedeniyle ciddi bir bakım gerektirebilmektedirler. Onlar için ev ortamından ziyade bahçe ortamı çok daha uygun olacaktır. Bu ırk suyu sevmeleri ile ön plana çıkarlar. Cilt yapıları oldukça hassastır. Bu edenle olabildiğince köpeklere özel şampuanlar tercih edilerek yıkanmalarında kayda olacaktır. Labrador Retriever cinsinin kulaklarında hassasiyet problemi bulunur. Bu nedenle yıkama esnasında köpeğinizin kulağına su kaçırmamaya dikkat etmeniz gerekir. Banyo sonunda kulak içlerinin temiz bir peçete ya da ıslak mendil ile temizlenmesi gerekir. Yaz aylarında tuzlu suya gereksinim duyarlar. Peki Labrador Retriever bakımı nasıl yapılır? Labrador Retriever ırkındaki bir köpeğe bakım bakarken nelere dikkat etmek gerekmektedir?

Labrador Retriever cinsindeki bir köpeğin ortalama olarak 15 günde bir yıkanması şarttır. Yaz aylarında ise tuzlu su ile ciltlerine bakım yapılmalıdır. Bu işlem parazitlerden uzaklaşmaları konusunda yardımcı olur. Labrador Retriever ırkının tüyleri diğer ırktaki köpeklere göre ortalama seviyededir. Ancak yine de düzenli olarak tarama işleminin yapılmasında fayda olacaktır. Köpeğinizin eve giriş ve çıkışlarda pati altını da özenle temizlemelisiniz. Çünkü bu kısımlarda bulunan deriler özellikle de sıcak aylarda büyük hassasiyet yapar. Pati temizlenmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarının yaşanması da kaçınılmaz hale gelecektir. Sevecen ve tatlı bir ırktır. Bakımı da sanıldığı kadar zor olmayacaktır.Labrador Retriever Genetik Hastalıkları
 

Her ırkta olduğu gibi Labrador Retriever cinsindeki köpeklerde de bazı genetik rahatsızlıklardan söz etmek mümkündür. Labrador Retriever genetik hastalıkları arasında en çok dikkat çeken ve en sık karşılaşılan obezitedir. Bu ırk doğuştan kilo almaya meyillidir. Bu nedenle beslenme aşamasında da titiz bir tutum sergilemek şarttır. Labrador Retriever cinsi gerek vücut yapıları gerekse de genetik özellikleri nedeniyle yağlanmaya eğilim gösterirler. Bu da ilerleyen süreç içerisinde aşırı kilo alımına neden olur. Obeziteye kadar ulaşan vakaların sayısı bir hayli fazladır. Obezite sorunu ile karşılaşmamak için günlük egzersizler ihmal edilmemelidir. Kilo alımında artış söz konusu ise acilen diyete başlanmalıdır.


Labrador Retriever Nasıl Beslenmelidir?
 

labrador-özellikleri />

Labrador Retriever ırkındaki köpekler bilindiği gibi genetik olarak kilo alımına yatkındırlar. Bu nedenle bu ırktan bir köpek sahiplenilecekse mutlaka titiz bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Mesela günümüzde sadece bu ırk için özel olarak üretilmiş mamalar bulunur. Bu mamalar kesinlikle yüksek kalorili değildir. Labrador Retriever ırkındaki köpekleri Obeziteye karşı korur. Peki Labrador Retriever nasıl beslenmelidir?
Bu ırktaki bir köpeği yavru ise süt tozu ile beslenmek gerekir. Yetişkin bir Labrador Retriever ise zaman zaman pişmiş et yemelidir. Et ve ev yemeklerine alışmamaları açısından da Sensitive özelliği bulunan daha az kalorili kuru ya da yaş mamaları tercih edebilirsiniz.


531 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç