Alman Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

22-10-2019 22:11:12

Alman Çoban Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Alman Çoban Köpeği Özellikleri

 

Alman Çoban köpekleri ilk defa 1800’lü yılların başında Almanya’da ortaya çıkan bir ırk olarak bilinmektedir. Genellikle polis köpekleri olarak koruma görevlerinde kullanılmışlardır. Günümüzde ise yasa dışı malları bulmak, koruma yapmak ve de çeşitli görevlerde kullanıldıklarını görmek mümkündür. Alman çoban köpekleri ortalama 10 ve 12 yıl boyunca yaşamlarını devam ettirmektedirler. Sevecen tavırlarının yanı sıra çocuklarla da araları çok iyidir. Halk arasında Alsatian şeklinde de isimlendirilirler. Çok güçlü bir karakter yapılarına sahiptirler. Aşırı dikkatli olmaları, zekâları ve de korkusuz olmalarıyla kendilerine hayran bırakırlar. Alman Çoban Köpeği özellikleri bakımından insanlar tarafından çok rağbet görmüşlerdir. Onların kendilerinden emin sükûnetleri, sizi kendilerine hayran bırakmaları için yeterli olacaktır.

Bu ırk hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli bilgi de kurt köpeği olarak da anılıyor olmalıdır. Özellikle ülkemizde alman kurdu olarak bilinir Onlar büyük ve atletik bir bedene sahiptir. İnsan dostudurlar. Fakat yabancılara karşı arkadaş canlısı bir tavır sergilemezler.  Eğer başarılı bir şekilde sosyalleşmeleri sağlanırsa, çocuklarla ve diğer hayvanlarla da iyi geçinebilirler. Fakat kendi ırkından köpeklerle anlaşmaları imkansızdır. Uzun ve kaslı Alman Çoban köpekleri badem gibi gözleri ile dikkat çekeler. Çeneleri adeta güçlü bir makas gibidir. Ortalama 41 kilo ve üzerinde olabilirler. Çok hareketli bir yapıya sahiptirler. Saf kan erkek bir çoban köpeğinin boyu 61 cm ile 66 cm arasında değişirken, dişilerin boyu 56 cm ve 61 cm arasında değişir. Öğrenmeye çok meyillidirler.  Alman Çoban köpeklerinin cinslerinin kökeni 19. Yüzyıla kadar uzanır. 
 


Alman Çoban Köpeği Karakteri
 

 

Alman kurtları güçlü vücut yapılarının yanı sıra muhteşem yapıdaki karakterleri ile de dikkat çekerler. Özellikle de kendilerinden emin tavırları, sevecenlikleri ve de güzellikleri ile sizleri büyülemek için yeterli nedenler olacaktır. Alman çoban köpeği karakter olarak birçok büyük köpek ırkına göre daha kaliteli hareketlere sahiptir. Zekâ olarak da oldukça iyidirler.  Fakat yavru oldukları dönemlerde sosyalleştirilmeleri gerekmektedir. Yoksa çok da dost canlısı hareketler sergilemezler. Eğer sosyalleştirilme sürecinde başarılı olunursa çocuklarla arası da gayet iyi olacaktır. Onlar, yabancılara karşı aşırı şüphecidirler. Bu nedenle bazı zamanlarda koruma iç güdüsü ile yabancılara saldırma iç güdülerinde bulunabileceklerdir. Sahiplerine karşı itaatkardırlar. Eğitilebilirdik süreçleri en maksimum seviyededir.
Alman çoban kurdu karakteristik özellikleri bakımından tam manasıyla kusursuzdur. Bu ırk yalnız kalmaktan kesinlikle hoşlanmaz. Oldukça cesurdurlar. Günümüzde bu özelliklerinden dolayı polis köpekleri olarak kullanılırlar. Arama ve kurtarma konularında çok iyidirler. Çok fazla sevilmek ve kendilerini elletmek istemezler. Fakat gerekli konularda eğitim verildiğinde terapi köpeği olarak da kullanılmaları mümkündür. İnsanlara yardım etmeyi seven bir karakterleri vardır. Sahiplerini koruma iç güdüleri çok yüksektir. Kısa zamanda bağlanır ve sizi koruma altına alırlar.
 


Alman Çoban Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır?
 

 

Alman çoban köpekleri kürk yapıları ile ön plana çıkarlar. Derisini kaplayan kürkleri iki katmandan oluşur. İlk katmanda yumuşak tüyler yer alırken, ikinci katman da daha uzun ve daha yoğun tüylerden oluşan koruyucu katman yer almaktadır. Normal şartlar altında Alman çoban köpeklerinin tüy bakımını düzenli tarama ve de banyoyla sağlamak mümkündür. Bu ırkın ikinci katmanında yer alan uzun ve yoğun tüyler yıl boyunca dökülecektir. En alt katmanda bulunan tüyler ise yıla sadece 2 kere dökülür.  Bu nedenle düzenli bir bakım gerektirmektedirler. Eğer düzenli olarak tüy bakımı yapılamazsa alt katmandaki tüyler sağlıksız hale gelerek matlaşırlar. Bu da onların derilerinde ciddi döküntüler olmalarına neden olur. Hatta zamanla döküntü olan yerlerin kelleşmesi de kaçınılmaz hale gelecektir. Bu nedenle Alman Çoban köpeklerinin tüy bakımlarını çok ciddiye almak şarttır. Peki Alman çoban köpeği bakımı nasıl yapılır?
Günlük ve haftalık taramalar sonucunda köpeklerin tüy dökme miktarları da azalır. Bakım sonrasında köpeğinizin cildini yakından görebilirsiniz. Böylece cilt üzerinde pire, bit gibi organizmalar bulunuyorsa önlem alınabilir. Cilt kurumasına engel olmak için yılda en az 2 defa köpeğinizi yıkamanızda fayda olacaktır. Kaliteli tüy için beslenmelerine de dikkat etmek şarttır.
 


Alman Çoban Köpeği Genetik Hastalıkları
 

 

Alman çoban köpekleri bilindiği gibi dünyada yüksek derecede popülerlik elde etmişlerdir. Onlar hem koruyucu yapıları ile hem de kendilerine olan özgüvenleri ile büyük bir kitlenin ilgisini çeker. Alman çoban köpeği genetik hastalıkları arasında en çok bilinen ise kalça ve dirsek displazisi’dir. Bu rahatsızlıkta kalça ve dirseği oluşturan kemiklerde bir uyumsuzluk vardır. Cerrahi müdahale ile düzeltilmesi mümkün rahatsızlıklardan biri olarak bilinir. Ayrıca bu ırkta aortik stenoz rahatsızlığına da maruz kalabilmektedirler. Bu hastalıkla birlikte kalbin aort damarlarının işleyişini tam görememesi ya da hiç görememesiyle karakterize bir problem söz konusudur. Aynı zamanda Alman çoban köpekleri genetik olarak deri tümörlerine de yatkındır.
 

Alman Çoban Köpeği Nasıl Beslenmelidir? 

 

Alman çoban köpekleri beslenme konusunda hassas davranılması gereken bir ırktır. Öyle ki onlar deri yapılarının hassas olmalarıyla ön plana çıkmaktadırlar. Peki Alman Çoban köpekleri nasıl beslenmelidir? Bu ırk genel olarak kuru ya da konserve mamalar ile beslenmelidir. Fakat tercih edilen mama içeriği ve kalitesine dikkat etmek şarttır. Alman çoban köpeklerinin yavrularına ise belirli bir yaşa kadar süt tozu verilmeli, daha kaslı bir vücut yapısı için balık konservesi vb. gibi ek gıdaların verilmesinde herhangi bir sakınca olmayacaktır.


242 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç