Maltese Terrier Köpeği Özellikleri ve Bakımı

22-10-2019 22:17:58

Maltese Terrier Köpeği Özellikleri ve Bakımı

Maltese Terrier Köpeği Özellikleri
 

Maltese Terrier cinsindeki köpeklerin geçmişi çok eski zamanlara dayanır. Öyle ki milattan önce 500’lü yıllara ait olan bir amforanın üzerinde bu ırktan bir köpeğin resminin olduğuna inanılmaktadır. Aynı zamanda Antik Yunan ve Roma edebiyatında da Maltese Terrier cinsinden sıkça söz edilir. Oyuncu köpekler grubunda bulunurlar.     Bu ırkın erkekleri ortalama olarak 1.4 ya da 3,6 civarında bir ağırlığa sahip olabilmektedirler. Dişi Maltese Terrierler ise 0.91 ile 3.18 kiloya kadar ulaşabilmektedirler. Peki Maltese Terrier köpeklerinin özellikleri nelerdir?  Öncelikle bu ırkın köpeklerinden bazıları 1 kilodan daha da hafif olabilmektedirler. Maltese Terrier cinsindeki köpeklerin erkeklerin yükseklikleri 20 ile 25 santimetre iken, dişiler ise 20 ile 23 santimetre arasında değişim gösterir. 
Maltese Terrier ırkı genel olarak tipik beyaz tüy yapısına sahiptirler. Nadiren de olsa kulaklarında soluk fildişi tonu ya da limon rengi izler söz konusu olabilmektedir. Çoğu zaman da tam beyaz renk tonlarını taşıyabilirler. Uzun ve ipeksi bir tüy yapısına sahiptirler. Bazılarının kulaklarının arka kısmında kıvırcık tüyler yer alır. Bir diğer ismi ile de Malta Köpeği olarak isimlendirilmektedirler. Küçük bir vücut yapısına sahiptirler. Minik vücutlarının yanı sıra güçlü ve de sağlam olduklarını söylemek mümkündür. Alt kürkleri yoktur. Kulaklarında ve kuyruklarında beyaz uzun tüyler yer alır. Gözleri koyu renkli ve de yuvarlaktır. Burun kısımlarında hafif bir sivrilik söz konusudur. Alınları oldukça belirgindir.
 


Maltese Terrier Köpeği Karakteri
 

Maltese Terrier cinsindeki köpekler tatlı mizaçları ve yumuşacık ruhları ile ön plana çıkmaktadırlar. Öyle ki onları daha ilk gördüğünüz andan itibaren sevimliliklerine hayran kalırsınız. Estetik olarak da çok güzel bir görünümleri vardır. Maltese Terrier köpeği karakteri itibariyle çok uysal tavırlar sergilerler. Enerji seviyeleri çok yüksektir. Bu enerjinin ömür boyu sürdüğü biliniyor. Özellikle de gençlik dönemlerinde çok hareketlidirler. Yetişkin bir köpek olduklarında ise yine onları yerinde duramaz şekilde görmeniz kaçınılmaz olacaktır. Maltese Terrier ırkı daha çok zekâ oyunları oynamayı severler. Çok naziktirler. Çocuklarla araları çok iyidir. Bu nedenle de evli ve çocuklu aileler için ideal bir cins olduklarını söylemek de kaçınılmaz olacaktır.
Bu ırk zekâsı ile ön plana çıktığı için eğitimleri de oldukça kolay olacaktır. Düzgün ve disiplinli yetiştirilmeleri şarttır. Sahiplerine karşı çok kibardırlar. Maltese Terrier ırkındaki köpeklere küçük ödül mamaları için birçok numara öğretmek mümkündür. Diğer hayvanlarla araları çok iyidir.  Aynı zamanda da çok kıskanç bir ruh haline sahip olmaları, sahiplerine olan tutkuları onları sevimli ve eşsiz kılan diğer karakteristik özellikler arasında yer alır.
 


Maltese Terrier Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır?
 

Sevimli mi sevimli görünümleri, sıcak kanlı hareketleri ve dahası zekâsı ile kendisini sizlere çok sevdirecek olan Maltese Terrier köpeklerin bakımları esnasında özenli ve dikkatli davranmak şarttır. Bilindiği gibi bu ırk, yumuşak, uzun ve de gösterişli kürk yapısına sahiptirler. Tüyleri onlara her ne kadar güzellik katıyor olsa da bakımları da oldukça zordur. Peki Maltese Terrier köpeği bakımı nasıl yapılır? Öncelikle bu ırktaki köpeklerin her gün düzenli olarak fırçalanarak taranmaları gerekir. Bu işlem tüylerinin parlak ve de bakımlı kalmaları açısından son derece önemli olacaktır. Aynı zamanda onların göz ve ağız çevreleri nemli bir bez yardımı ile düzenli olarak temizlenerek silinmelidir. Onların kulakları da son derece hassastır. Bu nedenle günlük olarak kontrol ve de bakımlarının yapılması şarttır. Günlük hayatta daha bakımlı olabilmeleri açısından baş üstündeki tüylerin lastik ya da toka ile toplanması gerekebilir.  Maltese Terrier ırkındaki köpekler diğer ırkların aksine çok fazla tüy dökmezler.
 


Maltese Terrier Köpeği Genetik Hastalıkları
 

Maltese Terrier ırkındaki köpekler de tıpkı diğer ırklar gibi bazı genetik hastalıklara yatkınlıklar göstermektedirler. Öyle ki bu ırktan bir köpek sahiplenmeden önce mutlaka sağlık kontrollerinin yapılması önerilmektedir. Maltese Terrier köpeği genetik hastalıkları arasında en sık görüneni Patella Lükx’tür. Bu hastalıkla direkt olarak diz kapağı ile alakalıdır. Yani bu rahatsızlıkla birlikte diz eklemi içerik girip çıkar ve ağrıya neden olur. Maltese Terrierler ırkında görülen bir diğer genetik hastalık ise portosistemiktir. Bu rahatsızlık karaciğerlerde görülür. Genel olarak kanın temizlenmediğinden şüphe edilmektedir. Progresif Retina Atrofisi ise bir tür dejeneratif göz bozukluğudur. Bu hastalıkla birlikte PRA’yla birlikte körlük, gözün arka kısmında foto reseptörlerin kaybı söz konusudur. Böyle bir hastalıkta mutlaka veterinere gidilmesi gerekecektir. Aynı zamanda beyaz köpek titreme sendromu ve içten hapşırma sendromlarının görülmesi de kaçınılmaz olacaktır.
 

 
Maltese Terrier Köpeği Nasıl Beslenmelidir?
 

Her ırkta olduğu gibi bu ırkın köpeklerini de bazı beslenme kriterlerine uygun bir şekilde beslemek gerekecektir. Peki Maltese Terrier köpeği nasıl beslenmelidir? Bu ırkın köpeklerini ticari amaçlarla satılan mamalarla beslemek çok doğru değildir. Çünkü ticari amaçlı mamaların içerisinde atık etler, kanatlı hayvan parçaları, dolgu maddeleri ve de çeşitli kimyasallar bulunur. Maltese Terrier ırkındaki bir köpeğe mama alırken olabildiğince doğal içerikli gıda olmasına dikkat edilmelidir. Sıfır katkı maddesi olan kuru ve yaş mamalar bu ırk için ideal bir beslenme tarzı olacaktır.

Maltese terrier fiyatları içinlinkimiz https://www.petmex.net/kategori-39535-terrier-maltese-malta.html?sayfa=1


956 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç