Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır

25-11-2019 15:21:35

Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır

Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır
 

Kediler cana yakın ve de oldukça sempatik hayvanlardır. Onları sevmek ve korumak ise her insanın görevidir. Öyle ki yılın belirli dönemlerinde yavru kediler ile karşılaşabiliriz. Peki sahiplendiğimiz ya da herhangi bir yerde denk geldiğimiz yavru kedilere nasıl bakmamız gerekiyor? Yavru kedi bakımı nasıl yapılır? Sokaklar henüz yeni doğmuş kediler için oldukça tehlikeli yerlerdir. Özellikle de yavru kedilerin kendilerini koruma algısı gelişmediği için çok büyük tehlikeler ile yüz yüze gelme ihtimalleri vardır. Ancak unutulmamalıdır ki her yavru kedi de annesiz değildir. Peki yavru kedinin annesiz olup olmadığını anlamak için ne yapılması gerekiyor. Yolda ya da sokakta minik bir kediye denk gelmişseniz ve onu beslemek istiyorsanız öncelikle annesinin olmadığından emin olmanız şarttır. Eğer bulduğunuz kedi sessiz bir şekilde yatıyorsa ve karın bölgesinde hafif bir şişlik söz konusu ise muhtemelen anneleri yakın bir çevrededir. Ortalama 3 saat içerisinde anne kedi ortaya çıkmamışsa bulmuş olduğunuz kedinin annesiz olma ihtimali de son derece yüksek olacaktır.
 


Böyle durumlarda onların hayata tutunmasını sağlamak için çeşitli bakım tekniklerini bilmek gerekir. Aynı zamanda annesi ölmüş bir kediyi sahiplenmişseniz de yine bazı konularda bilgi sahibi olmanız şarttır. Yavru bir kedi, her zaman anne şefkatine ve sıcak bir ortama gereksinim duyar. Sevimli paticiklerin hayatta kalmasını sağlamak için öncelikle onlara soğuk havaları atlatabileceği ya da tehlikelerden uzak kalacağı sıcacık bir ortam yaratmalısınız. Minik bir kedi muhtemelen göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı sizi ebeveyni olarak görür. Bu nedenle de onlara sevginizi vermekten çekinmemelisiniz. Sahiplendiğiniz kedinin sağlıklı bir hayat sürmesi, parlak tüylere sahip olması ve gelişimini tamamlayabilmesi için proteinli gıdalarla beslenmesi şarttır. Ancak beslenme konusunda dikkat edilmesi gerekenler sadece bunlarla da sınırlı kalmamalıdır.


Yavru Kedinizin Vücut Sıcaklığını Dengede Tutun


Annesiz bir yavru kedinin ilk olarak vücut sıcaklığını kontrol etmek gerekir. Özellikle de 3 haftadan daha küçük olan yavru kedilerde ısınma mekanizması tam olarak çalışmaz. Bu da kedilerin üşümesine ve sonrasında da hastalanmasına neden olur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yavru kedinin altına battaniye serebilirsiniz. Hatta battaniyenin altına sıcak su torbası konulması ideal vücut sıcaklığına daha kolay ulaşmalarını sağlayacaktır. 

Yavru Kedi Nasıl Beslenir?

Annesiz kalmış ya da annesinden uzaklaştırılmış yavru kedilerin beslenme süreçlerinde çeşitli sorunlar ile karşı karşıya gelmek kaçınılmazdır. Çünkü onlar gerek fiziksel özellikleri nedeniyle gerekse de kendilerini koruyabilecek ve de avlanıp yiyecek bulabilecek yetiye sahip olamadıklarından çoğu zaman aç kalmaktadırlar. Peki yavru kedi nasıl beslenir? Yavru kedileri beslerken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Merak edenler için işte detaylar…
Yavru kedileri sağlıklı bir şekilde beslemek için onlara özel mamalar ve de süt tozları vermelisiniz. Süt küçük bir kedi için ideal bir besin değildir. Çünkü, onların bağırsakları sütün içerisindeki şekeri ve diğer maddeleri eritip sindirecek kadar güçlü değildir. Bu da çeşitli bağırsak sorunları yaşamalarına neden olur. Daha sağlıklı yavrular yetiştirmek için süt tozu ideal bir besin türüdür. Besleme sürecinde yeni doğan bebekler için üretilmiş biberonları tercih etmelisiniz. Ancak yavru kedinizi doyururken biberonu sıkmamaya ve de basınç yaratmamaya özen göstermek şarttır. Bu kedilerin boğulmasına ya da akciğerlerinin tıkanmasına neden olabilmektedir. Süt tozu yavru kedilerde gaz yapabilir. Gaz, karın bölgesinde hafif şişlik yaparak sevimli patiğinizi rahatsız edecektir. Bu sorunu ortadan kaldırmak içinse kedinizin sırtına hafifçe vurmalı ve gaz çıkarmasını sağlamalısınız. Beslenme sürecinde oluşan herhangi bir olumsuzluk durumunda ise veteriner desteği almaya özen gösterilmelidir.
 


Yavru Kedi Bakımı İçin Gerekli Malzemeler


Yeni doğmuş bir yavru kediye bakabilmek için bazı malzemelere sahip olmak gerekmektedir. Çünkü onlara anne sıcaklığını hissetmek ve de sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlamak sanıldığı kadar da kolay olmayacaktır. Yavru kedi bakımı için gerekli olan malzemeler genel olarak şu şekildedir;

Sıcak su torbası ya da ısıtıcı ped
Sıcak tutan bir sepet ya da kutu
Sıcak bir ortam için battaniye ya da kumaş bez
Temizlik için kâğıt havlu, pamuk ya da kulak pamuğu
Sadece yavru kediler için formüle edilmiş süt tozları ya da mamalar
Küçük bir biberon
Terk edilmiş ya da annesinden ayrılmış bir yavru kedinin bakım sürecinde belirli aralıklarla veteriner kontrolü şarttır.
 


Yavru Kedi Yıkanır Mı?
 


Yavru kedilerin sağlıklı kalmalarını sağlamak için onların temizliklerine de özen göstermek gerekecektir. Peki tüm pati severlerin de merak ettiği bir konu olan yavru kedi yıkanır mı? Yavru kedi temizliği nasıl yapılır? 
Öncelikle yavru kedinizin sağlıklı kalmasını istiyorsanız mümkün olduğunca yıkama işleminden uzak durmanızda fayda olacaktır. Onları temizlemek ve temiz kalmalarını sağlamak için birbirinden farklı yöntemler vardır. Ancak temizlik aşamasında ortamın sıcak olmasına özen göstermeniz gerektiğini de unutmamalısınız. Yavru kedilerin temizliği için ılık su ile ıslatılmış bir pamuk ya da bez yeterli olacaktır. Bu bez yardımı ile kedinizi vücudunu silebilirsiniz. Temizlik esnasında kesinlikle göz bölgesine dokunulmamalıdır. Yüz ve ağız kenarları ıslatılmış bir pamukla silinebilir. Aynı metotla vücudun diğer kısımlarını da temizleyebilirsiniz.

Temizlik işleminin bitmesinden sonra kedinizin vücut ısısının düşmemesi için kurumalarını sağlamalısınız. Ancak bunu kesinlikle bir kurutma makinesi direk olarak kedinizin vücuduna tutarak yapmamalısınız. Mümkün olduğunca uzaktan kurutmak ya da sıcak bir ortam kalarak kurumalarını sağlamak en sağlıklı yöntemdir.


866 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç