Dişi Köpek Mi Erkek Köpek Mi

26-11-2019 13:21:10

Dişi Köpek Mi Erkek Köpek Mi

Dişi Köpek Mi Erkek Köpek Mi ?
 

Evcil bir hayvan sahiplenmeye karar verdikten sonra ırk ve cinsiyet seçimi de son derece önemli olacaktır. Cins ya da sokak hayvanlarından bir dost edinmeye karar vermişseniz, dostunuzun dişi ya da erkek olmasının elbette ki hiçbir önemi yoktur. Fakat onlarla aranızdaki tutkuyu artırmak ve de bağlarınızı güçlendirmek istiyorsanız dişi ve erkek köpekler arasındaki farkları göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır. Peki dişi köpek mi erkek köpek mi? Neden dişi köpek sahiplenmelisiniz ya da neden erkek köpek sahiplenmeniz gerekiyor? Merak edenler için işte en önemli detaylar...

Bilindiği gibi köpeklerde cinsiyet farklılığı bazı davranış ve de uyum değişikliklerini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle köpeğinizin ırkı her ne olursa olsun, sahiplenmek istediğiniz dostunuzun cinsiyetini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Cinsiyet konusunda kusursuz bir seçim yapmak, ilerleyen süreç içerisinde dostunuzlar aranızdaki iletişimi olumlu etkileyecek ve daha uzun zaman geçirmek istemenizi sağlayacaktır. Ancak cinsiyet konusunda sağlıklı ve de doğru bir karar verebilmek için dişi ya da erkek köpeklerin hem anatomik ve fizyolojik hem de davranış ve de alışkanlıklarındaki farklılıkları göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Mesela dişi köpekler erkek köpeklere göre daha ufak bir yapıya sahip olurlar ve daha kibardırlar. Erkek köpekler ise dişilere göre çok daha iri boyutlarda ve cüsselidirler. Köpek cinsiyeti seçerken birçok faktörü göz önünde bulundurmak şarttır. Bu şekilde onlara daha iyi bir hayat vermeniz de kaçınılmaz olacaktır.Ortama Göre Dişi Köpek mi Erkek Köpek mi
 

Sevimli ve de dost canlısı dostlarınızı bakacağınız ortam mutlaka cinsiyet seçiminde göz önünde bulundurulması gereken kriterlerden biri olmalıdır. Eğer köpeğinize ev ortamında bakacaksanız erkek köpekleri tercih edebilirsiniz. Çünkü onlar her ne kadar daha geniş ve iri cüsseli olsalar da hemen evinize uyum sağlarlar. Ancak bu kıstas genellikle büyük evler için geçerli olacaktır. Daha küçük evlerde alan sınırlı olduğu için dostunuzu rahat ettirmeniz mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda daha küçük bedenlere sahip ve daha kibar tavırları bulunan dişi köpekleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. 


Dişi köpekler bilindiği gibi senede ortalama 2 defa olmak üzere kanamalı çiftleşme dönemine girmektedirler. Bu dönem, ortamın kirlenmesine neden olabilir. Eğer mobilyalarınız açık renkli ise ve ona bir oyun alanı yaratma imkânınız yoksa erkek köpekleri tercih etmek daha doğru olacaktır. Bu tür sorunla karşılaşmak istemiyor ve dişi köpek sahiplendirmek istiyorsanız da mutlaka kısırlaştırma operasyonu yaptırmalısınız. Kısırlaştırılmış köpeklerde kanama söz konusu olmaz. Ancak unutulmamasında fayda olacaktır ki dişi köpekler erkek köpeklere göre çok daha itaatkâr ve ailesine daha düşkündürler. Aynı zamanda sahiplerine odaklanma süreçleri de daha kısadır. Erkek köpekler dişilere göre biraz daha zor karaktere sahip olsalar da alıştıkları zaman sizlere tutku ve güçlü bir sevgi bağı ile bağlanacaklardır. Köpeklerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
 

Yalnız yaşayan insanların büyük bir kısmı kendilerine sadık bir dost ve de hayat arkadaşı edinmek amacıyla farklı ırklardaki köpekleri sahiplenmektedirler. Elbette ki sahiplenilen köpeklerin cinsiyeti de göz önünde bulundurulmaktadır. Cinsiyet seçimi konusunda bilinçli olunduğu takdirde dostunuzla inanılmaz bir uyum yakalamanız da kaçınılmaz olacaktır. Bilindiği gibi köpekler cinsiyete bağlı olarak farklı davranışlar sergilerler. Aynı zamanda da uyum süreçleri de oldukça farklıdır. Gerek dostunuzun çevresine karşı vermiş olduğu tepkiler gerek sizlerle olan iletişimi, gerekse de çiftleşme dönemlerindeki farklılıkların tamamı dişi ya da erkek olmalarından kaynaklanmaktadır. Özellikle de çiftleşme döneminde köpeklerin cinsiyetlerini bilmek son derece önemlidir. Peki köpek cinsiyeti nasıl anlaşılır? Köpeklerin cinsiyetini anlamak için neler yapılması gerekiyor?
 


Fiziksel ve de davranışsal farklılıklar yavru ve de yetişkin köpeklerin cinsiyetini anlamak açısından son derece önemlidir. Özellikle de yavru köpeklerin cinsiyetini anlamak için dikkatli davranmak şarttır. Köpeklerin dişi ya da erkek oldukları konusunda kesin bir yargıya varabilmek için öncelikle vücut büyüklüklerinin karşılaştırılması gerekmektedir.
 

Sahiplendiğiniz dostunuz hangi ırktan olursa olsun bir dişi köpekle bir erkek köpeğin vücut yapısı aynı olmayacaktır. Çünkü erkek köpekler, dişi köpeklere göre çok daha kaslı ve de iri kemikli olurlar. Dişiler ise erkeklere göre daha ufak yapılı ve de hassastırlar. Ancak karşılaştırma yaparken aynı ırktan köpekleri baz almak şarttır. Çünkü farklı bir ırktaki dişi köpek, yine farklı bir ırktaki erkek köpekten daha iri de olabilmektedir. Köpeklerde cinsiyeti anlamak için üreme organlarına bakmak da şarttır. Aslına bakıldığında cinsiyeti anlamanın en kesin yöntemi üreme organlarını kontrol etmektir.  Üreme organına bakmak için ilk olarak dostunuzun karın çizgisini bulmalısınız.
 

Burada vajinal bir açıklık söz konusu ise köpeğiniz dişi demektir. Karın çizgisinin bitiminde vajinal bir açıklık yoksa köpeğiniz erkek demektir. Yavru köpeklerde cinsiyeti anlamak, yetişkin bir köpeğin cinsiyetini anlamaktan çok daha zor olacaktır. Çünkü onların üreme organları ortalama 3 ya da 4 aylık bir süreçte gelişimini tamamlamaktadır.


1435 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç