Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

05-12-2019 20:33:30

Scottish Fold Özellikleri ve Bakımı

Scottish Fold Özellikleri
 

Sempatik tavırlarının yanı sıra güzellikleri ile de sizleri büyüleyecek olan Scottish Fold, uzun yıllar boyunca dostlukları ile hayatınıza mutluluk katacaktır. Bilindiği gibi bu ırk dünyanın en popüler kedi ırkları arasında listenin en başında yer almaktadır. Onları diğer kedilerden ayırt edebilmek için fiziksel ve de davranışsal özelliklerini dikkate almak gerekmektedir. Peki Scottish Fold özellikleri nelerdir ve bu ırktan bir kediyi sahiplenirken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Scottish Fold cinsindeki kediler nasıl beslenmeli ve bakımları nasıl yapılır? Merak edenler için işte en önemli detaylar... 

Scottish Fold ırkı bilindiği gibi geçmişten bu yana tüm dünyada hızla yayılan bir tür olmuştur. Bu ırk sevimli ve tatlı görünümü ile insanları kendilerine hayran bırakmaktadırlar. İlk olarak 1960’lı yıllarında başında William Ross isimli bir çoban tarafından ahırda bulunan İran, Exotic Shorthair, American Shorthair ve Birman ırklarının çiftleştirilmesiyle üretilmiştir. Hatta Scottish Fold ırkında üretilmiş ilk kedinin adı da Susie’dir. İngiltere’ye özgü bir ırktır. Günümüzde dünyanın her noktasında kedi severler tarafından sıkça tercih edilmeye başlanmışlardır. Onları diğer kedilerden ayıran en önemli özellikleri kıvrılmış kulak yapılarıdır. Sevimliliklerine sevimlilik katan bir diğer özellikleri de yuvarlak kafa yapılarına sahip olmalarıdır. Onların geniş gözleri vardır. Bazılarında dik kulak yapısı görülmektedir. Tüy renklerine bağlı olarak göz renklerinin şaşkın bir ifade aldıkları bilinir. Birçok renkte ve desende tüy yapısına sahip olabilmektedirler.


Scottish Fold Karakteri
 

Sağlam dostlukları ve de cana yakın karakteri ile ön plana çıkan Scottish Fold kediler, kısa sürede bulundukları ortama uyum sağlamaktadırlar. Onlar, sahiplerini çok severler. Bu nedenle de sürekli olarak ilgi beklentisi içerisine girmektedirler. Eğer kediniz ile bol bol zaman geçirmeye vaktiniz varsa mutlaka Scottish Fold ırkından bir kedi sahiplenmenizi tavsiye ederiz. Öyle ki Scottish Fold karakteri itibariyle de sizlerle uyumlu özellikler sergileyeceklerdir. Onları eğitmek ve de yetiştirmek son derece kolaydır. Aile bireylerinin her birine yakın davranırlar. Kendilerini sevdirme özellikleri oldukça yüksektir. Sahipleriyle oyun oynamayı çok severler. Kendilerine atılan bir oyuncağı yakalamak kimi zaman da evde saklambaç oynamak tam onlara göre bir aktivitedir. Yalnızlığı severler. Bu nedenle de kendi başlarına kaldıkları zamanlarda sıkılmadan eğlendiklerini görebilirsiniz. Belirli dönemlerinde yoğun ilgi isteyebilmektedirler. Oyuncakları çok severler, bu nedenle onlara sevebilecekleri oyuncaklar olarak mutlu edebilirsiniz.


Scottish Fold Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Scottish Fold ırkına mensup kediler oyun oynamayı çok sevmektedirler. Bu nedenle onlara bakmak isteyen kişilerin öncelikle oyuncaklarla doldurulmuş bir oyun odası yapmaları önerilmektedir. Peki Scottish Fold bakımı nasıl yapılır? Bu ırktaki bir kediye bakarken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Scottish Fold kedileri tüy yapısı bakımından uzun ya da kısa olarak değişken fiziksel özellikler gösterebilmektedirler. Ancak tüy yapıları kolayca kırılmaya müsaittir. Bu nedenle veterinerden alınan bir tarak yardımı ile günlük olarak taranmaları gerekir. Irk özelliklerinden dolayı ayakları hassastır. Bu nedenle ayakların kum yapışmaması için tercih edilen kedi kumunun kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Kulaklarının yapısı nedeniyle belirli aralıklarla kulak temizliği yapılması şarttır.

Scottish Fold Genetik Hastalıkları

Scottish Fold bilindiği gibi kıvrık kulak yapıları ile ön plana çıkmaktadırlar. Onların kulaklarının kıvrık durmasının nedeni FD genidir. Aslına bakıldığında bu geni taşıyan kedilerde çok büyük yaşamsal riskler gözlemlenmektedir. Bunda üreticilerin bilinçsiz hareketleri çok büyük bir etkendir. Peki Scottish Fold genetik hastalıkları nelerdir? Yapılan yanlış eşleştirmeler sonucunda Scottish Fold kedi ırkında “Osteochondrodysplasia (OCD)” hastalığı görülmeye başlanmıştır. Bu hastalık ilk aşamada kemik ve kıkırdaklarda gözlemlenmektedir. “Osteochondrodysplasia (OCD)” genetik hastalığını taşıan bir kedinin kemik ve kıkırdaklarında bozukluklar söz konusu olmaktadır.
Kısa ve de kırık boyu kuyruk yapısı oluşurken, bacak eklemlerinde de çok ciddi problemlerle karşılaşmak kaçınılmazdır. Özellikle de patiler, bilek ve de diz kısmında kemik anormallikleri görülür. Omurga kemikleri birbirine yapışık olabilmektedir. Bu nedenle Scottish Fold ırkındaki kedilerin kesinlikle çiftleştirilmemeleri önerilmektedir. Bebekler henüz 4 haftalık iken kulak yapısındaki kıvrılma daha belirgin hale gelir. Kedinin büyümesiyle birlikte ön ve arka ayak tarak kemiklerinde yamukluklar kendisini gösterir. Bu da yüksek oranda ağrı çekmelerine neden olmaktadır. Hastalığın teşhis edilebilmesi içinse bir veteriner kontrolü gerekir. Genellikle bu tür durumlarda direkt olarak ayak ve tarak kemiklerinin röntgeni alınarak teşhis konulabilmektedir. 

Scottish Fold Nasıl Beslenmelidir?

Her ırkta olduğu gibi Scottish Fold ırkındaki bir kedi için de özel olarak üretilmiş, Sensitive özellikleri mamalar bulunmaktadır. Gerek bağırsak problemleri yaşamamak için gerekse de kedilerin vücut yapıların daha sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlamak için beslenme konusunda özenli davranmak gerekmektedir. Scottish Fold kedi nasıl beslenmelidir konusu aslına bakıldığında veteriner önerilerine göre farklılık göstermektedir. Genetik hastalığa sahip kediler, diğer kedilere göre farklı içerikteki mamalar ile beslenirken, sağlıklı kedilerde beslenme özellikleri daha farklı olabilir. Scottish Fold kediler genel olarak yaş ya da kuru mamalar ile beslenebilmektedir. Ancak mamaların içesinde kimyasal madde bulunmamasına dikkat edilmesi şarttır.


991 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç