Doberman Özellikleri ve Bakımı

05-12-2019 21:06:05

Doberman Özellikleri ve Bakımı

Doberman Özellikleri

Büyük ırk ve korumacı yapısı ile ön plana çıkan köpeklerden sahiplenmek isteyenler mutlaka Dobermanları tercih etmelidir. Öyle ki bu cins genellikle siyah, kızıl mavi ve de fawn renklerinde olabilmektedirler. Doberman özellikleri detaylı bir şekilde incelendiğinde, onların Almanya kökenli olduklarını söylemek mümkün olacaktır.  Bu ırktaki bir köpeğin yüzünde, göğsünde ve ayaklarının üzerinde pas rengi tonlarında lekeler bulur. Aslına bakıldığında pas rengi izleri onları kendilerine has kılan özelliklerden biri olmuştur. Dobermanlar, kısa ve de parlak tüy yapısına sahiptirler. Son derece görkemli görünmelerinin yanı sıra, güçlü ve de asildirler. Onlar sahiplerini ve ailelerini kısa sürede sahiplenerek, koruma iç güdüsü ile dolarlar. Sert görünümlerinin yanında ise sevecek bir ruh hali vardır.
Doberman köpekler, hızlı, atik, hareketli fiziksel özellikler taşırlar. Eğitilebilirlik seviyeleri oldukça yüksektir. Onlar sahiplerine sonsuza kadar sadık kalabilirler. Yabancılarla araları çok iyi değildir. Bu nedenle sahiplerinin dışındaki insanlara ve de hayvanlara sert ve saldırgan tutum izledikleri gözlemlenmiştir. Kendilerine çok güvenirler.  Soğuk iklimlerde yaşam standartları çok düşer. Bu nedenle kısa tüy yapıları onları sıcak bir iklimin köpeği haline getirmiştir. Günümüzde genellikle bekçilik amacıyla kullanıldıkları görülmektedir.  Doberman ırkının geçmişi çok eski yıllara dayanmaz. İlk defa 1860’lı yıllarda çeşitli ırktaki köpeklerin çaprazlanmasıyla birlikte geliştirildikleri biliniyor. Bu karışımın yaratıcısı ise Louis Dobermann’dır. Kendisi Alman vergi tahsildarıdır. Eğer ilk kez köpek sahipleniyorsanız kesinlikle Doberman yerine farklı bir ırkı tercih etmeyi denemelisiniz.Doberman Köpeği Karakteri
 

Doberman ırkı köpekler en zeki ırklar arasında yer almaktadırlar. Doberman köpeği karakteri itibariyle de yetiştiricileri tarafından çok fazla dikkat çekmeyi başarmıştır. Doberman ırkındaki köpekler mental meydan okumaları nedeniyle sahiplerini en iyi şekilde korurlar. Zeki olmalarının yanı sıra cesur bir karakteristik özellik de taşımaktadırlar. Onlar, görevleri ne olursa olsun her zaman en iyi performansı sergilemeye hazırdırlar. Bu nedenle de Doberman cinsindeki bir köpeği kini zaman alan koruması yaparken, kimi zaman polislerin yanında, kimi zaman da engelli ya da hasta insanların yanında onlara rehberlik ederken görebiliriz. Bu ırkın en korkusuz cinsler arasında bulunmaları, özellikle de korunacak alanı olanlar tarafından çok fazla tercih edilebilir olmalarına ortam yaratmıştır.
Dobermanlar dominant bir karaktere sahiptirler. Hükmetmeyi çok severler. Tam manasıyla bir aile köpeği olmadıkları söylenebilir. Kararlı ve iyi bir eğitimin sonunda Dobermanlar aile köpeği haline getirilebilmektedirler. Çünkü sadece sahiplerine itaat etme eğiliminde bulunurlar. Yabancı insanlara karşı çok çekingendirler. Bu nedenle de daima tetikte kalırlar. Yabancı köpek gördüklerinde agresifleşmeleri kaçınılmazdır. Açıkgözlüdürler. Koruma iç güdüleri ile nam saldıklarını söylemek mümkün olacaktır.
 


Doberman Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Doberman ırkındaki köpekler güçlü fiziksel özellikleri ve de yoğun koruma içgüdüleri ile dikkatleri üzerine çekmektedirler. Bu nedenle bakımları konusunda da bazı noktalara titizlik göstermek daha doğru olacaktır. Peki Doberman köpeği bakımı nasıl yapılır? Bu ırktaki bir köpeğe bakmak için öncelikle sabırlı olmak gerekir. Bilindiği gibi onlar çok ince bir tüy yapısına sahiptirler. Tüylerin parlak ve de sağlıklı kalabilmesi için haftalık belirli rutinlerle tarama yapılması gerekir. Sık sık yıkanmalarına gerek yoktur. Ancak tırnakları hızlı uzar. Bu nedenle de ayda bir kez de olsa tırnak kesimi yapılmalıdır. Doberman cinsindeki köpeklerin diş sağlıklarına da dikkat etmek çok önemlidir. Kulaklarını da günde en az bir defa dikkatlice temizlemek şarttır.
Bu ırktaki köpekler atletik ve enerjik bir karaktere sahiptirler. Onların gün içerisinde huzurlu olmalarını sağlamak adına bol miktarda egzersiz yaptırılması önerilir. Mesela günlük, uzun yürüyüşler tam da onlara göredir. Bu ırk zekâsı ile ön plana çıktığı için eğitimleri de oldukça kolay olacaktır. Düzgün ve disiplinli yetiştirilmeleri şarttır.

Doberman Köpeği Genetik Hastalıkları

Doberman ırkındaki köpekler genellikle sağlıklıdırlar. Ancak yine de bazılarında genetik faktörlere bağlı olarak çeşitli hastalıkların meydana gelmesi de kaçınılmaz olacaktır. Peki Doberman köpeği genetik hastalıkları nelerdir? Merak edenler için işte detaylar…
Dobermanlarda genellikle kalça çıkığı, abdominal distansiyon yani karın bölgesindeki organlarda oluşan iç basınca bağlı olarak şişkinlik, dilate yani kalp kaslarının yapısal bozukluğuna bağlı olarak yeterince kasılamamadan kaynaklanan kalbin büyüyüp genişlemesiyle birlikte kalp yetersizliği, bir çeşit kanama Von Willebrand, hipotiroid, mide kıvrılması, retinal atroni ve de albinoluk problemleri ile karşı karşıya gelebilmektedirler. Bu ırkın ortalama olarak 10 veya 12 yıl yaşam süreleri bulunur.

Doberman Köpeği Nasıl Beslenmelidir?

Doberman ırkındaki bir köpeği sahiplenecek olanlar onların beslenme konularında da titiz bir tutum sergilemeleri gerektiğini unutmamalıdır. Öyle ki genel olarak tüm besleyici ögeleri içeren mamalar onlar için idealdir. Fakat beslenme süreçlerinde sadece mamaya bağlı kalmak zamanla sindirim sistemlerinin bozulmalarına neden olabilir. Peki Doberman köpeği nasıl beslenmelidir? Öncelikle bu ırktaki bir köpeğe kesinlikle artık yemekler verilmemelidir. Özellikle de pişmiş kemikler ve yüksek yağ içerikli gıdalardan uzak durulması şarttır. Doberman cinsindeki köpeklere özel olarak üretilmiş küçük bisküvi parçaları ve kuru mamalar eğitim süreçleri için idealdir.  Ancak ödül maması konusunda da aşırıya kaçmak obezite problemine yol açabilecektir.


1271 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Orjinal Pomeranian Boo Yavrularımız
0 TL
Orjinal Pome
Dişi Teddy Bear Pomeranian Boo Yavrumuz
0 TL
Dişi Teddy B
Safkan Pomeranian Boo Yavrular İzmir
0 TL
Safkan Pomer
Muhabbet Kuşu Çift İzmir
0 TL
Muhabbet Kuş
Yorkshire Kanarya İzmir
0 TL
Yorkshire Ka
Safkan Maltese Yavrular İzmir
0 TL
Safkan Malte
Safkan Pug Yavrusu 4 Aylık Tüm Aşıları Yapılmış
0 TL
Safkan Pug Y
British Shorthair Yavrular İzmir
0 TL
British Shor
Kangal Yavruları İzmir - Safkan Kangal Yavruları
0 TL
Kangal Yavru
İngiliz Cocker Spaniel Yavru İzmir
0 TL
İngiliz Cock
French Bulldog Yavru Safkan Irk Garantili
0 TL
French Bulld
Shih tzu yavrular  ( şitzu yavrular ) - Shih Tzu Yavru İzmir
0 TL
Shih tzu yav
Pug Yavruları Safkan Irk Garantili - Pug Yavruları İzmir
0 TL
Pug Yavrular
Toy poodle yavruları safkan 3 aylık
0 TL
Toy poodle y
sayaç