Wyandotte Tavuk Özellikleri

04-07-2021 15:58:57

Wyandotte Tavuk Özellikleri

Wyandotte, sonsuz renk çeşitliliğine sahip muhteşem tavuklardır.1860 lı yıllarda Amerikada yapılan çalışmalar ile ortaya çıkmıştır. Şuan tüm dünyada inanılmaz derecede popülerdir. Sadece çok güzel oldukları için değil, aynı zamanda yumurta verimleri ve sakin mizaçları ile oldukça tutulmaktadır.

Wyandotte Tavukların Yaşam Süreleri

Wyandotte, yaklaşık 6-12 yıl arasında değişen ortalama bir ömre sahiptir.

Sınıf

Wyandotte, 'Amerikan Sınıfı'ndan bir tavuktur.Wyandotte tavuk, Avustralya'da popüler bir türdür ve bulunması zor değildir Birçok Wyandotte yetiştiricisi çok sayıda farklı renk çeşidi satar. Ülkemizde de son zamanlarda popüler olmuş bir ırktır.

Wyandotte Menşei

Wyandotte tavuğu, New York eyaletinden gelen tamamen Amerikan bir cinsidir. İsimleri bir Kızılderili kabilesinden gelmektedir.Bunu takiben, farklı Wyandotte çeşitleri yavaş yavaş Amerika'nın farklı eyaletlerinde - Partridge, Silver Laced ve Buff vb. meşhur oldu.

Wyandotte,ağırlığı ve aynı zamanda verimli yumurtlama yeteneği nedeniyle çift amaçlı bir cins olarak kabul edilir.

 

Wyandotte Tavuk Özellikleri Kişilik ve Mizaç

Wyandotte tavukları nı, harika arka bahçe tavukları yapan uysal ve arkadaş canlısı olmalıdır. Açık alanda özgürce dolaşmayı ve yemlemeyi severler, ancak kümeslerde kapalı kalmayı çok sevmezler.Bu nedenle gün içinde hem kapalı bakılması hemde salma tavukçuluk olarak beslenmesi çevrelerinde tatmin olmalarını ve gelişmelerini sağlayacaktır.

Wyandotte Tavuk ve Kuluçka

Wyandotte tavukları, güçlü kuluçka eğilimlerine sahip olmaları ve verimli yumurtalar üzerinde güvenilir bakıcılar olmaları ile bilinirler . Ayrıca, yavru civcivlerine kolaylıkla sevgiyle eğilecek harika anneler olurlar.

Wyandotte Tavuk Yumurta Verimi

Wyandotte tavukları, her yıl yaklaşık 190-220 büyük kahverengi yumurta bırakan iyi yumurta verimleri ile bilinirler.Wyandotte tavuk yumurtası 50-60 gram ağırlığında olabilmektedir. Daha da iyisi, wyandotte tavukları, yaz aylarında olduğu kadar kış aylarında da yumurtlamaları, onları renkleri kadar verimleri ile de popüler yapar.

Wyandotte Görünüm Özellikleri

  • Tüy rengi, beyaz, siyah, gri, altın, gümüş, kahverengi ve mavi başta olmak üzere birçok rengi mevcuttur.

  • Wyandotte ağır, sağlam görünümlü bir cinstir, 2,7-3,8 kg ağırlığındadır.

  • İbik, göz ve gaga çevresi kırmızıdır. Gül ibik dediğimiz bir ibik yapısına sahiptir.

  • Orta boylu alımlı bir tavuk ırkıdır.

  • Bacakları tüysüzdür ve sarımsı renktedir.

 

Popüler ve çarpıcı bir çeşit, sıra dışı mavi/gri bağcıklı tüylere sahip mavi bağcıklı wyandotte dir. Halk arasında silver wyandotte cinsi tavuk olarak adlandırılır. 

Wyandotte Tavuk Bakımı

Wyandotte tavuklar genellikle kendi kendine yeten tavuklardır. Özellikle tüylü ve kabarık sırtları bir sorun olabilir, çünkü dışkıları zaman zaman tüylere yapışmasına neden olur - bu nedenle bu bir sorun haline gelirse, tüylerin hızlı bir şekilde kesilmesi sorunu düzeltebilir.

Taze su ve besleyici yem, tüneyip yumurtalarını bırakabilecekleri güvenli ve emniyetli bir tavuk kümesi gibi her zaman ellerinde olmalıdır.

Wyandotte tavuklar hangi yem ile beslenir ? 

Wyandotte tavuklar yumurtadan çıktıkları andan 16-17 hafta oluncaya kadar civciv gelişim yemi ile beslenmelidirler. 16-17 haftadan sonra yumurta yemi ile beslenmelidirler. Salma tavukçuluk yapmak isteyenler de bu şekilde besleyebilirler. Tabi ilk yumurtadan çıkıp gelişinceye kadar gerekli aşı uygulamaları yapılmalıdır. 

 

Wyandotte Tavuk Sağlık Sorunları

Wyandotte'ların cinslerine özgü herhangi bir sağlık sorunu yoktur.Sağlıklarına herhangi bir ortalama tavuk kadar dikkat edilmesi yeterlidir. 

Wyandotte Tavuk Soğuk Havada Yaşarmı

Wyandotte, soğuk kış koşullarında dayanıklıdır. Bunun nedeni ağırlıkları ve tüy yapılarıdır. Aynı zamanda çok soğuklarda dahi wyandotte tavuklar yumurta yapmaya devam ederler.
Barınmak için iyi havalandırılmış bir kümesleri olduğu sürece, tavuklarınız rahat ve mutlu olacaktır.

Wyandotte Tavuk Fiyatları

Wyandotte tavuklar son zamanlarda çok tutulduğu için fiyatları artmıştır. 1 tavuk ve 1 horoz şeklinde 350 -400 tl den başlayan fiyatlara satılmaktadır. Tabi bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Wyandotte kuluçkalık yumurta fiyatları ise 8 liradan başlayıp 20 liraya kadar satılmaktadır.


44 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç