Tavuklar Neden Yumurtlamaz ?

04-07-2021 16:57:23

Tavuklar Neden Yumurtlamaz ?

Merhaba tavuk bakıcıları

Şafakta uyanıyorsunuz ve öğlen saatine kadar bekliyorsunuz. Yılan ,fare, haşere belirtileri yok,havalar çok soğuk veya çok sıcakta değil ama yumurta yok. İyide yumurtlayan tavuk neden yumurtlamaz

Bu güzel sabahta lezzetli bir yumurta alamadığınız için biraz üzülmeniz tamamen normaldir . Ancak çok fazla endişelenmeden önce, tavukların zaman zaman yumurtlama alışkanlıklarında yavaşlamalarının yaygın olduğunu bilin. 
 

Tavuklarınızın yumurtlamayı bırakmasının en önemli 5 sebebi
 

  1. Sonbahar Tüy Dökümü - Tavuklarınız Sonbaharda doğal olarak tüy döker . Tüylerinin bir kısmını veya tamamını dökecek ve yeni tüyler üretmek için protein ihtiyacı duyacaklar. Bu protein ve enerji genellikle yumurta üretiminde kullanılır, bu nedenle tavuklarınız tüy döküyorsa yumurtlamaya biraz ara verebilirler. Biraz protein takviyeli yemler onların daha çabuk tüy değiştirmelerine yardımcı olur ve yeniden yumurtlamalarına yardımcı olur.
     

       2. Gün ışığı - Tavukların yumurta üretmek için güneş ışığına ihtiyacı var. Güneş ışığı, bir tavuğun vücuduna yuva kutularında meşgul olmasını söyleyen hormonal bir süreci tetikler. Havalar soğudukça ve günler kısaldıkça tavuklarınız daha az güneş ışığı alacak ve bu da yumurtlama alışkanlıklarını yavaşlatacaktır. Onlara kümes dışında olabildiğince fazla güneşlenme zamanı tanıyın. Güneş takviyesi ve serbest dolaşarak beslenmeden elde edilen besinler yumurtlamaya yardımcı olacaktır. 
 

       3. Tavuklarınız kuluçka dönemine girmiş olabilir. Halk dilinde guruk olmuş veya tavuk külük olmuş da denmektedir.Eğer tavuğunuz kuluçka dönemindeyse yumurtlamayı bırakır ve kuluçka döneminden çıkıncaya kadar yumurta yapmaz. Tavuklarınızın hızlıca kuluçkadan çıkmasını ve tavukların kuluçka olmaması için  folluklarda yumurta bırakmamalıyız özellikle yaz aylarında olan bu durum için tavukları takip etmeliyiz. Tavuklar bu dönemde agresif olabilir. İmkan varsa yalnız bir yere almalı ve hızlıca kuluçkadan çıkmaları sağlanmalıdır.

 

       4. Tavuklar kışın neden yumurtlamaz ? Özellikle kış aylarında kümes ısılarının düşmesi ile yumurta verimi azalmaktadır. Kışın kümesiniz 15 derece altına düştükten sonra tavuklar yumurtayı keserler. -25 derece altında tavuklar ölürler. Ayrıca nem oranını dengelemek için kışın kümes havalandırmasına dikkat ederek 15 derece üstünde sıcaklık tutulmalıdır.Bu şekilde yumurta verimi tekrar artacaktır.
 

       5. Tavuklar yazın neden yumurtlamaz ?Yaz aylarında yaşanan yüksek sıcaklıklar tavukların yumurtlamasını durdurur. Tavukların vucüt ısıları 40 derecedir. Bu nedenle 38 derece üstü kümes ve çevre sıcaklıkları tavukları rahatsız eder ve yumurta verimlerini etkiler. Bu nedenle tavuklar 38 derece üstü sıcaklıklara maruz bırakılmamalıdırlar.
 

Makalemizin ilk başında da değindiğimiz gibi dışarıdan gelebilecek fare ,yılan, serçe ve diğer kuş türleri tavuklarınızı strese sokabilir. Hastalık kapmalarına neden olabilir ve durum buyken yumurtlamayı kesmelerine neden olabilir.
 

Tüm bu etkenleri düşünerek tavuklarınızın bakımına özen gösterebilir.Tavuklarda yumurta verimini arttırabilirsiniz.


76 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç