Gurk Tavuk Nedir ve Gurk Tavuk Bakımı

04-07-2021 20:30:28

Gurk Tavuk Nedir ve Gurk Tavuk Bakımı

Tavuklarınız birkaç garip davranış mı gösteriyor? Normalden biraz daha sinirli mi? Folluktan inmiyormu ? Tavuğunuz , gurk tavuk olabilir!

Gurk tavuk nedir?

Esasen, 'kuluçka' yani gurk  olan bir tavuk, annelik moduna girmiş bir tavuktur.Kısaca yavru çıkarmak için yumurtaya yatan tavuğa kuluçka yani gurk denir. Tavuklarınızın gurk olduğuna dair bazı işaretler şunlardır:

  • Yanlarına gittiğinizde ya da yumurtaları toplamaya çalıştığınızda saldırgan davranışlar ve tüylerinin kabardığını görürsünüz.

  • Bütün gün kümeste kalırlar, sadece yem yerler ve dışkılarını yaparlar.Ayrıca folluktan inmezler.

  • Normal seslerinden daha farklı sesler çıkarırlar.Ayrıca yem ve su tüketimleri çok azalır.

     

Bazı tavuklar önceden yumurtaya yatacak ve onları size vermeyecekler ancak kararlılar ve yumurtaları almaya çalışmanıza pek sıcak bakmayacaklar.Gurk Tavuk Bakımı
 

Kuluçka tavukları her zaman yumurtalarının sağlığını kendi ihtiyaçlarından önce tutar. Bu nedenle sağlıklı kalmalarını sağlamak için yumurtalara özel özen göstermeniz gerekir.

Kuluçka tavuğunuzun huzurlu, rahat bir kuluçka dönemi geçirmesi ve dünyaya sağlıklı civcivler getirmesi için yapabileceğiniz bazı şeyler aşağıdadır.

Onları düzenli olarak besleyin ve sulayın

Bu durum üzücü gibi gözükebilir.Ancak gurk tavuğunuzun günde en az bir kez yemek yemesini sağlamak gerçekten önemlidir. Kuluçka tavukları normal durumlarına göre 80 daha az yem tüketirler, bu da yetersiz beslenme riski altında oldukları anlamına gelir.Kuluçkadaki tavuk neden ölür diyorsanız en büyük sebep yeterli beslenememesidir.

Kuluçka tavuğuna yakın bir özel yemlik ve suluk bulundurun, böylece yumurtalarından çok uzaklaşmadan ona erişebilir. Hiç bir şey yemiyor gibi görünüyorsa, iştahını artırmak için ona bazı ikramlar vermeyi deneyin.Yüksek kaloriler, eksik olduğu besin maddelerini daha hızlı geri kazanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, suyunun her zaman taze olduğundan ve ihtiyaç duyduğu her an kullanıma hazır olduğundan emin olun.

Yumurtaların üzerine oturması için güvenli bir ortam sağlayın

Kuluçka tavuklarının , herkesin yolundan uzak , yumurtaların üzerine oturabilecekleri kendi alanlarına sahip olmaları gerekir . Onlara kendi küçük kümesleri gibi özel bir alan vermek, kuluçka sürecini çok daha az stresli hale getirir.

Yumurtaya yattığı yeri temiz tutun

Yuvayı temiz tutmak önemlidir.Aksi takdirde tavuğun üzerinde oturduğu verimli yumurtalar kirlenebilir ve bozulabilir. Yatak takımını düzenli olarak değiştirin, yuvada olabilecek kakalardan, kırık yumurtalardan veya kümes kokulu yumurtalardan kurtulun.

Kuluçka tavuğuna müdahale etmeyin

Bir kuluçka tavuğu ne kadar kesintiye uğrarsa, yumurtalarının üzerinde oturmayı bırakma ve onları terk etme olasılığı o kadar artar.Yeterince beslendiği den emin olmak için onu izleyin ve yem yemek için kalktığında yumurtaya yattığı yerin temizliğini yapabilirsiniz.
Gurk tavuklar uzun süre yumurtada yattıkları için kakalarını yaptıklarında normalden çok kaka yaparlar.Bu durum normaldir.Endişelenmeyin ve hemen ortamın temizliğine önem verin.

Tavuğunuza biraz huzur ve yeni gelen civcivlere daha fazla özen göstermeleri için ona özel bir alan hazırlayın.Diğer tavuk ve horoz yanında huzursuz ve agresif olacaktır. 


49 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç