Köpeklere Bal Verilirmi ?

17-07-2021 10:53:39

Köpeklere Bal Verilirmi ?

Basit ve tatlı bal, çok çeşitli tıbbi özelliklere sahip olduğu bildirilen doğal şekerler içerir.  Köpeğiniz yanlışlık bal yediyse veya tıbbi nedenlerle köpeğinize bal vermeyi düşünüyorsanız, muhtemelen balın köpekler için güvenli olup olmadığını ve balın gerçekten sağlığa faydaları olup olmadığını bilmek istersiniz.

Bal köpekler için güvenli midir?

Bal, köpeklerin küçük miktarlarda yemesi için güvenlidir. Doğal şekerler ve az miktarda vitamin ve mineral içerir ve birçok yiyecek ve içecekte tatlandırıcı olarak kullanılır.

Bu tatlılığın bir bedeli var. Balın yüksek şeker içeriği, sahipleri çok fazla bal beslerse ve yeterli egzersiz ve dengeli beslenme sağlamazsa köpeklerde obeziteye yol açabilir . Şekerler de diş çürümesine neden olabilir, bu nedenle köpeğinize bal yedirirseniz dişlerini fırçalamak iyi bir fikir olabilir .

Ham bal, bağışıklık sistemi zayıf olan yavrulara veya köpeklere verilmemelidir. Diyabetik veya obez köpeklere bal verilmemelidir.

 

bal

Köpeklere bal yedirmenin faydaları

Basit bir Google araması, köpekler de dahil olmak üzere insanlar ve evcil hayvanlar için bir sağlık takviyesi olarak balı tanıtan binlerce siteyi ortaya çıkarır. Balın antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahip olduğu, iltihabı azalttığı, mide ülserlerini ve boğaz ağrılarını yatıştırdığı ve alerjileri iyileştirdiği iddia edilmektedir .

Ancak, bu iddiaları doğrulayan çok sayıda kesin bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Bu iddiaların çoğu anekdot niteliğindedir, ancak bal nispeten güvenli olduğundan, köpekleri için uygun fiyatlı ve güvenli ek bir tedavi arayan sahipleri için genellikle yeterlidir.

Bal hakkında yapılan en yaygın iddialardan biri, insanlarda ve köpeklerde mevsimsel alerjileri tedavi edebileceğidir. Bilimsel kanıtlar eksik olsa da, köpeğinizin başka bir çevresel alerjene değil de baldaki polenlerden birine alerjisi olduğunu varsayarsak, çiğ balın çiçek polenine karşı alerjik reaksiyonları azaltmaya yardımcı olabileceğine inanmak için bazı nedenler vardır.

husky

İnsanlar ayrıca şiş boğazları ve mideleri yatıştırmak için bal kullanır. Köpeğinizin boğaz ağrısı varsa ve veterinerinizin nedenini belirlemesini ve tedavi talimatlarını izlemesini zaten gördüyseniz, o zaman biraz bal ile beslemek, kalan iltihabı yatıştırmaya yardımcı olabilir. En azından köpeğinize lezzetli bir oyalama sağlayacaktır.

Köpeğinize ne kadar bal verebilirsiniz?

Köpeğinize bal ile beslemek istiyorsanız, köpeğinizi beslemenin ne kadar uygun olduğu konusunda veterinerinizle konuşun. Buna rağmen bal vermek isterseniz bu köpeğinizin kilosuna bağlı olarak oran değişmektedir. Küçük ırk köpeklerde 1 tatlı kaşığını geçmeyin ve büyük ırk köpeklerde ise 1 yemek kaşığından fazla bal önerilmez.

Ballı sütün faydaları insanlar arasında bilinmektedir. Köpeklere hafif su ile seyreltilmiş ballı süt verebilirsiniz. Bunu ayda bir veya iki defa yapmanızda sakınca yoktur. Fakat sürekli olarak kesinlikle vermeyin.


38 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç