Havlayan Köpek Nasıl Susturulur

18-07-2021 15:46:05

Havlayan Köpek Nasıl Susturulur

Havlayan Köpek Eğitimi

Köpeğinizin daha az havlamasını sağlamak zaman, çalışma, pratik ve tutarlılık alacaktır. Bir gecede olmayacak, ancak uygun teknikler ve zamanla ilerlemeyi görebilirsiniz.

Köpeğinizin havlamasını kontrol etme çabalarına başlarken hatırlamanız gereken birkaç ipucu.

  • Bağırmak köpeğinizi daha fazla havlamaya teşvik eder çünkü sizin de katıldığınızı düşünürler. Bu nedenle ilk kural sakin ve kararlı bir şekilde konuşmaktır, ancak bağırmayın.

  • Çoğu köpek, onlara "sus" diye bağırdığınızda ne istediğinizi bilmez. Bu yüzden köpeğinizi “Sessiz!” kelimesini anlayacak şekilde eğitin.

İşte iki yöntem:

Köpeğiniz havladığında sakin ve kararlı bir sesle “Sessiz” deyin. Sadece bir nefes almak için bile olsa havlamayı kesene kadar bekleyin, sonra onları övün ve onlara bir ziyafet verin. Sadece havlarken onları asla ödüllendirmemeye dikkat edin. Sonunda, “sessiz” kelimesine havlamayı bırakırlarsa bir ikram aldıklarını (ve onu havlamadan daha değerli kılmak için tavuk gibi lezzetli bir ödüle alışırlar) anlayacaklardır.

Alternatif olarak, köpeğinize “konuşmayı; Bunu güvenilir bir şekilde yaptıktan sonra, parmağınızı dudaklarınıza götürürken “sessiz” gibi farklı bir komutla havlamayı bırakmalarını söyleyin (köpekler genellikle vücut sinyallerini sesli komutlardan daha hızlı alırlar.) Bu komutları sakin olduklarında uygulayın. ve zamanla, bir şeye havlamak istediklerinde bile, senin emrinde havlamayı kesmeyi öğrenmelidirler.

  • Yorgun bir köpek sessiz bir köpektir. Köpeğiniz yalnızken havlıyorsa, gitmeden önce onları yorun. Ayrılmadan önce uzun bir yürüyüşe çıkın veya koşun, top oynayın veya köpek parkına gidin.

  • Sorunların devam etmesine izin vermeyin. Bir köpek bir şeyi ne kadar uzun süre yaparsa, o kadar kökleşmiş olur. Havlama, köpeklere adrenalin verebilir, bu da havlamayı keyifli hale getirir. Yabancı biri geldiğinde olduğu gibi belirli durumlarda bir köpeğin havlamasına izin vermek, sonunda bu durumlarda köpeği agresif hale getirebilir. 

  • Arı sokmasından beyin hastalığına veya devam eden ağrıya kadar bazı tıbbi problemler aşırı havlamaya neden olabilir. Daha yaşlı evcil hayvanlar, aşırı seslendirmelere neden olan bir tür köpek yaşlılığı geliştirebilir. Bir problem için tıbbi bir neden olmadığından emin olmak için bir evcil hayvanın veteriner tarafından kontrol edilmesi her zaman iyi bir fikirdir.

Köpeğinizin neden havladığını öğrendikten sonra, sinir bozucu alışkanlıklarını azaltmanın yolları üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz:  

Bölgesel/Koruyucu/Alarm/Korku : Bu tür havlama genellikle korku ya da bölgelerine veya insanlara yönelik algılanan bir tehdit tarafından motive edildiğinden, köpeğinizin gördüklerini sınırlayarak azaltılabilir. Çitle çevrili bir avludalarsa, zincir çit yerine masif ahşap kullanın. İç mekanlarda, pencere ve kapılara erişimi sınırlayın veya opak bir filmle kaplayın.

Can sıkıntısı/Yalnızlık : Siz yokken köpeğiniz aşırı derecede havlıyorsa, onu yalnız veya sıkılmamak için daha fazla aktivite veya arkadaşlık sağlamanız gerekir.

Köpeği mümkün oldukça dışarıda bırakmayın, komşular üzerindeki gürültü etkisini azaltacak ve eviniz için ekstra güvenlik sağlayacaktır. Ayrıca daha güvenlidir, çünkü dışarıda yalnız bırakılan köpekler hırsızlık, kaçma, zehirlenme , taciz ve diğer tehlikelerle karşı karşıya kalabilir .

Ancak köpekler sıkıldıklarında hala içeride havlayabilirler. Bu nedenle, köpeğiniz tüm gün işteyken havlıyorsa, günde en az bir saat köpeğinizi gezdirmek veya onunla oynaması için birini bulun.

Köpeğinizin gün boyunca yapması için bir şeyler sağlamak da yardımcı olabilir. Bunlar onları birkaç saat meşgul edebilir, sonra muhtemelen biraz kestirirler.

Bütün gece havlayan köpekler içeriye alınmalıdır. Köpekler içeride sessizce uyumayı çabuk öğrenir ve aileniz için ek koruma sağlar.

Ayrıca evcil hayvanınızı haftada iki veya üç gün köpek bakımına bırakabilir veya çeviklik, itaat veya başka bir aktif köpek eğitimi alabilirsiniz.

Selamlama/Oyun : Eve her geldiğinizde veya kapı zili çaldığında bir köpeğin havlama çılgınlığına girmesini önlemek için, ona diğer davranışları öğretmeniz gerekir. Bir yol, köpeğinizi bir noktaya gitmesi ve kapı açıldığında orada kalması için eğitmektir.. Bir yer seçin ve köpeğinizin oraya gitmesi ve kalması için pratik yapın, ancak henüz kapıya dokunmayın. Bir oyun haline getirerek çok sayıda ikram ve övgü kullanın.

Evcil hayvanınız bunu güvenilir bir şekilde yaptıktan sonra, yerindeyken kapıyı açmaya başlayın.

Kapıyı açtığınızda ve köpeğiniz yerinde kalacak, gerçekten kapıdan birinin girmesini sağlayın. Tabii ki köpeğiniz ilk başta yerinden fırlayacak, ancak zamanla ve pratikle, kapı açılıp misafirler içeri girdiğinde olduğu yerde kalmayı öğrenecektir.

Eve geldiğinizde size havlayan köpeğinizi asla ödüllendirmeyin. Köpeğiniz havlamayı bırakıp sessizce oturana kadar onları sevmeyin ve hatta göz teması kurmayın. Sonra onları kabul edin ve sevin.

Köpeğiniz dikkat çeker  : Köpeğiniz su istediğinde havlarsa ve tabağı doldurursanız, istediklerini elde etmek için havlamayı öğretmiş olursunuz. Dışarı çıkmak için havlarlarsa, aynı şey olur. Bu yüzden onlara dışarı çıkmak için kapı koluna bağladığınız zili çalmayı öğretin. Su kabını doldurmadan önce kabı hafif vurun, belki aynı sesi çıkarmak için burunlarıyla itmeye başlarlar. Köpeğinizin havlamadan iletişim kurmasının yollarını bulun.

Havlarlarsa ve yemek kabını boş görürseniz, birkaç dakika bekleyin, başka bir şey yapın, sonra doldurun, böylece havlamalarının etkili olmadığını anlarlar.

 

Ayrılık Kaygısı/ Sebepsiz Havlama : Ayrılık kaygısı ve sebepsiz havlamanın tedavisi zordur ve bir veteriner veya sertifikalı bir hayvan eğitim merkezi yardımıyla ele alınmalıdır. Bu sorunları olan köpekler, yeni, daha kabul edilebilir davranışlar öğrenirken başa çıkmalarına yardımcı olmak için genellikle ilaç tedavisine ihtiyaç duyar.


17 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç