Köpekler Neden Ot Yer

18-07-2021 16:14:15

Köpekler Neden Ot Yer

Evcil köpeğiniz bir inek değil, bu yüzden onu ot yerken gördüğünüzde kafanız karışabilir  . Hatta endişelenirsin. Onlar aç mı? Canı sıkkın? Hasta mı? Ot yemek onlara zarar verir mi ? vs.

Özellikle köpeğiniz ot yiyor ve kusuyorsa, endişelenmekte haklısınız fakat korkmayın bu sorun düzelebilcek bir sorundur.

Pika, yiyecek olmayan maddelerin yeme ile karakterize edilen bozukluğun teknik terimidir . Bazen pika, özellikle yavru köpekler ve daha genç köpekler tarafından uygulandığında, genellikle sadece bir can sıkıntısı belirtisi olsa da, köpeğinizin bir tür beslenme eksikliğine sahip olduğunu gösterir .

Köpeklerin ot yemesi aslında oldukça yaygındır (yabani köpeklerde de gözlenmiştir ve tamamen doğal olabilir) ve bu pika şekli genellikle çok fazla soruna neden olmaz. Aslında, çoğu veteriner bunu normal bir köpek davranışı olarak kabul eder . Köpekleri çimlere ve diğer bitkilere düzenli erişimi olan 49 köpek sahibi üzerinde yapılan küçük ölçekli bir araştırma, köpeklerin 79'unun bir zamanlar bitki yediğini buldu. Bitki yiyen köpeklerle ilgili bir başka araştırma, çimenin en çok yenen bitki olduğudur.

Köpeğim Ot Yiyor ?

Köpeğinizin ot yemesinin çeşitli nedenleri vardır. Bunlar ;

Bazı insanlar, köpeklerin kendilerini iyi hissetmediklerini kendilerini kusturmanın bir yolu olarak ot yemeye yönelebileceklerini ve daha sonra kendilerini daha iyi hissedebileceklerini öne sürüyorlar. Diğerleri, köpeklerin mide rahatsızlığını ot yiyerek tedavi etmeye karar verecek kadar akıllı olmadıklarına dayanarak bu fikre karşı çıkıyor.

Kanıtlar, ot yiyen köpeklerin çoğunun önceden rahatsız olmadığını veya en azından öyle görünmediğini gösteriyor. Aslında, sahiplerine göre köpeklerin 10'dan azı ot yemeden önce hasta görünüyor. Ve ot yemek genellikle kusmaya yol açmaz - ot yiyen köpeklerin 25'inden azı ot yedikten sonra düzenli olarak kusar.

Köpeğinizin ot yemesinin diğer önerilen nedenleri arasında sindirimi iyileştirmek , bağırsak solucanlarını tedavi etmek veya lif ihtiyacı da dahil olmak üzere bazı karşılanmamış beslenme ihtiyaçlarını karşılamak yer alır. Yayınlanmış bir çalışma, yedi yıl boyunca her gün ot yiyen ve sonra kusan minyatür bir kaniş köpeği yüksek lifli bir diyete soktuktan üç gün sonra, sahibi köpeğin ot yemeyi tamamen bıraktığını bildirdi. Ve elbette, köpeğinizin sadece çimenlerin tadını veya hissini sevmesi olasılığı da vardır.

Köpeğimin Ot Yemesini Durdurmalımıyım ?

Köpeğinizin canı sıkıldığı için ot yediğinden şüpheleniyorsanız, yeterince egzersiz yaptıklarından emin olmak faydalı olabilir  . Onları bazı eğlenceli aktivitelere dahil edin. Frizbi fırlatmayı veya onlarla başka bir etkileşimli oyun oynamayı deneyin ya da onları meşgul etmek için sağlam bir çiğneme oyuncağı satın alın.

Köpeğinizin pika davranışının bir beslenme eksikliğinden kaynaklanma ihtimaline karşı, daha iyi bir köpek mamasına , özellikle de yüksek lifli bir türe geçmek , sorunu hafifletmeye yardımcı olabilir.

Çoğu uzman, otlatmanın zararlı olmadığı konusunda hemfikir olsa da, akılda tutulması gereken bir şey, çimlerde kullanılan bazı herbisitlerin ve pestisitlerin, özellikle yutulduğunda oldukça toksik olabileceğidir. Ek olarak, bazı yaygın ev ve bahçe bitkileri zehirlidir, bu da köpeğiniz çimlerle birlikte onları yerse sorunlara yol açabilir. Köpeğinizin ot yediği bölgedeki ve çevresindeki bitkilerin tehlikeli olmadığından emin olmak için, zehirli ve toksik olmayan bitkileri yediğinden emin olun.


15 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç