İpek Böceği Nedir ?

18-07-2021 16:33:26

İpek Böceği Nedir ?

İpek böcekleri ( Bombyx Mori )

İpekböceği Tanıtımı ve Kökeni

İpek Böceği kelebeğin ilk baştaki tırtıl halidir.Diyer bir deyişle yumurtadan çıkan tırtılların dut yaprağı beslenmesi ile koza örerek kuluçka döneminde kozadan kelebek olarak çıkması diyebiliriz.İlk evcilleştirilmiş ipek böcekleri 5000 yıl önce ve 3000 yıl boyunca Çinliler, ipek üretmek için bunları nasıl kullanacaklarının sırrını sakladılar.

Çin'de, ipek böceğinin ipeğinin Xi Ling-Shi adlı eski bir imparatoriçe tarafından keşfedildiğine dair bir efsane vardır. Bir ağacın altında çay içerken çayına ipek bir koza düştü. Çıkardı ve ipek ipliği parmağına dolamaya başladı, yavaş yavaş bir sıcaklık hissetti. İpek bitince küçük bir larva gördü. Bir anda, ipeğin kaynağının bu tırtıl larvası olduğunu anladı. Bunu insanlara öğretti ve yaygınlaştı.

İpek böceği hakkında daha birçok efsane var. İpek lüks bir eşyaydı ve iki İranlı keşişin içi boş bir bastonla Çin'den ipek böceği yumurtalarını kaçırdığı ve bu şekilde yayıldığı söylenmektedir.

İpek böceği özellikleri

Yumurtadan yeni çıkmış ipek böcekleri, kağıda çizilmiş ince kalem çizgileri gibi görünürler. Sonraki dört ila beş hafta boyunca hızla büyürler, parlak burunlu ve sarı kanlı, yaklaşık altı ila sekiz santimetre uzunluğunda pürüzsüz, kremsi beyaz solucanlara dönüşürler. Daha büyük ipek böceklerinde sekiz çift bacak, toka ve atan bir kalp görmek mümkündür. İpek böceklerinin tüm böcekler gibi akciğerleri yoktur ve vücutlarının yanlarındaki küçük deliklerden nefes alırlar.

İpek böceği besleme

İpekböceklerinin çok büyük iştahları vardır ve büyüdükçe iştahları da büyür. Larva (tırtıl) evresinde yemek yemeyi asla bırakmazlar, bu nedenle kendilerine sunulan sürekli taze Dut yaprağı tedarikine sahip olmaları önemlidir. Islak, çürük veya solmuş yaprakları yemezler. Marul veya pancar yapraklarında hayatta kalabilirler, ancak tek başına bunun bir diyeti, kaliteli bir ipek üretmedikleri anlamına gelir.

İpek böceği nerede bakılır

İpek böcekleri kuru, serin ve havadar yerleri tercih eder. Evlerini doğrudan güneş ışığından uzak tutun ve günlük olarak temizleyin, çünkü ipek böcekleri çürüyen yaprakların altına gömülürse boğulacaklardır. Muhafazalarının altına bir sayfa gazete koymak, temizliği çok daha kolay hale getirecektir.

İpek böceği Ömrü ve Üreme

Evcil İpek Güvesi kanatlarına göre vücutları çok ağır olduğu için uçamazlar. Bir eş bulmak için etrafta kanat çırpıyorlar ve sadece yeni bir nesil üretecek kadar uzun yaşıyorlar. Dişi, ölmeden önce temiz ve düzenli sıralar halinde yaklaşık 300 ila 500 minik uçuk sarı yumurta bırakır.

Yumurtalar ilkbaharda açılır ve ilk yumurtadan çıktıklarında bebek ipekböcekleri küçük, kısa siyah iplikler gibi görünür. Yumurtadan yeni çıkan bebekler hızla büyür ve yaklaşık 4 haftalık bir süre içinde orijinal boyutlarının 70 katına ulaşır.

Tamamen büyümüş tırtılların boyutları 6 ila 8 santimetreye ulaşır ve sekiz çift bacak, parlak bir burun, derilerinde sarı kan ve atan bir kalp görmek mümkündür. Akciğerleri yoktur ve bunun yerine vücutlarının yanlarındaki küçük deliklerden nefes alırlar. Yumurtadan çıktıktan yaklaşık 27 gün sonra ipekböceği, rengi beyazdan kreme ve sarıya kadar değişen kozasını örmeye başlar. Koza, kesintisiz bir ipek ipliğinden yapılır.

İpek ipliği, İpek Böceğinin tükürük bezlerinde üretilir ve bu ipek iplik hava ile temas ettiğinde sertleşir. Koza yaklaşık 3 günde tamamlanır. Yetişkin ipek güvesi yaklaşık 2 hafta içinde kozasından çıkar ve döngü yeniden başlar.

 

İpekböceği Yaşam Döngüsü

İpekböceğinin yumurtası yaklaşık olarak kışın sonunda yumurtadan çıkar, ardından 20-35 gün boyunca sürekli yemek yerler.

İpekböcekleri daha sonra bir koza örer. Yaklaşık 25 gün sonra Güve kozadan çıkacak ve ortaya çıktıktan sonra kahverengimsi bir sıvı salgılayacaktır - merak etmeyin, bu tamamen normaldir ve İpek Güvesi sadece sistemini temizliyor.

Erkek ve dişi İpek Güvelerini ayırmak oldukça kolaydır, dişiler daha büyük karına ve erkekler daha küçük karına sahiptir.

Güveler daha sonra çiftleşecek, 300-500 arasında yumurta bırakacak ve ölecektir.


10 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç