Sakallı Ejder Nasıl Bakılır ve Üretilir

18-07-2021 17:12:40

Sakallı Ejder Nasıl Bakılır ve Üretilir

Sakallı ejder, kertenkeleye yeni başlayanlar ve deneyimli sürüngen hobileri için harika bir evcil hayvan olabilir, ancak biraz özel bakım gerektirirler.Sakallı ejder, esaret altında iyi üreyen çok uysal sürüngenlerdir. Bu evcil hayvan, evcil hayvan kertenkelesine benzeyen herhangi bir evcil hayvan sahibi için en iyi seçeneklerden biri olacaktır. 

Sakallı Ejder Kafes veya Bakılacak Yer Seçimi

Bilmeniz gerekebilecek sakallı bir ejderhayı barındırmak için bazı basit kurallar vardır.Kalacak yer seçeneklerinin farklı türleri vardır. Bütçe, bakım süresi ve yer kullanılabilirliği gibi gerekçelendirmeniz gereken birçok kriter vardır. Barınma konusunda en temel ancak göz ardı edilen şeylerden biri, onları eve getirmeden önce sakallı ejderiniz için sürüngen kertenkele kafesini kurmaktır.

 

Muhafaza doğru şekilde kurulmalı ve çalıştırılmalıdır. Güneşlenme noktaları, sıcaklık gradyanı, aydınlatma, dekorlar, alt tabaka ve su kabı gibi minimum gereksinimlerin sağlandığından emin olun. Vahşi doğada sakallı ejderhalar, esaret altında oldukları gibi alana ihtiyaç duyarlar. Muhafazanın geniş alanı, iyi bir sakallı ejderha kafesindeki en önemli faktörlerden biridir, temelde ne kadar büyükse o kadar iyidir. Yeterli yer sağlanırsa iyi gidiyorlar. Yetişkin sakallı bir ejderha için minimum sürüngen muhafaza boyutu 36" x 18" x 18" olacaktır.

Sakallı ejderhalarınız için bir muhafaza inşa ediyor veya satın alıyorsanız, evcil hayvanınız için büyük bir sürüngen kafesi planlamaya çalışın. Sakallı ejderhaların tırmanmak için taban alanına ve dikey alana ihtiyacı olduğunu unutmayın. 48" x 24" x 24" veya daha büyük bir evcil hayvan ejderha kafesi önerilir.

Aydınlatma ve Isıtma

Bugün piyasada sakallı ejderha kafesi için kullanılması gereken en yaygın iki aydınlatma seçeneği UV-A ve UV-B ışıklarıdır. Günlük hayvan olarak sakallı ejderlerin UV-A ve UV-B ışınlarına ihtiyacı vardır. UV-B ışık daha parlak olduğunu ve sakallı ejderha iştah teşfiğine yardımcı olabilir.

UV-B ışığının bir diğer avantajı da kalsiyum ve fosfor metabolizması için gerekli olan D vitamini oluşumu için enerji sağlamasıdır. Sakallı ejderlerin tükettiği kalsiyumun erimesini ve kullanımını arttırır ve metabolik kemik hastalığı riskini azaltır.

Bir 10.0 UVB lambası gençler için tavsiye edilir ve 10,0 UVB ya da her iki 5.0 UVB Yetişkinler için. UVB çıkışı bu süreden sonra azalacağından, bu kürelerin HER 6 ayda bir değiştirilmesi gerekecektir.

Esaret altındaki sakallı ejderha ısıtma ekipmanının ana kaynağı, çoğu sürüngen kafesi ortamındaki güneşlenme  lambası olacaktır . Sakallı ejderhaların vakit geçirmekten hoşlandığı belirli güneşlenme noktaları ile muhafaza boyunca bir sıcaklık gradyanı sağlayabilir. Eviniz gece çok soğuksa, yani gece yaklaşık 15 santigrat derece veya daha düşükse, ikinci bir ısıtma elemanı kaynağı önerilir. Sürüngen ısıtma aksesuarlarının iyi örnekleri, tank ısı kablosu, ısı matı, ısı lambası veya seramik ısıtıcı yayıcıdır.

Bir termostatla çalışıyorsanız, daha soğuk iklimlerde kış ayları boyunca ısı lambalarınızı 7/24 açık bırakmanızı öneririz. Sakallı ejderler için ideal bir sıcaklık gradyanı, yüksek sıcaklık alanı olarak 38c ila 45c ve daha soğuk taraf 23c ila 26c'dir. En azından 38c ile bir güneşlenme noktası gereklidir. Kertenkelenin ısı lambasına yakın tırmanabilmesi için bir tahta parçası yerleştirmek bunu kolayca başaracaktır.

Sıcaklık izleme için termometrelerin yüksek, düşük sıcaklık noktalarına yerleştirilmesi önerilir. Hava müsait olduğunda, kertenkelenizi haftada bir veya iki kez doğal güneş ışığına yerleştirmeniz de önerilir. Alınan ısıtıcılar en yüksek kalitede olsa da hiçbir şey güneş kadar güzel değildir!

 

Sakallı Ejder Nasıl Beslenir

Sakallı ejderler kuru habitatlarda yaşasalar da, onlara muhafazada su sağlamak iyi bir uygulamadır. Bakteri üremesini önlemek için günlük tatlı su hazırlamaya çalışın. Sakallı ejderhaya su sağlamanın diğer seçenekleri, muhafazanın dekorlarını ve duvarını buğulamak, evcil hayvanların üzerine püskürtmek veya suyu ağızlarının ucuna düşürmektir. Damlacıklardan içmeleri daha olasıdır. Bu, özellikle genç yaşta sebzelerle ilgilenmedikleri ve kolayca Dehidrate olabildikleri için gençler için önemlidir. Gençlere günde 3 veya daha fazla kez su püskürtülmelidir.

Sakallı ejderin yemeye başladığında ana su kaynağı bitki örtüsüdür. Marul, Brokoli ve bezelye , aynı kaseye yerleştirilmiş bazı Repcal Sakallı Ejderha Peletleri  ile iyi seçeneklerdir . Cırcır böcekleri ve/veya hamamböcekleri Günlük olarak beslenmeli ve haftada en az 3 kez Kalsiyum  tozu , ayrıca haftada bir multivitamin tozu ile tozlanmalıdır . İpekböcekleri  ve Dev Unkurtları (ZOPHOBAS MORIO) da tavsiye edilir, çünkü bu özel un kurdu türü, kertenkelenin midesine ulaşmadan önce ölmesini sağlayan yumuşak bir kabuğa sahiptir.

Sakallı Ejderhalar için çok büyük böcekleri beslemek de tehlikeli olabilir, bu nedenle yiyecekleri daha küçük tarafta tutun. Daha küçük kaplardaki cırcır böcekleri sayılarla değil ağırlıkla satılır, bu nedenle daha büyük satın almak daha küçük satın almaktan daha ekonomik değildir. 

üreme

Kendi sakallı ejderlerinizi yetiştirmek, esaret altında çok iyi üredikleri için nasıl düzgün bir şekilde yapılacağını biliyorsanız kolayca yapılabilir. Açıkçası en az bir erkek ve bir dişi gereklidir.Bakılacak yer yeterince büyük olması koşuluyla, bir erkek en fazla üç dişi ile tutulabilir.  

Yetişkin erkekleri bir arada barındırmak, özellikle dişiler de varsa, kavgaya neden olabilir. Dişi ejderhanızın cinsel olarak olgun ve sağlıklı, en az 18 aylık, aktif ve hastalıksız olduğundan emin olun.

Çiftleşme sırasında erkek, eşleşme ve kendini konumlandırmak için dişinin boynunu ısırır. Isırma çok ciddiyse, yaralanmaları önlemek için lütfen dişiyi çıkarın. Yumurtlamak yüksek kalsiyum gerektirebileceğinden dişi kalsiyumu beslemeyi unutmayın. Sakallı ejderler başarılı bir şekilde çiftleşirse dişi 6 hafta içinde yumurtlar. Bir yumurtlama kutusu hazırlamanız gerekecek. Kutu için kullanılan alt tabaka, sakallı ejderlerin yumurtlamak için yuva olarak çukur kazması kolay olan nemli kum karışımı olmalıdır. Alt tabakanın yumurtaları yerleştirecek kadar derin olması, normal bir yumurtanın en az 4 katı yüksekliğinde olması gerektiğini unutmayın.

Yumurtladıktan sonra yumurtaları çıkarın ve bir kuluçka makinesine yerleştirin. Çıkarırken yumurtaları çevirmemeye çalışın.28-30 santigrat derecede 55-70 gün içinde yumurtaların çatlamasını bekleyebilirsiniz.


23 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç