Mavi Dilli Kertenkele Bakımı

18-07-2021 17:35:30

Mavi Dilli Kertenkele Bakımı

Mavi dilli kertenkeleyi evcil hayvan olarak düşünmek müthiş bir seçimdir. Bakımı çok kolaydır, arkadaş canlısıdırlar ve en zeki kertenkelelerden biri olarak kabul edilirler. Mavi dil derisi bazen kullanılan başka bir isimdir.

Kolayca ele alınabilecekleri ve oynanabilecekleri için çocuklar için harikadırlar. Ortalama ömürleri yaklaşık 20 yıldır ve aşağıda listelenen doğru bakımla, bu süre boyunca ailenin bir parçası olmamaları için hiçbir neden yoktur.

Mavi Dilli Kertenkele Bakım Yeri Seçimi

Boyut, temizlik ve dekor, evlerini kurarken dikkate alınması gereken çok önemli faktörlerdir. Önerdiğimiz minimum muhafaza veya tank boyutu 1 metredir ve 1,5 metre veya üstü daha iyi bir seçenektir. Unutma, ne kadar büyükse o kadar iyi! 45 cm'ye kadar büyüyebilirler, bu nedenle hareket etmek için alana ihtiyaçları olacaktır. Mavi dilli kertenkeleyi barındırmak için bir akvaryum veya termostatik olarak kontrol edilen bir muhafaza uygundur.

Mavi Dilli Kertenkele Kafes Sıcaklığı

Çoğu kertenkelede olduğu gibi, Mavi dilli kertenkele derileri, bir sıcak taraf ve bir soğuk taraftan oluşan geniş bir sıcaklık gradyanı gerektirir. Güneşlenme alanı (sıcak taraf), kertenkelenizin soğuk tarafı 24 Santigrat veya daha düşük olacak şekilde en az 32 Santigrat'a ulaşmasını sağlamalıdır. Geri çekilmek için hala serin bir alana sahip olmaları koşuluyla, güneşlenme alanınız daha da sıcak olabilir. Kafes ne kadar büyük olursa, bunu başarmak o kadar kolay olur.

Kızılötesi veya seramik ısı küreleri tercihimizdir, çünkü kertenkeleniz bu ışığı görsel olarak göremez, bu da özellikle Kışın daha serin Durumlarda onları uzun süre açık bırakmanıza olanak tanır. Termostatik kontrollü bir muhafaza kullanılıyorsa, muhafazanın ortasındaki ortalama sıcaklığın 26-28 santigrat dereceye ayarlanmasının genellikle en iyi sıcaklık gradyanını verdiğini görüyoruz. Isı Kayaları ve Isı Yastıkları yalnızca soğuk aylarda ek bir ısı kaynağı olarak kullanılmalıdır.

Aydınlatma Nasıl Olmalıdır

Mavi dilin diğer tüm gündüz yaşayan kertenkelelerden genetik olarak nasıl bu kadar farklı olabildiğini ve UVB'den faydalanmayacağını kimse bilmiyor. Bir UVB 5.0 ışık kaynağı önerilir ve normal bir gün ışığı döngüsünü simüle etmek için günde 12 saat açık olmalıdır. Compact 5.0 UVB veya Floresan 5.0 UVB kullanabilirsiniz. Mavi dillerin tehlikeli UVA ve UVC seviyelerine sahip olabilecekleri gibi küreleri kullanırken gözlerinde sorun yaşadığına dair çok sayıda rapor vardır. Bu yüzdne ışıklandırma kalitesi önemlidir..

Mavi Dilli Kertenkele Ne Yer

Mavi diller omnivordur, yani hem bitkisel maddeleri hem de etleri yerler. Brokoli, Marul, Muz, Kivi, doğranmış elma ve Çilek gibi çeşitli meyve ve sebzeler yiyecekler. Et olarak Canlı Cırcır böcekleri, Hamam böcekleri,Solucanlar, yağsız tavuk ve dana kıyma ile az miktarda Kedi maması besleyebilirsiniz.

Yavrular günde bir kez beslenmeli, yetişkinler için ise gün aşırı beslenmesi tavsiye edilmektedir.  Yiyeceklerinin üzerine haftada iki kez kalsiyum tozu ve haftada bir kez Multivitamin tozu serpilmelidir  . Sığ bir kapta taze su sağlanmalı ve günlük olarak değiştirilmelidir.

Mavi Dilli Kertenkele Nasıl Üretilir

Mavi Dilleri Yetiştirmek çok ödüllendirici ama zaman alıcı bir taahhüt olabilir. Süreç, Brumation adı verilen ve birkaç ay süren bir soğuma süreciyle başlar. Zaman çerçeveleri, yaşadığınız yere göre değişecektir, ancak temel olarak, kertenkelelerinizi her hafta yavaşça soğutmaktan ve ışık döngünüzü 12 saatten 8 saate düşürmekten ibarettir.

Bu aşamada kesinlikle yiyecek verilmemelidir. Soğutma tamamlandığında, bu döngüyü tersine çevirirsiniz ve sıcaklığınızı ve ışığınızı yavaşça orijinal koşullarına geri getirirsiniz. Dışarıda barındırıldığında, bu döngüden doğal olarak geçerler. Mavi dilli kertenkele yetiştirmenin doğru ya da yanlış bir yolu yoktur ve kullanılabilecek birçok farklı teknik vardır. Çiftleşmeden 3-5 ay sonra, hamile bir dişi Mavi dil, doğumda bağımsız olan 25'e kadar canlı bebek doğurur. Bebeklerin ekstra özel dikkat ve özene ihtiyacı olacaktır ve herhangi bir Yetişkinden derhal ayrılmalıdır.

Son Söz

İster sürüngen bakımında yeni olun, ister uzun süreli sürüngen meraklıları olun, mavi dilli kertenkele herkesin zevk alacağı bir hayvandır. Çocuklarla harika anlaşırlar ve çok sevecendirler. Umarız bu bakım sayfasını okuduktan sonra siz de uzun yıllar bir bakıma sahip olmanın keyfini çıkarabileceksiniz.


28 Kişi Tarafından Görüntülendi.
Yorumlar
Son Eklenen İlanlar
Yavru Safkan Morkie
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Sfkan İtalian Cane Corsa
0 TL
Yavru Sfkan
Yavru Safkan Akita İnu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Cow Cow
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Chiuhuahua
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Shih Tzu
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan İngiliz Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan French Bulldog
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Toy Poodle
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan English Cocker
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pekinez
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pomerian
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pug
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Yorkshier
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Rotwiller
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Pinscher Minyatür
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Husky
0 TL
Yavru Safkan
Yavru Safkan Golden Retriver
0 TL
Yavru Safkan
sayaç